Vizita.si
Zobna proteza

Zdravi zobje

Vse o zobni protezi

Tea Malnar Turnšek
20. 11. 2023 05.00
0

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Poleg tega se zobje, ki mejijo na vrzel, sčasoma lahko zarotirajo ali pa se nagnejo v vrzel. Zobje, ki pa so v nasprotni čeljusti, pa pričnejo izraščati izven grizne ravnine, saj ob izgubi zoba tako nimajo nasprotnika, v katerega bi grizli. Tak zob potem lahko moti žvečenje, je estetski problem ali pa se zaradi pretirane izrasti prične majati. Nadomeščanje izgubljenih zob tako ni zgolj estetske narave, ampak na tak način pomagamo ohraniti še preostale zobe. 

Zobna proteza
Zobna protezaFOTO: AdobeStock

Možnosti za protetično oskrbo je več, pri odločitvi pa vzamemo v ozir splošno zdravstveno stanje, zdravje preostalih zob v ustih, želje ter tudi finančne zmožnosti, oziroma v ordinaciji s koncesijo, glede na pravila zdravstvene zavarovalnice.

Glede na število manjkajočih zob delimo stanje na delno ali popolno brezzobost. V primeru delne brezzobosti lahko izdelamo mostiček, namestimo implantat ali pa izdelamo...

Si sploh znamo pravilno umivati zobe?
Preberi še
Si sploh znamo pravilno umivati zobe?

DELNO oziroma PARCIALNO PROTEZO

V delno protezo vključimo vse manjkajoče zobe. Je snemni pripomoček, kar pomeni, da ga za namen ustrezne ustne higiene pacient sname iz ust ter natančno očisti preostale zobe v ustni votlini ter posebej še protezo. Že nekaj let je standard oskrbe tudi preko zavarovalnice delna proteza, ki ima bazo oziroma osnovo vlito iz kovine, na katero je nanešen akrilat (posebna plastika). 

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Preberi še
Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Na tak način so taki nadomestki dosti bolj dolgoživi in odporni na grizne sile, kot če bi bila proteza narejena samo iz akrilata. Na preostale zobe se proteza naslanja preko posebnih kovinskih naslonk in se na njih zapenja z zaponami (žičke). V kolikor želi pacient bolj estetsko rešitev, brez kovinskih zapon, ki so vidne med smehom in govorom, lahko zobe, ki mejijo na vrzel, obrusimo in oskrbimo s prevleko, ki ima ob strani t.i. polzilo (izgleda kot gumbek), na katerega se proteza oprime z gumico, ki je skrita v bazi proteze. 

Zobna proteza
Zobna protezaFOTO: AdobeStock

Tako se izognemo žicam in je prehod med preostalimi zobmi ter protezo veliko bolj estetski. Pozitivna stran delne proteze je, da se v primeru izgube dodatnih zob, te lahko doda v obstoječo protezo, zato je tak nadomestek dolgoročno dobra rešitev, v kolikor za njega pacient ustrezno skrbi in obiskuje zobozdravnika, ki redno preverja njegovo ustreznost.

V kolikor je pacient popolnoma brez zob, pa lahko z uporabo večjega števila implantatov izdelamo mostiček na implantatih (znan pod imenom all-on-4 ter all-on-6), snemno protezo na implantatih (načeloma potrebno manjše število implantatov) ali pa...

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?
Preberi še
Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?

Klasično snemno TOTALNO protezo

V zgornji čeljusti poteka proteza preko alveolarnega grebena (kjer so bili pred odstranitvijo zobje) ter neba. Na mestu jo drži podtlak, ki se ustvari med protezo in podpornimi strukturami s pomočjo sline ter mišice jezika, lic ter ustnic. Pri spodnji protezi je podporne površine neprimerljivo manj, saj poteka proteza samo preko grebena, na mestu pa jo držijo mišice. Zato je spodnja proteza dostikrat slabše sprejeta s strani pacientov, kot zgornja, ker je manj stabilna. Sploh imajo težave pacienti, ki so že več deset let brez zob in pri katerih je prišlo do resorpcije grebena – imajo malo kosti. Pri takšnih je indicirana...

Zobje
ZobjeFOTO: Profimedia

TOTALNA proteza na LOKATORJIH 

V kolikor specialist oralne kirurgije ob pregledu ugotovi, da je kosti za ustrezno stabilnost proteze resnično premalo, namestimo 2-4 implantate (v tem primeru jih krije zdravstvena zavarovalnica) ter izdela proteza, ki ima v bazi gumice, ki se pritrdijo na lokatorje na implantatih. Tako proteza ne pleše po ustih, s čimer pacientu povrnemo možnost normalnega prehranjevanja. Ravno tako je bolj udobna za nošenje, saj se s fiksiranjem proteze prepreči pojavnost pogostih otiščancev, ki lahko nastanejo z uporabo snemne proteze.

Ste že slišali za apikotomijo?
Preberi še
Ste že slišali za apikotomijo?

Včasih izdelamo ZAČASNO zobno protezo, s katero premostimo čas od odstranitve zob do izdelave dokončnega protetičnega izdelka. Taka proteza lahko nadomešča zgolj en zob ali več in ni namenjena uporabi dalj časa. 

Navajanje na in vzdrževanje zobne proteze

Vstavitev nove zobne proteze pomeni pričetek obdobja privajanja na nov izdelek, ki ga na začetku lahko dojemate kot tujek, zato je potrebno veliko potrpežljivosti. Lahko se pojavijo težave z izgovorjavo nekaterih glasov. Pogost je tudi pojav otiščancev, podobno kot v primeru nove pohodniške obutve. Take in podobne težave so lahko prisotne, ne glede na to, ali ste protezo že imeli prej ali ne. 

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Preberi še
Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?

Zato je navodilo, da naj bo proteza čim več v ustih in da na glas berete knjige ali časopis, da se mišice jezika, lic ter ustnic navadijo na nov izdelek. V kolikor pa se pojavi otiščanec, pa je potreben obisk zobozdravnika, ki protezo prilagodi, da ne žuli več.

Nujna je redna ustna higiena dvakrat dnevno. Med rokovanjem s protezo bodite previdni, saj lahko padec v umivalnik protezo poškoduje. Čistite jo izven ust z mehko ščetko in milnico, brez uporabe zobne paste; zobe, v kolikor so še prisotni, pa čistite z uporabo mehke zobne ščetke, paste ter nitke ali medzobnih ščetk. 

Umivanje zob
Umivanje zobFOTO: AdobeStock

Tedensko lahko pripravite posebno raztopino, ki odstrani bakterije, določene madeže ter zobne obloge na predelih, ki jih niste uspeli očistiti s ščetko, ni pa to nadomestitev rednega mehaničnega čiščenja. Priporočljivo je tudi, če je le možno, da protezo po vsakem obroku sperete, saj na tak način odstranite ostanke hrane, ki se lahko pod protezo zadržujejo ter iritirajo dlesen ali sluznico ust.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Preberi še
Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?

Med spanjem imate lahko protezo v ustih, v kolikor pa to ne želite, pa mora biti proteza v mokrem okolju, saj se drugače izsuši. Predvsem pa je nujno, da vsaj enkrat letno obiščete zobozdravnika. Med pregledom namreč preverjamo naleganje in ustreznost proteze. Vsake toliko je namreč potrebna podložitev proteze, pri čemer na dno proteze dodamo material, da spet lepo nalega in se opira na čim večjo površino.

Zobna proteza je največkrat snemni nadomestek, ki lahko nadomešča več ali vse manjkajoče zobe. Na tak način pomaga ohranjati funkcionalnost ustne votline ter izboljšuje estetiko nasmeha. Pomembno pa je njeno redno in ustrezno vzdrževanje ter redni obiski zobozdravnika tudi, če imamo totalne proteze. Med pregledom namreč preverjamo tudi za znake rakavih obolenj, ki se lahko pojavijo v ustni votlini in ne samo ustreznost proteze. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662