Demenca je možganska bolezen, ki jo, ko se enkrat pojavi, ne znamo več pozdraviti. Ves čas napreduje, dokler se bolnik ne zaveda več ničesar in ne zmore več skrbeti zase.
Tukaj si preberite, kako je izkušnjo s to boleznijo pri svoji materi opisala Ana Lukner Roljič.
Parkinsonova bolezen je ravno tako možganska bolezen, ravno tako je kronična in počasi napredujoča. Prav tako ne poznamo vzroka. Začne pa imeti bolnik težave z gibanjem, premikanjem, hojo, govorom, spominom ...
In naredite lahko marsikaj. Med drugim si lahko vsako jutro privoščite skodelico kave, pravijo kanadski znanstveniki. Očitno je v kavnih zrnih snov, ki nekako pomaga našim možganom. Seveda pa nikoli ne pomaga pretiravanje. Tako da ne pretiravajte niti s kavo. Tudi če bi pretiravali z jabolki, ne bi bilo zdravo.
Samo kava sicer ne bo pomagala. Bo pa pomagala kot del splošnega zdravega življenjskega sloga. Dovolj se gibajte in spet tudi pri tem ni treba pretiravati. Dovolj bo vsakodneven poluren sprehod po svežem zraku. Prehranjujte se zdravo, sveže, sezonsko. Pri nas se je najbolje držati tako imenovanih sredozemskih smernic prehranjevanja. Ter seveda uporabljajte možgane, tudi to pomaga. Iščite izzive, učite se novega jezika, potujte v nove kraje … Kar ne boste uporabljali, se bo izgubilo.
Kanadsko študijo so opravili na Krembil Brain Institute (inštitutu za raziskovanje možganov). Vodja študije dr. Donald Weaver je povedal: "Ugotovili smo, da obstaja povezava med uživanjem kave ter zmanjšanim tveganjem za Alzheimerjevo in Parkinsonovo bolezen." Alzheimerjeva bolezen je daleč najpogostejša oblika demence.
Dr. Weaver je še razložil, da naprej raziskujejo, zakaj tak učinek. Vedo pa, da razlog ni kofein, saj se je isti učinek pokazal tudi pri kavi brez kofeina.
S takšnimi raziskavami znanstveniki iščejo načine, kako bi naredili zdravila, ki bi preprečila bolezen in njeno napredovanje. A dokler teh nimamo, vidimo, kako nam je narava pripravila mnogo naravnih pomagal za boljše zdravje in življenje.
Tu pa je še 6 nasvetov za zdrave možgane nevrologa prof. dr. Zvezdana Pirtoška, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. 1. Ostanite mirni 2. Zdrava sredozemska prehrana 3. Pol ure sprehoda vsak dan 4. Učenje tujega jezika 5. Kar ne želite izgubiti, uporabljajte 6. Ne bodite osamljeni |
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV