1. Pretiravanje z alkoholom
Vsi se zavedamo škodljivih učinkov alkohola na naše telo, zlasti, ko gre za jetra. Toda nekateri vseeno menijo, da prekomerno pitje ni tako zelo škodljivo. Prekomerno pitje alkohola za vsakogar pomeni drugačno količino, a koliko je za vas preveč, lahko pomeni neprekinjene vnetne procese v telesu in posledično preobremenjenost jeter. Leta in celo desetletja vnetnih procesov lahko sčasoma privedejo do poškodbe jetrnega tkiva in ciroze, ki je glavni vzrok za odpoved tega vitalnega organa. Če ste zdrava odrasla oseba, je občasno uživanje majhnih količin alkohola sprejemljivo vedenje, če pa imate družinsko anamnezo alkoholizma ali bolezni jeter, uživanje omejite na minimum ali, še bolje, alkohola ne pijte.
2. Ne pijete dovolj vode
Verjetno ste že slišali, da morate spiti vsaj osem kozarcev vode na dan. Če se vam to zdi veliko, ne pozabite, da je vaše telo sestavljeno iz približno 65 odstotkov vode, kar pomeni, da vaše telo nujno potrebuje vodo za delovanje. Dehidracija lahko neposredno vpliva na sposobnost naših jeter, da pravilno razstrupijo naše telo. Če jetra niso dovolj hidrirana, bodo porabila zalogo vode, ki jim je na voljo, in to vključuje količino, ki jo potrebuje za izvajanje vseh vitalnih funkcij. In ko se to zgodi, se tveganje za bolezen poveča.
3. Kajenje
Študija ameriških znanstvenikov, izvedena leta 2011, je pokazala, da je kajenje vzrok za skoraj polovico vseh oblik raka jeter. Kajenje je v vsakem pogledu uničujoče za človeško telo zaradi škodljivih kemikalij in povečanja oksidativnega stresa v njem. Ta stres v sistemu lahko sčasoma prizadene tudi jetra.
4. Debelost
Ena od posledic dolgoletne bitke z debelostjo, o kateri poročajo premalo, je kopičenje maščobe okoli jeter, kar lahko na koncu privede do stanja, znanega kot nealkoholna maščobna bolezen jeter. Ta bolezen se nanaša na širok spekter zdravstvenih težav z jetri. Izraz 'nealkoholni' se uporablja, ker je pri tej bolezni poškodba jeter zelo podobna škodi, ki jo povzroča alkohol, čeprav ti bolniki nujno ne uživajo prevelikih količin alkohola.
5. V telo vnašate preveč sladkorja
Veste, da je pomembno, da omejite količino zaužitega sladkorja, a se tega pravila ne držite slepo? Morda si boste premislili, ko boste izvedeli, da je tisto, za kar tvegate, lahko diagnoza bolezni jeter. Čeprav skoraj vsaka celica v telesu lahko pretvori glukozo, fruktozo prenašajo le jetrne celice. Če sčasoma zaužijemo preveč fruktoze, se lahko jetra preobremenijo in utrpijo nepopravljivo škodo. Omejite vnos hrane, bogate z rafiniranimi sladkorji in visokofruktoznim koruznim sirupom, kot so sokovi, bogati s sladkorjem, industrijsko pridelano pecivo in druge sladkarije ter se držite naravnih virov sladkorja, kot je denimo sadje.
6. Ste v nenehnem stresu
Pretirana in dolgotrajna izpostavljenost stresu slabo vpliva na vse telo in s tem tudi na jetra. Raziskave Univerze v Edinburghu so pokazale možno povezavo med visoko stopnjo psihološkega stresa (simptomi tesnobe in depresije) in smrtnimi primeri zaradi različnih bolezni jeter. Čeprav ti rezultati zahtevajo nadaljnjo znanstveno oceno, mnogi v medicinski skupnosti priznavajo, da obstajajo povezave med duhom in telesom. Tradicionalna kitajska medicina že tisočletja pridiga, da je večina organov povezana s čustvi. Večina ljudi se ne zaveda, tako trdi kitajska medicina, da so jetra povezana z jezo na način, da jeza blokira pretok jetrne energije.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV