Še pred nekaj desetletji so bila prehranska dopolnila znana samo redkim posameznikom s hudim pomanjkanjem življenjsko pomembnih vitaminov, mineralov in hranil v organizmu. Danes se vedno več ljudi zaveda njihove pomembnosti in tudi prehranskih dopolnil je na trgu vedno več. Zato je zelo pomembno, da izbiramo kakovostne blagovne znamke, ki jim lahko zaupamo.
Načeloma velja, da so prehranska dopolnila koncentrirani viri hranil ali drugih snovi s prehranskim ali fiziološkim učinkom. Namenjena so odpravljanju prehranskih pomanjkljivosti, vzdrževanju ustreznega vnosa hranil ali podpiranju nekaterih fizioloških funkcij. Z uživanjem določenih prehranskih dopolnil lahko torej precej izboljšate kakovost življenja.
Mednje vsekakor sodi magnezij, ki se z razlogom včasih imenuje mineral življenja, saj velja za četrti najbolj zastopan element v človeškem telesu, ki kot kofaktor sodeluje pri več kot 300 encimskih reakcijah v organizmu. Je tudi antagonist kalcija v telesu in je potreben za sintezo in aktivacijo vitamina D. Ena od njegovih ključnih vlog je celicam zagotoviti dovolj energije, da lahko nemoteno opravljajo svoje naloge. Pripomore k uravnavanju krvnega tlaka in ravni glukoze v krvi, zagotavlja zdrave zobe in kosti, pomaga prenašati sporočila med možgani in telesom ter sodeluje pri oblikovanju genskega materiala. Skrbi tudi za normalno delovanje srčno-žilnega sistema in živčevja ter za krčenje in sproščanje mišic.
Številne koristi, ki pomembno vplivajo na kakovost življenja
Glede na navedbe Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) magnezij pomembno prispeva k ohranjanju zdravih kosti in zob, zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti ter ravnotežju elektrolitov. Prav tako vpliva na delovanje živčnega sistema in mišic in ima pomembno vlogo pri sintezi beljakovin in delitvi celic. Zanemariti ne gre niti njegovega vpliva na presnovo in sproščanje energije, prispeva pa tudi k normalnemu psihološkemu delovanju.
Kako si zagotoviti zadosten vnos magnezija?
Magnezij ima torej dokazano kopico koristi za telo, zato je pomembno, da poskrbimo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano, da ga v svoje telo vnesemo čim več. Načeloma so dobri viri tega minerala tista živila, ki vsebujejo višjo vsebnost klorofila (zeleno barvilo pri rastlinah) in prehranske vlaknine. To pomeni, da je pametno na svoj jedilnik redno uvrščati zlasti avokado, brokoli, špinačo, zeleno solato, fižol, čičeriko, grah, mandlje, polnozrnate žitarice, krompir, mleko in mlečne izdelke, semena, meso in ribe ter kakav.
Kako prepoznati pomanjkanje?
Če ste izpostavljeni vsakodnevnim psihičnim in fizičnim obremenitvam in stresu, vam magnezija lahko hitro začne primanjkovati. Prav tako so pomanjkanju bolj izpostavljeni športniki, mladi v obdobju rasti, starejši in ženske med nosečnostjo, dojenjem ter mesečnim perilom. Do pomanjkanja lahko pride tudi v primeru driske ali bruhanja, ob pogostem pitju alkohola, pri sladkorni bolezni in težavah s ščitnico.
Pomanjkanje magnezija lahko spremljajo značilni znaki: utrujenost, bolečine in krči v mišicah, nespečnost, glavobol, vrtoglavica, nemirnost, preobčutljivost, trzanje očesa, težave s kožo, depresivnost, srčna aritmija, močna želja po sladkem in lomljivi nohti. Naše telo lahko sicer pomanjkanje magnezija nekaj časa nadomešča s črpanjem iz kosti, kjer ga je največ, in s pomočjo manjšega izločanja magnezija skozi ledvice, a na dolgi rok lahko to vodi v dodatne zdravstvene zaplete, kot je denimo osteoporoza.
Magnezij v obliki prehranskega dopolnila – kako izbrati pravega?
V kolikor torej pri sebi opazite katerega od zgoraj naštetih simptomov ali spadate v skupino, ki potrebuje večje odmerke magnezija, je pametno razmisliti o dodajanju magnezija v obliki prehranskega dopolnila. Učinkovita oblika je magnezijev citrat, ki jo v prodajalnah Sanloabor dobite v dveh izjemno priročnih oblikah: v Sanol LAB Magnezij 400 Refresh ga lahko zaužijete kot napitek z okusom pomaranče, ki mu je dodan še vitamin B6. Ko/če pa ste na poti, pa ga lahko odlično nadomestite s Sanol Lab Magnezij 400 Direct, z okusom limone in limete ter dodanimi vsemi vitamini B, saj vsebino vrečke enostavno stresete na ali pod jezik in pustite, da se raztopi v ustih.
Tako Sanol LAB Magnezij 400 Refresh kot tudi Sanol LAB Magnezij 400 Direct sta primerna za vegane, ne vsebujeta glutena in sta proizvedena v Evropski uniji. Pakirana sta v priročne vrečke s skrbno odmerjeno priporočeno dnevno dozo, ki pri odraslih po priporočilih RDA znaša od 300 do 400 mg, pri čemer moški potrebujejo nekoliko večje količine kot ženske, pri slednjih pa se potreba poveča v času nosečnosti (350 mg) in dojenja (390 mg). Prav tako sta obe prehranski dopolnili proizvedeni v obratih s certifikatom dobre proizvodne prakse (GMP) za prehranska dopolnila, kar zagotavlja varnost in kakovost izdelkov.
Kdaj in kako uživati prehranska dopolnila?
Vprašanje o pomembnosti dodajanja magnezija (in prehranskih dopolnil nasploh) je odvisno od posameznika, njegove prehrane, življenjskega sloga in morebitnih zdravstvenih stanj. Nekateri ljudje tako potrebujejo prehranska dopolnila, da zadostijo svojim potrebam po določenih hranilih, pri drugih jih je treba dodajati samo občasno, ko so bolj izpostavljeni morebitnemu pomanjkanju.
Svetujemo, da najprej poskrbite za osnove zdravega življenjskega sloga (raznolika in uravnotežena prehrana, redna zmerna telesna dejavnost), pri povečanih potrebah po hranilih pa posegajte po kakovostnih blagovnih znamkah prehranskih dopolnil. Če jemljete zdravila, se pred jemanjem prehranskih dopolnil posvetujte s svojim zdravnikom.
Sponzorirana vsebina