1. Goveja jetra
Goveja jetra so eden najbogatejših naravnih virov vitamina B12. Poleg tega vsebujejo železo in folno kislino, kar pomaga pri tvorbi rdečih krvničk in delovanju živčnega sistema. Priporočljivo jih je uživati v manjših porcijah, saj so zelo hranilna, poleg tega pa so tudi dober vir beljakovin in vitaminov A ter D.
2. Sardine
Sardine, bodisi sveže ali v konzervi, so bogat vir vitamina B12. Vsebujejo tudi omega-3 maščobne kisline, ki so koristne za zdravje srca in možganov. Sardine so poleg tega tudi dober vir kalcija, če jih uživate skupaj z mehkimi kostmi. Zaradi nizke pozicije v prehranjevalni verigi vsebujejo manj težkih kovin kot večje ribe, zato so primerne za pogostejše uživanje.
3. Losos
Losos je odlična izbira za pridobivanje vitamina B12, hkrati pa ponuja zdrave maščobe in beljakovine. Poleg B12 je losos bogat tudi z vitaminom D, ki skupaj z B12 prispeva k zdravju kosti, in omega-3 maščobnimi kislinami. Priporočljivo je uživanje divjega lososa, saj vsebuje manj težkih kovin kot gojeni losos.
4. Goveje meso
Govedina je bogat vir vitamina B12 in beljakovin. Za najboljši učinek izberite pusto goveje meso ali organske vrste, saj so bolj hranilne in vsebujejo manj nasičenih maščob. Goveje meso poleg B12 vsebuje tudi železo, ki skupaj z vitaminom B12 pomaga pri preprečevanju slabokrvnosti.
5. Jajca
Jajca vsebujejo nekaj vitamina B12, ki ga najdemo predvsem v rumenjaku. Jajca so tudi dober vir vitaminov skupine B, kot je B2 (riboflavin), in drugih pomembnih hranil, ki so pomembna za energijo in zdravje možganov. Jajca so vsestranska hrana, primerna za številne jedi, kar jih naredi enostaven dodatek k vsakodnevni prehrani.
6. Mlečni izdelki
Mleko, sir in jogurt vsebujejo vitamin B12 in so odličen vir tudi drugih hranil, kot so kalcij, beljakovine in vitamin D. Vsebujejo nekoliko manj vitamina B12 kot meso, a so vseeno pomemben vir za tiste, ki uživajo mlečne izdelke. Med njimi je sir še posebej bogat z B12, še posebej sorte, kot sta švicarski in feta sir.
7. Žita z dodatki in rastlinski napitki
Za vegane in vegetarijance so žita z dodatki in rastlinski napitki (kot so mandljevo, sojino ali ovseno mleko) dober vir vitamina B12. Na embalaži preverite, ali je vitamin B12 dodan, saj vsi izdelki niso obogateni. Uživanje teh živil lahko pomaga zadostiti dnevnim potrebam po B12, zlasti za tiste, ki ne uživajo živalskih proizvodov.
Vitamin B12 je ključen za dobro delovanje telesa, še posebej za zdravje živčevja, tvorbo krvi in presnovo energije. Ljudje, ki sledijo veganskemu ali vegetarijanskemu načinu prehranjevanja, morajo biti pozorni na zadosten vnos vitamina B12. Z rednim uživanjem živil, bogatih z B12, in po potrebi tudi prehranskimi dopolnili je mogoče preprečiti pomanjkanje in s tem povezane zdravstvene težave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV