Por izvira iz Srednje Azije, od koder se je razširil po Sredozemlju in naprej v preostali svet. Že v starem Egiptu so ga poznali kot zelenjavno kulturo, častili pa so ga tudi Grki in Rimljani. Danes ga še posebej cenijo v zahodni Evropi in je ena glavnih sestavin nacionalnih kuhinj na Danskem, v Walesu, na Nizozemskem in v Belgiji.
Sestava in koristi za zdravje
Por je soroden čebuli in česnu, zato je tudi njegova kemična sestava podobna. Je zelo dober vir mangana v naši prehrani, poleg tega pa so v njem prisotni še vitamin C, folati, železo in vitamin B6. Ta hranila so dejavniki presnove sladkorja v telesu in zaradi tega je por koristen pri uravnavanju krvnega sladkorja. Poleg tega je por bogatejši z antioksidanti kot denimo čebula.
Prisotnost pora v prehrani pomaga normalizirati skupni in LDL-holesterol. Poleg tega je por dobrodošla podpora pri normalizaciji visokega krvnega tlaka. To je še posebej pomembno pri preprečevanju ateroskleroze in drugih bolezni krvnega obtoka. Poleg tega por pomaga zaščititi prostato in nevtralizirati strupene snovi v telesu ter tako zmanjša tveganje za nastanek raka debelega črevesa.
Na srečo je za razliko od čebule in česna kuhan por blagega okusa in ga je enostavno vključiti v jedilnik. Nataknemo ga lahko na nabodalo ali pa ga dodamo juham in enolončnicam ter drugim jedem.
Koristni nasveti
Pri nakupu pora izberite tistega, ki je čvrst in svež, z izrazito zeleno barvo. Priprava pora zahteva temeljito pranje. Vsak list je treba oprati posebej, ker je med njimi lahko nabrana zemlja. Tukaj je še nekaj idej, kako v svojo prehrano pogosteje vključiti por:
- Mladi, drobno narezani listi pora so začinjen in zanimiv dodatek solatam iz redkvic in radiča. Začinite ga s sokom limete in olivnim oljem ter uživajte v posebnih okusih.
- Dušen nadev iz pora dodajte zelenjavni piti. Okus bo dobil nenavadno noto.
- Dušen por zmešajte z zeljno solato, tuno v pločevinki, kuhanim fižolom, koruzo, svežo rdečo papriko in rukolo.
- V voku sotirajte piščančje prsi, por, korenje, papriko in bučke. Prelijte z rižem in sezonsko solato in kosilo je pripravljeno.
- Por je zelenjava z nizko kalorično vrednostjo. V kombinaciji s kuhano blitvo in krompirjem ter ribami ali mladim sirom je preprosta večerja.
Recept za dušen por
Sestavine (za 4 osebe): 320 g govedine, 1 velik por, pol muškatnega oreščka, 1 srednji paradižnik, 1 korenček, 2 žlici olja, zelenjavna mešanica, peteršiljeva korenina, peteršiljev list, sol, poper, majaron, drobnjak, lovorjev list, timijan in bazilika, voda.
Priprava: Goveje meso, narezano na kocke, prepražimo na vročem olju. Odstranimo in ga damo na krožnik, nato na istem olju prepražimo korenje. Meso ponovno damo na olje, začinimo in na majhnem ognju dušimo eno uro. Po potrebi občasno premešamo in dodamo vodo. Dodamo olupljen in na kocke narezan muškatni orešček in koren peteršilja, nato premešamo. Dodamo vodo, da pokrije meso in zelenjavo. Zavremo, zmanjšamo ogenj in dušimo približno 20 minut. V tem času očistimo por in temeljito operemo njegove liste. Por in paradižnik narežemo in dodamo enolončnici. Dodamo vodo, da pokrijemo sestavine, zavremo, zmanjšamo ogenj in kuhamo, dokler por ni mehak. Na koncu lahko vse skupaj pretlačimo, da je enolončnica gostejša. Odstavimo z ognja, potresemo s sesekljanim peteršiljem ter ponudimo s solato in črnim kruhom.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV