Zagotovo ste že slišali, da je mlečni kefir fermetirano živilo, ki so ga pili ljudje s Kavkaza in z njegovo pomočjo dosegali izjemno visoko starost ter živeli več kot sto let. A ljudje, ki ne pijejo mleka - iz etičnih ali drugih razlogov - , si pogosto ne želijo pripraviti mlečnega kefirja. Da bi vseeno prejeli podobne pozitivne učinke tega fermentiranega živila, ki mu pravimo tudi eliksir mladosti, si lahko pripravijo njegovo alternativo vodni kefir.
Gre za fermetirano živilo, ki ni pripravljeno s pomočjo mleka, pač pa s pomočjo mineralne vode, kefirnih zrnc in sladkorja. Vodni kefir nastane v postopku fermentacije, ki je znan po tem, da ustvarja vrsto dobrih mikroorganizmov, encimov, bakterij, glivic, ki bogatijo našo črevesno floro in krepijo imunski sistem. Vodni kefir je tako bogat vir probiotikov, hkrati pa vsebuje še aminokisline, minerale, kot so fosfor, magnezij, kalcij in vitamine iz skupine B, C, K. Velja tudi za močan antioksidant, ki upočasnjuje staranje našega telesa.
Prav zato ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Predvsem ga lahko v teh dneh pijemo za krepitev imunske odpornosti, in s tem preprečevanje različnih prehladnih obolenj. Vodni kefir naj bi odpravljal tudi glavobole in migreno, nespečnost, uravnaval naj bi holesterol, krepil pljuča in dihala, blažil astmo in kašelj, odpravljal zasluzenost dihalnih poti, uravnaval prebavo in telesno težo, zniževal krvni sladkor, krepil srce in ožilje ter izboljševal delovanje možganov. Pijejo ga tudi ljudje z avtoimunskimi boleznimi za blaženje simptomov.
Kako dobiti kefirna zrnca?
Kefir je ne glede na to ali gre za mlečni ali vodni kefir najbolje pripravljati kar doma, saj se na ta način ohrani največ dobrih bakterij in drugih snovi v živilu. Za vodni kefir je potrebno pridobiti kefirna zrnca, ki so namenjena za ustvarjanje vodnega kefirja. Običajno ga ne pripravljamo iz kefirne gobice, ki je namenjena za mlečni kefir. Če bi se odločili za pripravo vodnega kefirja iz gobice za mlečni kefir, bi gobico po fermentiranju vseeno morali za nekaj dni namočiti v mleku, da bi se znova nahranila z njim.
Kefirna zrnca za vodni kefir običajno pridobimo od ljudi, ki tudi sami pripravljajo vodni kefir, saj se zrnca sčasoma namnožijo in jih posameznik nato lahko deli naprej. V izročilu je tako, da naj se teh zrnc in gobic ne bi prodajalo, a da si jih ljudje med sabo podarjajo, saj drug drugemu želijo dobro zdravje in kvalitetno življenje. Če bi radi pridobili kefirna zrnca za pripravo vodnega kefirja, se lahko na spletni strani Kefirhood.com pozanimate, kdo v vaši bližini ima na vodljo odvečna kefirna zrnca ali povprašate prijatelje, ali kdo od njih doma pripravlja vodni kefir in bi vam lahko podaril zrna za pripravo.
Priprava je preprosta!
Ko pridobite kefirna zrnca, potrebujete le še trdo, izvirsko ali mineralno vodo, sodo bikarbono in kvaliteten sladkor. Voda naj ne bo voda iz pipe, saj je klorirana, klor pa lahko uniči kefirna zrnca. Prav tako naj ne bo filtrirana. Pomembno je, da voda vsebuje minerale, saj so ti hrana za bakterije. Če ne gre drugače, lahko vodo zavrete, jo ohladite in ji dodate mineralna hranila ali sodo bikarbono. Zmesi dodajte še sladkor, kjer je prav tako pomembno, da izberete čim manj predelan sladkor. Vsebovati mora namreč več mineralnih snovi. Najbolje, da uporabite muscovado, palmin sladkor, kokosov sladkor, agavin ali javorjev sirup. Če uporabljate bolj bele sladkorje, lahko dodate nekaj melase, saj vsebuje veliko vitaminov in mineralov. Melasa je gost, temen sirup, ki spominja na med ter ga pridobivajo s stiskanjem sladkornega trsa ali sladkorne pese. Je prava zakladnica hranilnih snovi in je bogata s kalcijem, železom, magnezijem, kalijem, manganom, vitamini skupine B, bakrom in kromom. Uporaba medu ni primerna, saj med deluje antibakterijsko in lahko uniči zdrave bakterije, ki jih proizvajajo kefirna zrnca.
Vsebnost sladkorja v napitku naj vas ne skrbi, saj predstavlja hrano za bakterije. Bakterije ga tako predelajo in kasneje ostane v napitku le malo sladkorja, a veliko drugih za zdravje koristnih hranil, ki se v telesu lažje in bolj popolno uporabijo. Vodni kefir se po enem dnevu fermentacije spremeni v sodavico in vsebuje mehurčke, ki so vidni na površini.
Za pripravo potrebujemo:
- Zrnca vodnega kefirja;
- 0,6 litra neklorirane in nefiltrirane vode (najbolje, da uprabimo izvirsko vodo);
- ščepec sode bikarbone;
- 40 gramov sladkorja;
- osmino čajne žličke molase;
- lahko tudi sadje;
Koraki za pripravo:
Za pripravo kefirja uporabljajte steklo, plastiko les ali nerjaveče jeklo. Kefirna zrnca položite denimo v steklen kozarec, dodajte 0,6 litra vode in v njej raztopite še sladkor. Po želji lahko dodate cimetovo paličico ali suho sadje. Premešajte s plastično ali leseno žlico in pokrijte s krpo, ki prepušča zrak. Na kozarec jo pritrdite z elastiko, da preprečite dostop mrčesu. Pustite kozarec na sobni temperaturi od 24 do 48 ur in v tem času vodni kefir nekajkrat premešajte. Ko dobi okus, ki vam ustreza, precedite vodo v drug kozarec, kjer dobite tekočino, ki jo lahko takoj pijete ali shranite v hladilniku za nekaj dni. Preostala kefirjeva zrnca temeljito operite in iz njih pripravite nov kefir ali pa jih shranite v sladki vodi v hladilniku, kjer vas bo počakal teden dni. Nekateri kefirna zrnca tudi zamrznejo. Če z njimi ne ravnamo pravilno, lahko prenehajo delovati.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV