Opravili so jo na univerzi v Helsinkih. In sicer so spremljali 1222 moških, ki so bili v svojih službah na višjih položajih. Rojeni so bili med letoma 1919 in 1934, v študijo pa so se vključili med letoma 1974 in 1975. Nato so jih spremljali kar 40 let.
Vsi so bili tudi izbrani tako, da so imeli vsaj en dejavnik tveganja za bolezen srca in ožilja. Ali so kadili ali so imeli povišan holesterol, trigliceride, težave s krvnim sladkorjem oziroma previsok krvni tlak.
Moški so bili nato razdeljeni v dve skupini. Eno so raziskovalci pustili pri miru. Moški so nadaljevali svoj življenjski slog oziroma so živeli tako, kot so hoteli. Druga skupina pa je morala privzeti bolj zdrave življenjske navade. In sicer te, ki so v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja veljale kot varovalne za srce in ožilje. Morala je doseči in vzdrževati zdravo telesno težo, nehati kaditi, več se je morala gibati in zdravo jesti.
Skupina, ki je začela živeti bolj zdravo, je imela močno zmanjšano tveganje za pojav bolezni srca in ožilja. V primerjavi z drugo skupino je bilo to tveganje za skoraj polovico oziroma za kar 46 odstotkov manjše.
Toda ob koncu študije so naenkrat znanstveniki prišli do povsem drugega spoznanja. Ugotovili so, kako močno je na življenjsko dobo udeležencev vplivalo, koliko so si v življenju privoščili počitka. Izkazalo se je namreč, da so imeli tisti moški, ki so si na leto privoščili tri tedne ali manj dopusta, čeprav so bili v skupini, ki je živela bolj zdravo, za kar 37 odstotkov večje tveganje za prezgodnjo smrt v primerjavi s tistimi, ki so si privoščili več kot tri tedne dopusta, čeprav sicer niso bili v skupini, ki je morala živeti bolj zdravo.
Študija je sicer pokazala, da so moški, ki so si vzeli malo počitnic, tudi vsakodnevno v povprečju delali več, manj so spali. Znanstveniki menijo, da so bili enostavno bolj v stresu. Premalokrat so se umaknili iz tega bolj stresnega okolja.
Ljudje enostavno potrebujemo tudi počitek
"Tudi sicer zdrav način življenja ni mogel pomagati, če so ljudje preveč delali in premalokrat hodili na počitnice," je o študiji povedal profesor Timo Strandberg z univerze v Helsinkih. "Počitnice so dober način, da se umaknemo od stresa."
"V naši študiji so moški, ki so bili manjkrat na počitnicah, običajno tudi delali več in spali manj kot tisti, ki so si vzeli čas za počitnice. Bolj stresen življenjski stil je očitno premagal tudi naše preventivne intervencije. V resnici so tem moškim morda celo predstavljale dodaten stres," razmišlja profesor.
V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko se je študija začela, po njegovih besedah tudi uravnavanje stresa še ni bilo med priporočili za bolj zdrav življenjski slog, ki med drugim zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja. Od takrat se je to spremenilo. A v hitrem tempu današnjega življenja še vedno pogosto pozabljamo, kako pomemben je za naše zdravje tudi počitek, umik od obveznosti. Finska študija je opozorilo. Tudi v skupini, ki je živela bolj zdravo, so imeli moški za 37 odstotkov večje tveganje, da so umrli med letoma 1974 in 2004, če so si vzeli premalo časa za počitek in počitnice.
Preberite si še, kako vam lahko pri pomirjanju pomagajo kamilice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV