Ne glede na to, koliko in kdaj pijete, ste lahko funkcionalni alkoholik, če pri sebi prepoznate naslednje znake:
1. Zmanjševanje: ste kdaj pomislili, da bi verjetno morali piti manj alkohola, kot ga pijete trenutno?
2. Ljudje vam gredo na živce: vam gre kdaj na živce, ker vam ljudje ves čas prigovarjajo, da bi morali piti manj?
3. Slaba vest: imate kdaj slabo vest zaradi pitja alkohola ali zaradi posledic pitja alkohola?
4. Da lahko pričnete dan: imate kdaj občutek, da potrebujete alkoholno pijačo, da bi se počutili bolje? Se vam to zgodi še posebej zjutraj, da se lahko sploh umirite?
Če ste na ta vprašanja odgovorili pritrdilno, imate po mnenju psihiatra dr. Iqbala Mohiuddija težave z alkoholom. Seveda je vsaka oseba drugačna in drugače doživlja vpliv alkohola na svoje telo in če ste na vsa zgornja vprašanja odgovorili z da, še ne pomeni, da ste alkoholik. A vsekakor pomeni, da je to tema, o kateri morate nekoliko več premisliti.
Dr. Mohiuddi ocenjuje, da približno polovica njegovih strank, ki jim pomaga pri odvajanju od alkohola, ne spada v tipično stereotipno podobo odvisnika od alkohola. ''Delajo celo na visokih pozicijah v službi, v politiki in tudi v medijih, kjer je pitje alkohola dobro sprejeto, skorajda pričakovano,'' je povedal za spletno stran Healthista. ''Dolga leta so na ta način dobro funkcionirali, a nenadno so pričeli dobivati fizične simptome, kot je jutranja slabost in potreba po alkoholu že zjutraj, morda je partner rekel, da sedaj je pa dovolj in naj se odločijo za alkohol ali zanje. Tudi vse več podjetij se zaveda težav s pitjem alkohola na delovnem mestu, zato svoje najbolj cenjene zaposlene pošiljajo na razstrupljanje, da bi zavarovali njihovo zdravje.''
Dr. Mohioddi pravi, da funkcionalni alkoholiki ostatajo najboljši pri nalogah in odgovornostih, ki jih imajo za opraviti, čeprav pijejo alkohol. Običajno si tudi ne želijo priznati, da imajo težave z alkoholom. Mnogi ljudje mislijo, da z njimi ni nič narobe, ker spijejo le nekaj alkoholnih pijač na teden, a nato veliko spijejo konec tedna, kar povzroča resne težave. Možno je tudi, da se niti ne zavedamo, da spijemo preveč. Kot prekomerna količina spitega alkohola se šteje že več kot dva decilitra vina za moškega na dan in več kot deciliter vina za ženske na dan.
''Ko se ga napijete, je vaše telo dobesedno namočeno v alkoholu in čeprav mislite, da ga dobro prenašate, ga vaše telo ne presnovi nič hitreje. Dobro je, da si zapomnimo tudi, da človeško telo lahko prenese samo eno enoto alkohola na uro, zato se tudi pri popivanju skušajte držati tega,'' je dejal dr. Mohioddi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV