Vizita.si
O tem, kako nevarna je v prometu zaspanost, še premalo govorimo.

Zdravje

Zaspani vozniki so ravno tako nevarni kot pijani

L. E.
19. 10. 2018 10.17
4

Ljudje, ki se za volan usedejo, potem ko so spali manj kot štiri ure, so ravno tako nevarni kot pijani vozniki, pravijo v Fundaciji za varnost v prometu ameriškega mesta Washington. Študija, ki so jo naredili, je pokazala, da imajo podobno tveganje, da se znajdejo v prometni nesreči.

O tem, kako nevarna je v prometu zaspanost, še premalo govorimo.
O tem, kako nevarna je v prometu zaspanost, še premalo govorimo.FOTO: Thinkstock

V študiji, ki so jo opravili Američani, so imeli ljudje, ki so spali manj kot štiri ure, kar za petnajstkrat večje tveganje, da se znajdejo v prometni nesreči, kot tisti, ki so spali priporočenih osem ur.

Še več. Njihovo tveganje je bilo celo podobno, kot pri tistih, ki so imeli povečano količino alkohola v krvi. In sicer je bilo po besedah raziskovalcev primerljivo s tistimi, ki so imeli 0,12 grama alkohola na deciliter krvi.

V Fundaciji za varnost v prometu so pregledali podatke 6800 nesreč, ki so se zgodile med leti 2005 in 2007. Razdelili so jih na tiste, pri katerih vzrok ni bil voznik, in na tiste, pri katerih je bil. S slednjimi so bili narejeni poglobljeni intervjuji.

Tveganje je večje že, če spimo manj kot sedem ur

Ugotovili so, da so imeli v primerjavi s tistimi, ki so spali osem ur, že tisti, ki so spali sedem ur ali manj, mnogo večje tveganje, da se znajdejo v prometni nesreči. In manj kot so spali, večje je bilo to tveganje. Največje pa je bilo, če so spali manj kot štiri ure.

Ne le, da so imeli večje tveganje, da zaspijo za volanom. Tudi če se to ne zgodi, se zaspan voznik težko osredotoča, ni dovolj pozoren, zmanjša se sposobnost za pravilno odločanje, slabši je reakcijski čas.

V večji nevarnosti tudi tisti, ki menjajo svoj bioritem

Prav tako je bilo tveganje za nesrečo večje pri voznikih, ki so nedavno zamenjali svoj urnik spanja ali dela. Naše telo ima namreč določen bioritem. Kar pomeni, da se idealno ob približno isti uri zbudi in ob približno isti uri postane zaspano.

Več o tem, kaj je socialni jet lag, s katerim se soočajo tudi ljudje, ki morajo včasih delati ponoči, si preberite tukaj.

Vsakič, ko spreminjamo svoj bioritem, poslabšamo svoj spanec, to pa lahko vpliva na naše vozniške sposobnosti.

Kot družba se moramo začeti zavedati, da je spanje pomembno in ne nekaj, čemur se lahko odrečemo, da bi bili bolj produktivni.

Preberite si še, kaj vse se dogaja v našem telesu, če ne spimo dovolj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662