Tempeh je tradicionalno indonezijsko živilo. Pridobivajo ga s fermentiranjem sojinih zrn. Danes poznamo tudi tempeh iz drugih stročnic ter celo žit in oreškov. Z mariniranjem lahko njegov okus obogatimo.
Odličen vir beljakovin
Vsebuje vitamine iz skupine B ter pa kalcij, železo, magnezij in mangan. Vegatarijanci po njem posegajo, da bi zaužili beljakovine. 84 gramov tempeha jih vsebuje približno 15 gramov. Za primerjavo: ista količina tofuja jih vsebuje le približno 6 gramov. Tempeh poleg tega ni slab vir kalcija. V primerjavi s polnomastnim mlekom ima približno dve tretjini tega minerala.
Fermentirano živilo
Predvsem je tempeh nekaj posebnega, ker je fermentirano živilo. Vse več študij kaže, da bi ta praktično morali vključiti v svojo prehrano. S postopkom fermentacije namreč nastanejo probiotične bakterije. Njihovo uživanje je blagodejno za naše črevesje oziroma za našo mikrobioto. In zdravo črevesje je pomembnejše, kot bi si marsikdo mislil. V tem organu poteka kar nekaj telesnih procesov, ne le prebava in absorbiranje hranil. Tu se nahaja kar okoli 80 odstotkov imunskega sistema. Močno naj bi bilo črevesje povezano tudi z možgani, zaradi česar menijo, da lahko stanje našega črevesja vpliva celo nanje.
Preberite si, kaj jesti pozimi.
Če hujšate
Tempeh je odlična izbira, če hujšate. Zdravo črevesje posredno vpliva tudi na procese, zaradi katerih lahko lažje izgubimo odvečne kilograme. Poleg tega nas beljakovine zasitijo in tempeh jih vsebuje veliko. Pri hujšanju je treba uživati hrano, ki nas zasiti, brez da bi zaužili veliko energije.
Je prav, da se soje bojimo?
Ta stročnica vsebuje kontroverzne izoflavone. Ti delujejo antioksidantno in so zaradi tega vsekakor pozitivni. Nekaj študij je denimo pokazalo, da naj bi dobro vplivali na zdravje srca.
A marsikdo se jih boji, ker so po kemični strukturi podobni človeškemu hormonu estrogenu, zaradi česar jih imenujejo tudi fitoestrogeni. Po drugi strani so nekateri prepričani, da lahko zaradi tega pomagajo ženskam v menopavzi. Kaj o tem pravi naš Nacionalni inštitut za javno zdravje – NIJZ:
"Evropska agencija za varnost hrane je v letu 2015 presojala varnost in znanstvene podlage za zdravstvene trditve v povezavi z izoflavoni in zaključila, da ni zadostnih dokazov, ki bi potrdili povezavo med uživanjem izoflavonov in vzdrževanjem kostne gostote pri ženskah po menopavzi, prav tako niso dokazali povezave med uživanjem izoflavonov in zmanjšanjem simptomov, povezanih z menopavzo."
Če je soja del uravnotežene prehrane, če z njenim uživanjem ne pretiravamo, ne bi smela imeti takšnega vpliva.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV