V študiji je sodelovalo 44.551 Francozov, ki so bili stari med 45 in 64, v povprečju 57. Ob vstopu v študijo so bili zdravi. Spremljali so njihovo prehrano in zdravstveno stanje.
Odkrili so naslednje: 10 odstotkov več kot je udeleženec (torej srednjih let) pojedel takšne hrane – za 14 odstotkov je imel večje tveganje, da umre celo že v naslednjih osmih letih.
Strokovnjaki so odkrili povezavo med pogostim uživanjem zelo predelane hrane ter prezgodnjo smrtjo zaradi bolezni srca, raka, lahko tudi drugih bolezni.
To ni prva študija, ki je nakazala na takšne posledice uživanja zelo predelane hrane. Že prej so študije odkrile, da vpliva na zvišanje krvnega tlaka in povečuje tveganje za raka.
Kot meni ena od avtoric študije dr. Laure Schnabel z univerze Sorbonne, zelo predelana hrana vsebuje veliko nezdravih maščob, soli in sladkorja, pa malo vlaknin, vitaminov, mineralov in antioksidantov. Poleg tega je to hrana, ki ima več sestavin. Med njimi so lahko tudi dodatki, ki sami po sebi morda niso ravno posebej nevarni. Vendar pa – če se nenehno tako prehranjujemo, nenehno v telo vnašamo veliko takšnih sestavin – lahko sčasoma v kombinaciji z veliko drugimi ne preveč zdravimi sestavinami vplivajo na pojav bolezni.
Kaj pa je sploh predelana hrana? To je hrana, ki gre skozi nek postopek predelave. In ti so lahko zelo različni. Lahko vplivajo na živilo tako, da postane nezdravo. Ali pa lahko ohranijo njegovo zdravo hranilno vrednost – kot denimo pri fermentaciji, zamrzovanju, sušenju …
Nezdrava je tako imenovana zelo predelana hrana. Pa tudi sem spada veliko različnih živil – od čipsa do gazirane pijače. Enostavno je treba pri izbiri hrane pogledati njene sestavine. Znati je treba oceniti, ali so zdrave ali niso. Ter ali so predelane toliko, da so še zdrave ali niso. Denimo zrno ovsa je lahko predelano v ovsene kosmiče, a ta proces ohranja hranilno vrednost živila. Ta pa se izgubi, ko so žita predelana v sladke, zelo predelane kosmiče.
Avtorica študije dodaja, da so opazili, da se tisti, ki uživajo veliko take hrane, pogosto tudi ne gibajo dovolj in imajo prekomerno telesno težo. To dodatno škodi, prekomerna telesna teža tudi zelo obremenjuje telo, ki ne more delovati optimalno.
Če ste me tistimi, ki uživate preveč zelo predelane hrane, se je poskusite odvaditi z enomesečnim detoksom. Če imate občutek, da bo en mesec odrekanja tem živilom prevelik zalogaj, vsaj omejite njihov vnos.
Poskušajte preveč predelana živila nadomeščati z bolj preprosto hrano. Preveč predelano meso nadomestite z nepredelanim. Namesto salame denimo s kruhom pojejte zrezek iz piščančjih prsi. Poskušajte tudi predelana žita nadomestiti s polnozrnatimi. Namesto po belem rižu posezite po rjavem. Namesto gaziranih pijač pa pijte le vodo in čaj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV