Počitnice ob vodi so krasna priložnost za družabnost vaših otrok, zabavno in zdravo fizično aktivnost ter navezovanje stikov z vrstniki, brez prisotnosti elektronskih naprav. Redno plavanje otrokom vsestransko koristi, telesu se pri plavanju namreč sprošča hormon sreče, endorfin, ki deluje kot naravni antidepresiv. Plavanje hkrati krepi notranjo energijo in vrača veselje ter optimizem. Otroci, ki se zgodaj naučijo plavati, se duševno in telesno hitreje razvijajo kot njihovi vrstniki, ki ne znajo plavati. Plavanje vpliva tudi na sposobnost koncentracije in govora ter socialno vključenost otroka. Voda pa ima hkrati ohlajevalni učinek, zato je manj možnosti za pregrevanje v poletnih mesecih.
Obvezna oprema:
- Krema in pokrivala za zaščito proti soncu
- Voda ali drug napitek
- Kopalke (pri malčkih kopalne pleničke)
- Brisače
"Za mlajšega otroka in dojenčka je najbolj priporočljivo, če ga imamo kar v naročju. Na tak način ga lažje nadzorujemo in mu nudimo dodatno varnost. Še posebej je to priporočljivo pri otrocih in dojenčkih, ki se vode bojijo. V naročju se dojenček lahko giba, mi ga le dodatno podpremo tam, kjer je treba. Poleg tega različni plavalni pripomočki za dojenčke ne dajejo možnosti, da bi se otrok v vodi počutil svobodnega in na ta način izkoristil vodo. V nekaterih pripomočkih dojenček z rokicami vodo komajda doseže, medtem ko je v naročju voda ves čas zraven. Če jih ne omejujemo z različnimi pripomočki, vsaj na začetku ne, se hitreje navadijo na vodo," je za portal Bibaleze.si pojasnila Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave.
Plavanje je dobro za razvoj otrokovega okostja in pripomore k izboljšanju telesne drže. Je tudi eden izmed odličnih načinov preprečevanja debelosti, saj med to aktivnostjo porabimo tudi do 800 kJ. Ker med plavanjem otrok zaradi pritiska vode na prsni koš dela močnejše vdihe, s tem krepi dihalne mišice.
Plavanje in potapljanje lahko povečata kapaciteto pljuč, ki lahko zato sprejmejo več kisika. Aktivnost je primerna tudi za nekatere astmatike, saj lahko vlažen zrak v zaprtem bazenu olajša težave, ki jih ima astmatik pri športu in gibanju. Zaradi znižane srčne frekvence pa med plavanjem otrok krepi zmogljivost srca.
Nasvet:
Otrokom moramo vodne aktivnosti približati previdno. Nikakor jih ne smemo siliti z aktivnostmi v vodi, temveč moramo k temu pristopiti na igriv in nežen način, da se otroci ne ustrašijo vode in da bodo v njej v prihodnje zelo radi preživljali svoj čas.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV