Spremljali so 32 ljudi, ki so bili debeli in niso telovadili, vendar niso imeli bolezni srca ali sladkorne bolezni. Prostovoljci so se udeležili 12-tedenskega programa, kjer je ena skupina dvigovala uteži, druga pa izvajala aerobno vadbo, kot je kardio vadba na kolesu. Imeli so tudi kontrolno skupino, ki ni izvajala nikakršne aktivnosti. Vsakemu od prostovoljcev so opravili MRI slikanje srca pred in po študiji in pri tem opazovali dve vrsti srčnega tkiva - maso epikardnega maščobnega tkiva in perikardno maščobno tkivo.
Pri obeh vrstah vadbe se je pokazalo zmanjšanje epikardnega maščobnega tkiva v primerjavi s kontrolno skupino, ki ni telovadila. Pokazalo se je, da je kardio vadba zmanjšala to vrsto maščobnega tkiva za 32 odstotkov, dvigovanje uteži pa za 24 odstotkov. A samo dvigovanje uteži je imelo vpliv na perikardno maščobno tkivo, ki se je zmanjšalo za 31 odstotkov v primerjavi s kontrolno skupino.
Strokovnjaki v raziskavi niso skušali združiti vzdržljivostnega treninga s treningom moči, a so potrdili, da je vsaka oblika vadbe veliko boljša za naše srce kot nikakršna vadba.
Kaj pomenijo rezultati raziskave?
Obe obliki srčne maščobe, tako epikardno maščobno tkivo kot perikardno maščobno tkivo, sprožata bolezni srca. Epikardno maščobno tkivo se je pokazalo kot povzročitelj ateroskleroze, pri kateri se na stenah arterij nabirajo obloge, ki ovirajo pretok krvi po telesu. Preveč perikardnega maščobnega tkiva pa lahko vodi do otrditve arterij in koronarne bolezni srca, vrste srčno-žilne bolezni, ki povzroča največ smrti na svetu.
Raziskovalci iz Univerzitetne bolnišnice Kopenhagen so v strokovni reviji JAMA Cardiology zapisali: ''Na splošno naši rezultati kažejo, da je trening odpornosti boljši od treninga vzdržljivosti pri zmanjševanju perikardinalnega maščobnega tkiva in pri izboljševanju naše moči, a trening vzdržljivosti le izboljša našo kondicijo. Ne glede na to, sta obe obliki vadbe povezani z zmanjšanjem epikardialnega maščobnega tkiva, kar kaže na to, da lahko ljudje tudi v tem primeru prejmejo pozitivne učinke vadbe.''
V študiji pa niso pojasnili, zakaj dvigovanje uteži prinaša boljše rezultate. Vodja študije dr. Regitse Hojgaard Christensen je dejala, da so predhodne raziskave pokazale, da lahko dvigovanje uteži pokuri več kalorij tudi čez dan, ko se posameznik ne giba več. Prav zato predvideva, da je dvigovanje uteži bolj učinkovito.
Študija iz leta 2012, ki so jo opravili kanadski raziskovalci z Univerze McMaster in je bila objavljena v reviji Obesity (debelost), je pokazala, da lahko tudi zdrava prehrana zmanjša nivo epikardialnega maščobnega tkiva za kar 32 odstotkov. Tako je ključnega pomena kombinacija vadbe in zdrave prehrane, pravijo strokovnjaki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV