Predvsem v hladnem obdobju hitro opazimo, ko naše telo ne more delovati s polno hitrostjo. Naša koža je hitro bleda in suha, nenehno nas zebe in smo lahka tarča okužb. Naše telo potrebuje ustrezno nego in malo ljubezni, da se lahko brez težav spopade z vsakdanjim življenjem.
Tukaj ni govora o peščici vitaminskih tablet ali dvotedenskih počitnicah na Karibih, temveč o vsakdanjih preprostih navadah. Verjetno ste že uganili – tako dobra hrana kot redna vadba igrata veliko vlogo pri teh nasvetih za zdravo življenje!
Zjutraj pred zajtrkom popijte velik kozarec tople vode
Ali ste vedeli, da vsaka celica v našem telesu stokrat na minuto dovaja in odvaja vodo? Na ta način se odstranijo vse uporabljene snovi, telo pa se oskrbi z novimi hranili. Podprite svoje telo pri tem procesu tako, da zjutraj popijete kozarec vode. Voda tudi spodbuja prebavo in poveča bazalni metabolizem. Znanstveniki z berlinske medicinske univerze Charité so ugotovili, da telo za vsakih 0,2 litra vode porabi približno 20 kalorij več, saj se pri vnašanju vode v presnovne procese porabi energija.
Zajtrkujte!
Zakaj nenehno poudarjamo pomen zajtrka? Ponoči, med spanjem, porabimo skoraj 50 odstotkov kalorij v bazalni presnovi! Da naše telo zjutraj pravilno deluje, potrebuje energijo – in to hitro. Če izpustite zajtrk, se metabolizem upočasni, kar je pravzaprav logično, saj mu odvzamete energijo takrat, ko jo najbolj potrebuje. Če (tako kot mnogi drugi) zjutraj nimate apetita, morate nekaj pojesti najkasneje dve do tri ure po vstajanju. Morda lahko sčasoma poskusite zajtrkovati malo prej in se tako naučiti jesti zjutraj. Polnozrnati izdelki, kot so ovseni kosmiči ali polnozrnati kruh, so najboljša izbira za zajtrk. Telesu namreč zagotavljajo dolgotrajno energijo. V kombinaciji z malo maščobnega sira, sadja in/ali zelenjave ste hitro pričarali zdrav zajtrk!
Najdite čas za kosilo
'Čim prej moram domov' – s tem motom se mnogi odrečejo kosilu, da bi v službi hitro pogoltnili zapakirano solato, sendvič ali nekaj čokoladnih tablic. A je res vredno prihraniti čas in si ne privoščiti odmora za kosilo in se nezdravo prehranjevati? Ne! Nujno potrebujemo odmor opoldne po vsem dopoldanskem napornem delu. Pomaga nam začeti popoldne s svežo energijo. Vzemite si čas za hrano, zavestno žvečite in poslušajte svoje telo: kdaj ste siti? Ob vsakem kosilu si privoščite skledo solate ali nekaj zelenjave.
Izogibajte se vsem prigrizkom
Tisti, ki dobro jedo zjutraj, opoldne in zvečer, imajo dovolj energije za ves dan. Pet obrokov na dan naj bi bilo preveč – razen, če tri večje razdelite na manjše dele. Ker veliko majhnih porcij čez dan pomeni, da telo skoraj nima premorov za prebavo in da potrebuje energijo, ki mu drugje manjka. Če ste popoldne lačni, najprej poskusite z vodnim trikom: popijte velik kozarec vode – lakota običajno izgine. Če želodec še naprej 'kruli', vzemite nekaj oreščkov ali kos sadja.
Iz prehrane izločite sladkor, sladila, gazirane pijače in hitro hrano
Vemo, da ta naloga ni lahka. Naše telo namreč sladkor preprosto obožuje, predvsem v stresnih situacijah hrepeni po sladki nagradi. Žal vsi poznamo slabo stran: gnilobo zob, prekomerno telesno težo, visok krvni tlak in sladkorno bolezen – če naštejemo le nekatere. Trajno črtati sladkor z jedilnika je nerealno. Toda poskusite nekaj dni ali tednov vsaj naslednje – pijte čaj ali kavo brez sladkorja, ne dajajte medu na jogurt ... Opazili boste, da na primer veliko intenzivneje občutite sladkost sadja. Če prečrtate s svojega jedilnika še hitro hrano, samodejno zmanjšate porabo sladkorja, saj je sladkor pomemben nosilec okusa, v na primer že pripravljenih prelivih ali omakah za testenine.
Vsak dan pojdite na svež zrak za vsaj 15 do 20 minut
Žalostno, a resnično: pozimi življenje večinoma poteka v zaprtih prostorih. Ogrevanje zraka naredi naše lase 'električne' in izsuši našo kožo, električna svetloba udari v um in nas naredi počasne. Prekinite ta sproščen začaran krog tako, da greste ven na svež zrak! Tudi četrt ure za odmor za kosilo lahko naredi razliko. Telo ima možnost proizvajati vitamin D šele, ko dnevna svetloba pride v stik z našo kožo. Morda se lahko tudi v službo zapeljete s kolesom, prej izstopite z avtobusne postaje ali parkirate avto malo dlje od službe, da svojemu telesu zagotovite razkošje dnevne svetlobe.
Gibajte se!
Poznate preproste nasvete, kako pozimi ostati v formi? Resnično preprosto je – po stopnicah namesto dvigala, manjša opravila opravljajte peš, ne z avtom. Naredite to in hitro se boste počutili bolj pripravljeni in mobilni. In če imate možnost, v vsakdanje življenje vključite 30 do 45 minut vzdržljivostnega treninga dvakrat na teden in tri vadbe za mišice po 15 do 20 minut. Za to vam ni treba hoditi v telovadnico; dnevna soba doma ali stopnice v bloku so povsem dovolj!
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV