Japonski raziskovalci so en mesec spremljali 1.674 odraslih. Vsak dan so preverili njihov tlak. V naslednjih letih so ugotovili, da so imeli tisti, pri katerih krvni tlak ni nihal ali je nihal bolj malo, v primerjavi s tistimi, pri katerih so bila nihanja, veliko manjšo možnost, da razvijejo demenco. Tisti, pri katerih je tlak nihal, so bili v kar dvakrat do trikrat večji nevarnosti za to kronično možgansko bolezen, pri kateri izgubljamo osnovne življenjske funkcije, kot so spomin, orientacija ali sposobnost govornega izražanja.
Zanimivo je, da se je izkazalo za problematično samo nihanje ne glede na to, kakšen je bil povprečno tlak, pove dr. Tomoyuki Ohara, avtor študije, ki prihaja z medicinske fakultete univerze Kyushu. So pa že prej študije pokazale, da imajo več tveganja za demenco tudi tisti, ki se borijo s hipertenzijo, previsokim tlakom. Ta je sedaj že potrjen dejavnik tveganja. Ne vemo pa še zagotovo, kako točno tlak vpliva na možgane, čeprav je očitno, da lahko ima vpliv na njihovo strukturo in delovanje.
Udeleženci študije so bili sicer v povprečju stari 71 let. Tlak so jim merili doma, zaradi tega, da ne bi imeli povišanega tlaka zaradi stresa, ki bi ga povzročilo to, da bi morali zaradi obiska zdravnika vsak dan na pot.
A morda je bistveno, kar nam ta študija sporoča, to, da je treba skrbeti za zdravje srca in ožilja. In dobro vemo, kako. S tem, da uživamo zdrava živila, da se dovolj gibamo in da v življenju nimamo preveč stresa. Vsi že vemo, kaj pomeni zdravo živeti in treba se bo začeti zavedati, da je to edini način, da zmanjšamo tveganje za bolezni. |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV