Vizita.si
Neplodnost

Neplodnost

Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok

Janja Bračko
06. 05. 2019 10.56
2

Z neplodnostjo se sooča vsak šesti par v Sloveniji. A kljub temu, da je neplodnost resna težava sodobne družbe, še vedno ostaja tabu – nekaj, o čemer marsikdo ne upa govoriti na glas. A to, da se par zave, da ima težave, ter se sooči z neplodnostjo, je le začetek lahko tudi dolgega in napornega procesa zdravljenja.

V ambulanti za zdravljenje neplodnosti Ginekološke klinike UKC Ljubljana pomoč letno poišče 1000 parov. S pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pa se pri nas rodi približno 1300 otrok na leto, kar pomeni nekaj več kot pet odstotkov vseh otrok, ki se rodijo v Sloveniji. To naše centre za zdravljenje neplodnosti skupaj s strokovnjaki in zdravniki uvršča v sam evropski vrh.

»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«
Preberi še
»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«

Prof. dr. Eda Vrtačnik - Bokal, predstojnica Kliničnega oddelka za reprodukcijo UKC Ljubljana, pravi, da lahko s polno odgovornostjo trdi, da je za pare, ki se soočajo z izzivi plodnosti, pri nas zelo dobro poskrbljeno: »In sicer tako diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti, postopki zunajtelesne oploditve in tudi zdravljenje z zdravili ter kirurško zdravljenje. Vse te metode so pri nas na voljo.« Čakalnih dob za pare, ki imajo težave pri spočetju otrok, ni – ne za diagnostiko ne za zdravljenje.  

Čakalnih dob za pare, ki imajo težave pri spočetju otrok, ni – ne za diagnostiko ne za zdravljenje.  
Čakalnih dob za pare, ki imajo težave pri spočetju otrok, ni – ne za diagnostiko ne za zdravljenje.  FOTO: Shutterstock

Vzrok za neplodnost je v enaki meri tako pri ženskah kot moških

»V eni tretjini je vzrok za neplodnost pri ženski, v eni tretjini pri moškem, v ostalih primerih pa kar pri obeh skupaj,« nam pojasni zdravnica. Zmotno je namreč prepričanje, da je v večini primerov vzrok pri ženskah. Je pa dejstvo, da starost ženske močno vpliva tako na plodnost kot na uspešnost postopkov zdravljenja: »Nimamo nobene čarobne palčke, s katero bi vplivali na jajčnike, da bi malce dlje producirali zdrave jajčne celice,« je jasna predstojnica KO za reprodukcijo. Zato je pravočasna ugotovitev težav ključnega pomena.

Prof. dr. Eda Vrtačnik - Bokal: »Naj pridejo čim prej do nas, da se odločimo, kako bomo to pot peljali naprej.«
»Sprijaznila sem se, da me verjetno nikdar nihče ne bo poklical mami«
Preberi še
»Sprijaznila sem se, da me verjetno nikdar nihče ne bo poklical mami«

Danes so postopki zunajtelesne oploditve lažji in hitrejši

»Postopki so danes veliko bolj prijazni,« nam pove prof. dr. Eda Vrtačnik - Bokal in pojasni: »Zato, ker zdaj uporabljamo drugačne kombinacije zdravil, zaradi katerih ti postopki trajajo krajši čas, kar je za paciente zelo pomembno«. Drug razlog pa je, dodaja Bokalova, da »uporabljamo takšno kombinacijo zdravil, s katero lahko pravzaprav preprečimo hiperstimulacijo jajčnikov, in so zato ti postopki tudi varni«.

Kaj pa učinkovitost? Dr. Eda Vrtačnik - Bokal odgovarja: »Lahko bi rekla, da v zadnjem času neke večje učinkovitosti, v smislu odstotkov, ki uspejo v postopkih zunajtelesne oploditve, ni. Ampak tisto, kar je pomembno, je, da zdaj znamo pomagati tudi tistim parom, katerim prej nismo znali.«

Danes so postopki zunajtelesne oploditve lažji in hitrejši.
Danes so postopki zunajtelesne oploditve lažji in hitrejši.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650