Preberite si, kaj še lahko pomaga preprečiti raka.
A kaj sploh povzroča ta vnetja? Nezdrav življenjski slog: nezdrava hrana, sončenje, preveč stresa, onesnaženje ... Ta vnetja lahko nato vodijo v pojav različnih bolezni, ne le raka. Protein AhR receptor deluje tako, da obnavlja poškodovane celice. Zaradi tega pa ne preprečuje le raka, ampak poskrbi za vsesplošno boljše stanje črevesja. Če so celice poškodovane, namreč ne morejo absorbirati hranil iz živil, ki jih pojemo. Prav tako ne morejo izločati zaščitno sluz. To pa lahko povzroči druge težave.
Že dlje časa vemo, da zelenjava ugodno vpliva na naše zdravje in počutje. Toda takšne študije nam razkrivajo, kako to doseže. Vsekakor torej v svoje obroke vključite čim več zelenjave, in med drugim tudi brokoli, ohrovt in zelje.
Vsa zelenjava pripomore k boljšemu zdravju črevesja tudi, ker vsebuje vlaknine. Te moramo redno uživati, da bi imeli dobro prebavo. Poleg tega vlaknine hranijo dobre bakterije v našem črevesju. V njem namreč živi kopica mikroorganizmov. Eni so za nas dobri, drugi slabi. In da bi bili zdravi in bi se dobro počutili, moramo imeti več prvih kot drugih.
Kaj jesti za bolj zdravo črevesje?
Za nas dobre bakterije oziroma še druge mikroorganizme hranimo z vlakninami, ki so v zelenjavi, sadju, stročnicah, polnovrednih žitih. Slabe bakterije ali druge mikroorganizme pa s sladkorjem in predelanimi ogljikovimi hidrati (belim kruhom, belim rižem, belimi testeninami …). Takšna prehrana lahko sčasoma povzroči veliko težav.
Simptomi raka na debelem črevesu
Najprej se v črevesu pojavijo polipi. Če te odkrijejo še pravočasno, jih lahko odstranijo in tako preprečijo, da bi iz njih nastal rak.
A pogosto dolgo ne povzročajo nobenih težav, zaradi katerih bi iskali pomoč zdravnika. Če se te pojavijo, pa so bolečine v trebuhu, napenjanje, vetrovi, spremembe v odvajanju blata, kot so: mehkejše ali trše blato, sprememba pogostosti odvajanj, zaprtost. Pojavi se lahko kri v blatu. Krvavitve pa lahko povzročijo slabokrvnost. Ta ima druge simptome: utrujenost, vrtoglavico, šumenje v ušesih, vsesplošno slabo počutje.
Tako so simptome opisali na strani presejalnega programa SVIT, ki je edini način, da se bolezen odkrije, dokler je še ozdravljiva, če simptomov ni. Povabilo v program SVIT dobi vsak prebivalec po 50. letu starosti, poteka pa do 74. leta. V tem času je namreč največja nevarnost, da se rak pojavi. Vendar pa je pomembno, da s preventivo začnete čim prej. Čim prej prilagodite svoj slog življenja temu, da boste naredili kar lahko, da preprečite najhujše. V Sloveniji letno zaradi tega raka umre 700 ljudi. In to je preveč glede na to, da gre za bolezen, ki je, če jo odkrijemo pravočasno, ozdravljiva.
Preberite si več o tem nevarnem raku tukaj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV