Vizita.si
vročinski izpuščaji

Zdravje

Kaj storiti, če pride do vročinskega izpuščaja?

V.H.
21. 08. 2023 05.00
0

V poletnem času so zelo pogosti vročinski izpuščaji, ki so lahko prava nadloga, saj so zelo neprijetni in nam lahko po nepotrebnem pokvarijo brezskrbno uživanje na dopustu. A če jih dovolj hitro prepoznamo in ustrezno zdravimo, lahko ublažimo nezaželene posledice. Več o tem in tudi o preventivi pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Poleti se zlasti na predelih, kot so vrat, prsni koš, hrbet, pod pazduho in prsmi, torej na področjih, kjer se največ potimo, lahko pojavijo vročinski izpuščaji. Zanje smo dovzetni vsi, ne glede na starost ali leta, še posebej v vročih mesecih. In prav zato je dobro, da poznamo simptome in vemo, kako si lahko pomagamo. 

Vročinski izpuščaji so lahko zelo neprijetni.
Vročinski izpuščaji so lahko zelo neprijetni. FOTO: Shutterstock

Kako prepoznamo vročinske izpuščaje?

Vročinski izpuščaji so rdeče izbokline ali drobni mehurčki, ki so srbeči in boleči na dotik. Na koži se pojavijo, če se prekomerno potimo in se naše žleze znojnice zamašijo. To pa lahko povzroči vnetje na prizadetem območju, na katerem lahko vidimo majhne rdeče pikice. Poleg visokih temperatur so lahko krivi tudi telesna aktivnost, težke kreme, pudri, povoji ali neprimerna oblačila, zaradi česar lahko izločamo več znoja. 

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času
Preberi še
Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času

Kakšno je zdravljenje?

Če opazimo vročinske izpuščaje, nam lahko pomagajo hladni obkladki, kot tudi tuširanje z mrzlo vodo. Po prhanju ali kopanju jih ne smemo drgniti z brisačo, ampak jih lahko samo nežno popivnamo. Svojo kožo lahko negujemo tudi z vlažilnimi kremami in otroškim pudrom.

Vročinski izpuščaj
Vročinski izpuščajFOTO: Shutterstock

Če želimo olajšati srbenje, so na voljo tudi losjoni, ki lahko ublažijo in pomirijo vnetje. Zelo pomembno je, da se ne praskamo, saj s tem samo še poslabšamo svoje simptome in povečamo možnost hujše okužbe. Prav tako je priporočljivo, da se izogibamo pretesnim oblačilom in damo prednost ohlapnim, zaradi katerih bo naša koža lahko dihala. Vročinski izpuščaji večinoma minejo sami od sebe, a če se to ne zgodi v nekaj dneh, hkrati pa opazimo tudi gnoj, je dobro, da vseeno obiščemo zdravnika, ki nam bo predpisal nadaljnje zdravljenje, če je potrebno.

Kako jih lahko preprečimo? 

Najbolje je, da se zadržujemo v senci ali v klimatiziranih prostorih, kadar so temperature najvišje. Zaželeno je, da nosimo oblačila, ki dihajo in so narejena iz naravnih tkanin, medtem ko se ličilom raje izogibajmo, ko je vroče. Poskrbeti moramo tudi za ustrezno higieno, saj je dobro, da se vsakič umijemo, ko se prepotimo, saj bomo le tako ohranjali kožo čisto.  

Pomembna je tudi ustrezna higiena.
Pomembna je tudi ustrezna higiena. FOTO: Profimedia


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662