Vizita.si
Propolis

Zdravje

Ali veste, kako zdrav je v resnici propolis?

S.B.
14. 10. 2019 08.04
0

Slovenska beseda za propolis je zadelavina. To je naravni čebelji izdelek, ki je zaradi več kot 300 zdravilnih učinkovin nepogrešljiv v domači lekarni. Velja za naravni antibiotik, ki krepi našo imunsko odpornost in ščiti pred boleznimi.

Propolis je čebelji pridelek, ki je prvotno namenjen ohranjanju zdravja v čebeljem panju. Posamezna čebelja družina med sezono proizvede od 150 do 400 g propolisa. Njegove sestavine so različne smole in delci, ki jih čebele predelajo v zdravilno snov, poimenovano propolis. Pomaga pri vnetjih, prehladnih obolenjih in različnih težavah s kožo.

Moč propolisa izvira iz njegove kompleksne sestave, v kateri je kar 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi, v večini pa ga sestavljajo rastlinske smole, vosek, eterična olja in cvetni prah.

Posamezna čebelja družina med sezono proizvede od 150 do 400 g propolisa.
Posamezna čebelja družina med sezono proizvede od 150 do 400 g propolisa.FOTO: Dreamstime

Njegova uporaba v zdravilstvu in zeliščarstvu je zelo dolga, saj so ga uporabljali že 300 let pred našim štetjem. Propolis sestavljajo tudi vitamini (B1, B2, B6, C, E), minerali (magnezij, kalcij, kalij, natrij, baker, cink, mangan, železo) in druge organske snovi.

V njem ravno tako najdemo tudi aromatične organske kisline, kot so kofeinska kislina, cimetna kislina, fenolkarbonska kislina, antibiotične spojine.

Učinkovit je pri težavah z aftami, aknami, krepitvi imunskega sistema, ravno tako dobro deluje pri površinskih ranah, odrgninah, lažjih oblikah opeklin, pri herpesu na ustnicah, pri glivičnih okužbah, deluje kot lokalni anestetik in antiseptik ter umirja razdraženo kožo.

Propolis sestoji iz 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi.
Propolis sestoji iz 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi.FOTO: Dreamstime

Oralna uporaba propolisa je primerna pri vneti ustni votlini, vnetem žrelu, pri gripoznih in prehladnih obolenjih, pri razjedi na želodcu.

Včasih so v teh primerih otrokom dajali propolis na kocko sladkorja. Danes poznamo celo vrsto pripravkov, od tablet do pršil, zobne paste, bombonov, krem in šamponov. Kreme za težave s kožo vsebujejo različno koncentracijo propolisa, uporabimo pa lahko tudi tinkture in mila.

Opozorilo:
Izdelki iz propolisa niso primerni za osebe s kakršno koli preobčutljivostjo na čebelje izdelke. Odsvetujemo jemanje propolisa v nosečnosti in med dojenjem. Pripravki na osnovi alkohola niso primerni za nosečnice, doječe matere in otroke. Previdnost je potrebna tudi pri bolnikih, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650