Če se spopadate s prebavnimi težavami in slabim zadahom, se lahko spopadate s nezdravim črevesjem. Po podatkih Avstralske fundacije za zdravje črevesja, se skoraj polovica populacije vsaj enkrat v 12 mesecih spopade s prebavnimi težavami. Avtor knjige Veselo črevesje Vincent Pedre je za avstralski My Domaine razkril, katerim trem vrstam živil se izogiba, da bi ohranil zdravo prebavo.
Kot pravi, se izogiba cvrti, prekomerno začinjeni hrani in beli moki. Pojasnil je, da gluten v beli moki nase veže vodo, zaradi česar še posebej pri ženskah lahko pride do zaprtja in slabe prebave. Cvrta živila so še bolj škodljiva, saj so pogosto cvrta v moki, ki vsebuje gluten in na temperaturah, ki povzročajo, da se v hrani pojavljajo transmaščobe. Previden pa je tudi pri prekomerno začinjeni hrani, za katero pravi, da lahko razdraži sluznico črevesja. Sam prisega na grško hrano in ko gre ven s prijatelji vedno na meniju izbere pečeno zelenjavo, solato, pečeno meso ali meso z žara, ki ga je veliko lažje prebaviti.
Da je treba za dobro prebavo previdno izbirati živila, se strinja tudi dr. Li Yan, ki je za britanski Mail Online razkrila, kako pomembno je zdravje črevesja. ''Vaše črevesje je ključnega pomena za dobro prabavo hrane, absorbcijo hrane in da se lahko telo znebi odpadnih snovi.'' Razkrila je nekaj znakov slabega delovanja črevesja in mednje je prištela tudi zaprtje. ''Vsak izmed nas ima drugačno prebavo. A kljub temu prebava ne bi smela trajati predolgo in pri odvajanju se ne bi smeli preveč napenjati. Zaprtje lahko povzroči, da se v našem telesu prične nabirati preveč odpadnega materiala in toksinov. Napenjanje, bolečine ali težave pri odvajanju blata ali občutek, da črevo po odvajanju ni prazno, so znaki zaprtja,'' je pojasnila. Zdravnica svetuje, da ob zaprtju povečamo vnos prehranskih vlaknin, tako da uživamo polnozrnato prehrano, sadje in zelenjavo. ''Slab zadah pomeni neravnovesje dobrih in slabih bakterij v črevesju,'' dodaja dr. Yanova. ''Uživanje zdrave prehrane z dovolj vlakninami lahko pomaga prečistiti vaše črevesje od znotraj in pomaga ohranjati zdravo črevesje.''
Kaj so prehranske vlaknine? Prehranske vlaknine so deli rastlinskih živil, ki ji rečemo tudi balastne snovi, ki jih naše telo ne more prebaviti, zato nimajo energijske vrednosti. Kljub temu, da jih telo ne prebavi, so pomembe del obroka, saj imajo ugoden učinek na prebavo. Več vlaknin zaužijemo, hitreje se hrana premika po prebavilih, prav tako vlaknine varujejo naše črevo. Ugodno vplivajo na obnavljanje in delovanje črevesne sluznice, saj spodbujajo izločanje sluzi in hormonov, ki vplivajo na prebavni trakt. Vlaknine povečujejo volumen blata in omogočajo lažji prehod blata skozi črevesje. Prav tako tudi lažje in manj boleče izločanje blata. Hrana, bogata z vlakninami daje večji občutek sitosti, ker se volumen z vlakninami poveča in se želodec prazni počasneje. Vlaknine lahko tudi znižajo raven holesterola, saj se holesterol skupaj z njimi manj absorbira v črevesju. Prav tako pomagajo pri vzdrževanju uravnoteženega krvnega sladkorja. Ženske potrebujejo 25 gramov vlaknin na dan, moški pa do 38 gramov na dan, odvisno od konstitucije telesa. Živila, ki vsebujejo veliko vlaknin so polnovredna žita, kot je polnozrnati kruh, rjavi riž, polnozrnate testenine, kaše in ostala žita - rž, ječmen. Veliko vlaknin vsebuje tudi zelenjava, suho sadje, oreščki, stročnice. Lanena semena so bogat vir vlaknin. Ob zaprtju je priporočljivo spiti tudi večje količine tekočine, predvsem vode in nesladkanega čaja. Tekočina pripomore, da je blato bolj mehko in da se lažje odvaja. Prav zato je potrebno spiti vsaj tri litre vode na dan. Pomaga pa tudi gibanje in telovadba. Telesna aktivnost pomaga pospešiti črevesno peristaltiko, torej gibanje črevesja, ki postane bolj živahno in spodbudi prehod blata. |
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV