Zgodnje znanstvene raziskave so pokazale, da uživanje čilija lahko pomaga pri preprečevanju debelosti. A za večino je okus čilija premočan. Veliko bolj blag in prijeten okus ima cimet, ki prav tako dokazano topi odvečne kilograme.
V študiji, ki so jo izvedli na univerzi v Tokiu, so znanstveniki preučevali, na kakšen način snov v cimetu, imenovana cinamaldehid, in snov v čiliju, imenovana kapsaicin, vplivata na povečano porabo energije v telesu in s tem večjo porabo maščob. Spremljali so petnajst zdravih moških in odkrili, da ekstrakta cimeta ali čilija močno povečata porabo energije pri tistih, ki so ga jemali. Odkrili so, da cinamaldehid in kapsaicin močno povečata nivo oksidacije maščob v organizmu in s tem topita odvečne maščobe. Da bi bili začimbi učinkoviti, bi ju morali uživati v večji količini. Strokovnjaki so zato ocenili, da bi bila prehrana z zadostno količino čilija preveč pekoča, zato menijo, da bi bil cimet boljša rešitev za preprečevanje debelosti.
Cimet ima namreč blag, prijeten okus in dokazano zavira apetit, daljša občutek sitosti, poleg tega uravnava nivo sladkorja v krvi. Vsebuje še mangan, železo, kalcij, baker, vitamine C in K, piridoksin, riboflavin ... Cimet lahko dodate v sadni sok, čaj, kavo, jogurt, smmothie, pri pečenju peciva. Začimba bo izboljšala okus in pomagala kuriti maščobe.
Cimet pa je poznan tudi po tem, da izboljšuje razpoloženje, zato je zagotovo začimba, ki je ne smete spregledati. Vsebuje pa tudi veliko antioksidantov. Ena žlica cimeta ima tako velik antioksidativni učinek kot polovica skodelice borovnic. Deluje tudi protibakterijsko in lahko zamanjša nivo trigliceridov v krvi za 30 odstotkov, na ta način pa varuje tudi zdravje srca in ožilja.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV