"Hrana ni zdravilo, a s tem, ko nekaj uživamo vse svoje življenje, lahko spremenimo razvoj določenih bolezni," pove ena od avtoric študije Jessica Cooperstone. |
Paradižnik naj bi nas lahko ščitil zaradi karotenoidov, ki jih vsebuje. To so snovi, zaradi katerih je lepe rdeče barve. In ko jih zaužijemo s hrano, pristanejo tudi v koži, zaradi česar naj bi nas lahko ščitile. A pozor – to ne bo dovolj dobra zaščita, če se boste cel dan ali tudi samo pol dneva sončili na plaži. Slednje ni zdravo in za to ni nobene prave zaščite. Se pa vsaj malo lahko zaščitite tako, da se obilno in pogosto mažete s sončno kremo, ki ima UVA- in UVB-zaščito.
Pa nazaj k paradižniku. Ta naj bi nam dal nekaj zaščite, če z izpostavljanjem soncu ne pretiravamo. In zakaj ravno paradižnik? Med najbolj učinkovite karotenoide spada likopen, in ravno tega karotenoida je največ v paradižniku, zaradi česar je pri zaščiti pred soncem bolj zdrav od drugih oranžnih in rdečih živil, ki jih ravno tako vsebujejo.
Raziskovalci so preizkusili tudi, ali bi lahko delovalo samo uživanje likopena. A se je izkazalo, da to ni rešitev. Pri preprečevanju rdečice po izpostavljenosti ultravijolični svetlobi je bilo bolj učinkovito uživanje celega paradižnika. To kaže, da imajo učinek tudi druge snovi, ki jih ta sadež vsebuje.
Zakaj je še posebej pomemben za moške?
Zelo pomembno je še nekaj. Da je bil paradižnik pri študiji učinkovit le pri moških, kar po besedah druge avtorice Tatiane Oberyszyn pomeni, da bi morali pri načrtovanju strategij preventive bolj upoštevati spol. Že prej so namreč raziskave pokazale, da se pri miših moškega spola po izpostavljanju ultravijolični svetlobi tumorji razvijejo prej, so večji in agresivnejši.
Kar pa zagotovo ne pomeni, da ženskam uživanje paradižnika ne bi moglo koristiti. Vsekakor bi ta sadež moral biti del vaše prehrane.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV