Kaj pa vlaknine?
Če ne želimo imeti težav s prebavo, moramo vsak dan zaužiti dovolj vlaknin, ki jih dobimo z vsem sadjem in zelenjavo, pa tudi s kivijem. Ta pa naj bi za povrh vseboval snov, zaradi katere lažje prebavljamo beljakovine. Tako da prebavo lajša še v tem smislu.
Vsebuje veliko antioksidantov, snovi, ki preprečujejo tako imenovan oksidativen stres, ki ga našemu telesu povzročajo kajenje, alkohol, onesnaženje ter podobno. Oksidativen stres lahko poškoduje celo naš DNK. Povezujejo ga tudi s pojavom raka, zaradi česar uživanje antioksidantov zmanjšuje tveganje, da zbolimo.
Odličen za zdravo srce
Norveška študija je ugotovila, da kivi vsebuje bioaktivne snovi, ki pomagajo zniževati previsok krvni tlak. Poleg tega močno zmanjšuje tveganje za nastanek krvnih strdkov. Oboje skupaj pomaga preprečevati infarkt ali kap.
Preberite si več o bolezni srca, ki jo dobi kar vsak tretji.
Preprečuje bolezni oči
To pa zato, ker vsebuje zeaksantin in lutein, dva karotenoida, ki sta močna antioksidanta. Študije so pokazale, da njuno uživanje zmanjša tveganje za pojav makularne degeneracije ali degeneracije rumene pege. To je del mrežnice. Do te očesne bolezni lahko pride s starostjo. Videti začnemo vse bolj zamegljeno, težko zaznamo podrobnosti, naenkrat nam vidno polje lahko moti celo pika.
Kaj še zaužijemo s kivijem?
Vsebuje še vitamina K in E, folate ter kalij. Vemo, da mora dovolj folatov nujno uživati ženska, ki želi zanositi, ter pa nosečnica. Je nujen za zdrav razvoj ploda. Vitamin K in kalij sta spet nepogrešljiva za zdravo srce, vitamin E je ravno tako antioksidant.
Kako ga uživati?
Narežimo si ga v posodico ter ga v službo odnesimo za malico. Vmešati ga je mogoče v smuti – denimo s špinačo in avokadom. Dodajte še malo vode in lanenih semen. Nekaj kivija lahko narežete tudi k ovsenim kosmičem ter chia pudingu. Da bo bolj zdravo, z njim okrasite praznično pecivo.
Preberite si več o tem, kako zdrav je smuti.
Ali res sadja ne smemo uživati zvečer?
Če ste zdravi, vam to ne bi smelo povzročati težav. Ne bi bilo dobro le, če bi s količino zaužitega sadja res pretiravali. A ker vsebuje vlaknine, se je s sadjem težko prenajesti. Precej hitro smo siti. Zato je primerna hrana tudi, če želimo shujšati.
Edino pravilo, ki bi ga bilo dobro upoštevati, je, da ga ne bi smeli jesti po obroku. Bolje ga je pojesti na prazen želodec, sicer lahko povzroči napihnjenost. V tem primeru je sadje tudi hitro prebavljivo in zato zvečer ne bo obležalo v želodcu, kot se lahko hitro zgodi s kakšnim mesom, četudi je pusto.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV