Bakterije živijo v vseh delih naših ust in imajo dvojno vlogo. Pozitivne, torej dobre bakterije, ki so del ustne flore, in negativne, slabe bakterije iz zobnih oblog. Zobne obloge so lepljiv biofilm, ki pokriva površino zob. Med drugim vsebuje škodljive anaerobne bakterije, ki lahko povzročijo številne bolezni v ustni votlini. Zdrave prehranjevalne navade in ustrezna izbira hrane pomagajo preprečiti karies in vnetje dlesni ter vplivajo na rast dobrih bakterij v ustih. Ali veste, katera hrana vpliva pozitivno in katera negativno na zdravje ustne votline?
Živila, ki pozitivno vplivajo na zdravje ustne votline
Jabolko – mehansko čisti zobe, bogato je s kalcijem in fosforjem, ki krepi zobe. Vsebuje tudi fluor, ki preprečuje propadanje zob in ščiti sklenino. Hrustljavo sadje in zelenjava, na primer korenje, hruške in zelena, naravno očistita in posvetlita zobe.
Jagode – vsebujejo encime, ki belijo zobe, čistijo zobne obloge in vsebujejo vitamin C, ki je odličen za zaščito dlesni.
Zelena – ščiti zobe, zahteva intenzivnejše žvečenje, ki proizvaja veliko sline in nevtralizira kariogene bakterije.
Meta – osveži dah, krepi dlesni in ima antiseptične lastnosti. Še posebej pa je poznano njeno protivnetno delovanje.
Peteršilj – zelo močan osvežilec daha, ki pomaga pri vnetju dlesni.
Česen – ima močne antibakterijske in protivnetne lastnosti ter pomaga pri vnetih, rdečih in oteklih dlesnih. Vsekakor pa ne pomaga ravno pri zadahu, temveč ga še dodatno povzroča.
Žajbelj – preprečuje slab zadah. Primerno pomaga proti vnetjem, krvavitvi in otekanju dlesni.
Cimet – je pravi borec proti ustnim bakterijam, zlasti tistim, ki povzročajo slab zadah.
Kokosovo olje – vsebuje lavrinsko kislino, ki uničuje bakterije.
Oreščki – poleg tega da pomagajo pri beljenju, spodbujajo tudi tvorbo sline, ki znižuje kislost ust, in s tem delujejo proti zobnemu gnitju.
Sir – bogat je s kalcijem in krepi zaščitni učinek sline.
Aloe vera – nežno očisti zobe in nevtralizira bakterije. Pomirja tkivo in hladi, zato je priporočljiva za ljudi, ki imajo občutljive dlesni ali so nagnjeni k vnetjem.
Soda bikarbona – deluje proti glivicam, ki se pojavijo na sluznici.
Obstaja tudi nekaj živil, ki lahko s svojo sestavo in kislinami poslabšajo zdravje zob. Ta živila je treba uživati v čim manjših količinah.
Hrana, ki škodljivo vpliva na zdravje ustne votline: čisti sladkor, sladkarije, škrob v različnih oblikah, brezalkoholne gazirane pijače, energijske pijače, sokovi za redčenje in denimo alkohol.
Zanimivo je, da so agrumi sicer koristni za zdravje, a večji vnos agrumov v obliki sokov ali žvečenje svežega sadja znatno uniči zobno sklenino. Tu je govora predvsem o limonah, zato je mit o beljenju zob z limono popolnoma napačen.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV