Kaj vsebuje žajbelj?
Vsebuje kar precej vitamina K. Čajna žlička zdrobljenega posušenega žajblja naj bi pokrila kar 10 odstotkov naših dnevnih potreb po tem vitaminu, ki je pomemben za dobro kri ter zdrave kosti.
To zelišče ima še malo magnezija, cinka in bakra ter vitaminov A, C in E. Toda predvsem z njim poleg vitamina K zaužijemo kar nekaj antioksidantov – rutin, elagično kislino, rozmarinično kislino, klorogensko kislino, kofeinsko kislino ... Vse to so snovi, ki nam koristijo na najrazličnejše načine. Seveda pa to ne pomeni, da bi morali pri uživanju žajblja pretiravati. Kot pri vsaki zdravi stvari velja – tudi dobrega je lahko preveč. Nikoli ne smemo z ničimer pretiravati.
Skodelica antioksidantov
Zakaj se ne bi v tem zimskem času pogreli s skodelico čaja iz posušenih listov žajblja? Tako bomo zaužili res kar nekaj antioksidantov, molekul, ki krepijo naše telo, saj mu pomagajo, da se odbrani pred vsem, kar mu škodi. Zaradi tega predstavlja uživanje antioksidantov preventivo pred najrazličnejšimi boleznimi. Žajbelj pa naj bi vseboval kar 160 različnih polifenolov, torej snovi, ki v našem telesu delujejo antioksidantno. Nekaj smo jih našteli zgoraj. Res izboljšujejo zdravje celega telesa in s tem tudi naše počutje.
Kako nam pomaga?
Skodelico žajblja si je priporočljivo privoščiti, ko smo prehlajeni ali se nas prehlad loteva. To zelišče deluje nekoliko protimikrobno, zaradi česar lahko ugodno vpliva tudi na zdravje ustne votline. Naredite požirek in si z njim splaknite usta, če imate denimo razjede ali kakšno vnetje dlesni.
Žajbelj naj bi poleg tega pomagal pri težavah s prebavo, če vas denimo nekoliko boli trebuh ali imate morda težave z vetrovi. Lahko ga uživate tudi, ko vas muči driska.
Nekaj študij je pokazalo, da pozitivno vpliva na krvni sladkor. Posezite torej po tem čaju, če vam ta že povzroča preglavice pa tudi preventivno. Denimo če veste, da ste pojedli nekaj, kar vam bo povišalo krvni sladkor. V tem primeru bo telesu v veliko pomoč tudi, če pojeste kaj zelenjave.
Nekoliko naj bi žajbelj pomagal zmanjševati slab holesterol. A seveda nič ne dela čudežev. Ne morete nezdravo živeti, spiti žajbljev čaj in misliti, da vam bo pomagal izboljšati ravni krvnega sladkorja in holesterola. Lahko pa pripomore, če se tudi sicer trudite jesti čim bolj zdravo, se čim več gibate ...
V nekaj študijah je žajbelj izboljševal spomin, zato se nanj morda lahko spomnite, ko se morate učiti. Za povrh naj bi to zelišče lahko pomagalo izboljševati razpoloženje ter nas pomirjalo. Zaradi tega je to morda pravi čaj, ko pridete popoldne ali zvečer domov in bi se radi umirili.
Kako ga zaužiti?
Najlažje si je pripraviti čaj. Kot suho začimbo, ga lahko potresete po krompirju, bučah, pečeni zelenjavi. Ko je na voljo svež žajbelj, ga lahko nasekljate in potresete po juhi. Poda se tudi k paradižnikovi omaki ali jajcem. Svež žajbelj lahko zmešate z maslom in ga namažete na polnozrnat kruh.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV