Vizita.si
Srce

Zdravje

7 načinov, kako se lahko naše telo zdravi samo

N.R.A.
22. 07. 2024 04.46
1

V nadaljevanju predstavljamo konkretna znanstvena dognanja, ki nakazujejo na to, kako ima naše telo sposobnost, da se obnavlja in zdravi samo - z mislimi ali brez njih.

Jetra
Jetra FOTO: Thinkstock

Obnavljanje jeter

Jetra naj bi bila organ, ki se obnavlja najbolje in najhitreje. Namesto brazgotin na poškodovanem tkivu, kakršne nastanejo pri večini organov, lahko jetra stare celice nadomestijo z novimi in se tako zacelijo. Tudi sam postopek naj bi bil hiter!

5 znakov, da so jetra zamaščena
Preberi še
5 znakov, da so jetra zamaščena

Črevesje je sposobno obnoviti svojo sluznico

Vsak dan vaše tanko in debelo črevo opravita težko prebavljanje hrane. Epitelij v črevesju deluje kot ovira, ki filtrira toksine in hkrati absorbira hranila. Brez tega bi mikrobi lahko vstopili v črevesje, vi pa bi zboleli. Da črevesje ohranja telo močno, odstranjuje stare epitelijske celice in jih nadomesti z novimi.

Prebavila
PrebavilaFOTO: Dreamstime

Kosti zrastejo nazaj

Telo ne 'zaraste' kosti neposredno nazaj ali pa pomaga pri obnovi kosti, vendar ohranja vse 'na mestu', da se kost lahko pravilno zaceli sama. V nekaj urah po poškodbi naše telo že začne popravljati zlomljeno kost tako, da tvori krvni strdek za čiščenje rane. 

Kako si pomagati pri išiasu?
Preberi še
Kako si pomagati pri išiasu?

Po tednu ali dveh navadno naše telo ta strdek nadomesti z mehkim kalusom iz kolagena. Do tri tedne pozneje telo doda minerale, da se ti strdijo in spremenijo v novo zaceljeno kost. Ko je kost popolnoma oblikovana, porabi tri do devet let, da se povrne v prvotno obliko! Seveda gre pri tem poudariti, da pri vsem pomaga tudi mavec. 

Bolezen, ki je posledica pomanjkanja vitamina D
Preberi še
Bolezen, ki je posledica pomanjkanja vitamina D

Koža se nenehno 'osvežuje'

Koža se ne obnavlja le pri celjenju, temveč se nenehno 'osvežuje'. Naš največji organ, kakor radi rečemo koži, je narejen iz številnih plasti, ki se nenehno obnavljajo, luščijo in rastejo na novo. Praktično lahko rečemo, da smo na nekaj let popolnoma nov človek!

Naša koža se nenehno osvežuje.
Naša koža se nenehno osvežuje.FOTO: Shutterstock

Očesne praske se hitro celijo

Roženica, zunanja plast očesa, je izjemna, osvežuje pa se na podoben način kot koža. Traja le od tedna do desetih dni, da se zdrav epitel, površinska plast roženice, nadomesti in stare celice prelije kot solze. 

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših
Preberi še
Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših

Oko samo odstrani poškodovane celice, medtem ko celice z drugih področij prekrivajo rano. Nove celice pridejo, da zapolnijo praske, in poškodbo pozdravijo brez brazgotine v enem do treh dneh. Tukaj moramo poudariti, da seveda ni govora o težjih poškodbah oči!

Kajenje
Kajenje FOTO: iStock

Po prenehanju kajenja si pljuča lahko opomorejo sama

Ljudje imamo v pljučih majhne dlačice, ki običajno iz telesa odstranjujejo sluz in ostale snovi. Pri vdihovanju cigaretnega dima se te dlake ne morejo premikati, kar povzroči dodatno in nepotrebno nabiranje sluzi. 

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Preberi še
Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz

Posledično kadilci veliko kašljajo in izkašljuje tako imenovani 'izcedek' iz pljuč. Posledic dolgotrajnega in večdesetletnega kajenja seveda pljuča ne morejo v celoti odpraviti. Z drugimi besedami, ko je konkretna škoda enkrat zadana, če karikiramo, bomo le težko prišli oz. dobili nazaj pljuča zdravega dvajsetletnika.

Navade, ki škodujejo vašim možganom
Preberi še
Navade, ki škodujejo vašim možganom

Vsekakor pa imajo pljuča sposobnost, da se 'očistijo' sama. Zgolj v enem tednu po prenehanju kajenja se pljuča začnejo čistiti, zdaj že bivši kadilci pa začnejo še močneje kašljati - tako se pljuča čistijo in odstranjujejo vse škodljive snovi. 

Možgani
Možgani FOTO: Dreamstime

Možgani so sposobni graditi nove povezave

V preteklosti so nevrologi menili, da možgani nehajo rasti po določenem obdobju v otroštvu oz. v adolescenci. Vrhunec, ki ga doživimo kot otroci ali mladostniki, je vse, kar so verjeli, da obstaja - naprej ne moremo razviti novih možganskih celic. Pred 20 leti so ugotovili, da temu ni tako. 

Novi krvni testi bi lahko odkrili nevarne beljakovine še pred pojavom simptomov Alzheimerjeve bolezni
Preberi še
Novi krvni testi bi lahko odkrili nevarne beljakovine še pred pojavom simptomov Alzheimerjeve bolezni

Možgani so dejansko sposobni ustvariti nove celice tudi v kasnejšem obdobju! Raziskovalci temu pravijo 'nevroplastičnost', stanje, ki možganom omogoča, da vedno znova povezujejo poti med nevroni in ustvarjajo nova vezja. 

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?
Preberi še
Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?

Če povemo le en primer - znanstveniki so ugotovili, da lahko v primeru poškodovanega območja v možganih, ki uravnava funkcijo za govor, le to prevzamejo druga območja, bolnik s poškodbami pa tako nazaj pridobi sposobnost govora, zlasti in predvsem s pomočjo ustrezne rehabilitacije! 

Vir: thehealthy

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567