Žafran (Crocus sativus L., Iridaceae), rastlina, znana že od nekdaj, je ena najdražjih začimb na svetu. Draga je, ker jo pridobijo iz pestiča žafranovih cvetov – za en gram te začimbe je treba predelati 150 cvetov – in zaradi velikega deleža ročnega dela, ki je potrebno za gojenje, spravilo in predelavo.
Kaj vemo o žafranu?
Imenujemo ga tudi 'kralj začimb' ali pa 'rdeče zlato'. Cvetovi zrastejo le nekaj centimetrov nad tlemi in jih nabiramo ročno, vsak cvet pa ima tri stigme, vsaka tehta 2 mg. Žafran ima zelo kratko življenjsko dobo, zato ga je treba nabrati tisti dan, ko cveti, najbolje zgodaj zjutraj, ko je venček še zaprt. Na ta način se prepreči izguba barve in kakovosti surovine. Kakovost žafrana in njegova tržna vrednost temeljita na oceni moči barvanja, grenkega okusa in arome.
Ta trajnica je znana po svojih vijoličastih cvetovih, gojijo pa jo v velikih količinah. Visoka vrednost žafrana je razlog za pogosto ponarejanje in goljufije, najpogostejši postopki ponarejanja pa vključujejo napačno označevanje ali ponarejanje porekla. Trgovci najpogosteje goljufajo tako, da dodajo druge dele žafranovega cvetja, na primer vrat pestiča, prašnika in venca ali dodajo stare cvetove in pozneje obarvane prašnike. Na svetovnem trgu je kakovost žafrana potrjena v skladu s standardom Mednarodne organizacije za standardizacijo.
Zdravilne lastnosti žafrana
Poleg tega, da je to draga začimba, ima žafran tudi različne zdravilne lastnosti. Vsebuje več kot 150 kemičnih spojin, predvsem terpenov, terpenskih alkoholov in njihovih estrov. Od nehlapnih spojin vsebuje ogljikove hidrate, polipeptide, beljakovine, lipide, vodo, minerale, vitamine, olja, pektine ... Najpomembnejše aktivne snovi žafrana so krocetin (pigment, odgovoren za barvo žafrana v prahu), krocin ( pigment, odgovoren za barvo žafrana v prahu), pikrokrocin (odgovoren za grenak okus žafrana) in safranal (odgovoren za večino zdravilnih lastnosti žafrana).
Tu je nekaj zdravilnih lastnosti te posebne rastline:
– pomaga lajšati simptome depresije,
– izboljša spomin in koncentracijo,
– povečuje libido,
– zmanjšuje simptome PMS,
– lahko ublaži številne zdravstvene težave, vključno z rakom, boleznimi srca in ožilja, depresijo in Alzheimerjevo boleznijo.
Karotenoidi v žafranu imajo protirakave in imunomodulatorne lastnosti. Zanimive raziskave so pokazale, da žafran pri starejših upočasni izgubo vida.
V nekaterih kliničnih študijah so učinek žafrana primerjali s fluoksetinom in placebom, v obeh primerih pa so dokazali potencial žafrana pri zdravljenju depresije. Klinične študije so ugotovile, da je učinkovit in varen dnevni odmerek ekstrakta žafrana 30 mg.
Stranski učinki
Neželeni učinki vključujejo blage glavobole, slabost, potenje, palpitacije in alergijske reakcije. Jemanje žafrana lahko pri nekaterih ljudeh povzroči nizek krvni tlak. Pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 18 let, ni dokazanega varnega ali učinkovitega odmerka žafrana. Zaradi pomanjkanja razpoložljivih znanstvenih dokazov žafran ni priporočljiv za nosečnice ali doječe matere. Če žafran uporabljate v medicinske namene, kupite preverjene in standardizirane izdelke po posvetovanju s farmacevtom. Pomembno je, da upoštevate pravilna navodila in pravilen odmerek, da se izognete morebitnim neželenim učinkom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV