Zlomljena hrbtenica je medicinski izraz za zlom katerega koli vretenca, 33 kosti, ki sestavljajo hrbtenico. Ena sama kost v vaši hrbtenici je vretence. Ljudje zlom hrbtenice včasih imenujejo zlomljen hrbet. Zlomljena vretenca so običajno posledica osteoporoze in travm, kot so padci, športne poškodbe ali prometne nesreče.
Pri večini zlomov hrbtenice operacija ne bo potrebna, vendar boste morda morali nekaj mesecev nositi opornico. Hude zlome hrbtenice pa se 'zdravi' z operacijo.
Vrste zlomov hrbtenice
Zdravnik bo razvrstil zlom vaše hrbtenice glede na to, kje v hrbtu je zlomljena in kako so vaša vretenca zlomljena. Prav tako bodo razvrstili zlom kot stabilen ali nestabilen, odvisno od tega, ali vaša vretenca niso v običajni poravnavi. Vaša hrbtenica je razdeljena na tri glavne dele, pri vseh pa lahko pride do zloma hrbtenice:
- Zlom vratne hrbtenice: zlomljena vratna vretenca.
- Zlom torakalne hrbtenice: zlomljeno vretence v zgornjem delu hrbta, ki poteka od dna vratu do dna reber.
- Zlom ledvene hrbtenice: zlomljena vretenca v spodnjem delu hrbta.
Vrste zlomov
Najpogostejše vrste zlomov hrbtenice vključujejo:
Kompresijski zlomi: Kompresijski zlomi so majhne zlomi ali razpoke v vaših vretencih, ki jih povzročijo travme ali se sčasoma razvijejo kot posledica osteoporoze. Osteoporoza je bolezen, ki oslabi vaše kosti, zaradi česar so bolj dovzetne za nenadne in nepričakovane zlome. Zaradi nediagnosticirane kompresije hrbtenice, ki jo povzroča osteoporoza, lahko izgubite nekaj centimetrov svoje višine ali razvijete zgrbljeno držo naprej (kifozo).
Razpočni zlomi: do razpočnih zlomov pride, ko vašo hrbtenico nenadoma stisne močna sila. Lahko povzročijo, da se vaša vretenca zlomijo na več kosov.
Naključne (upogibne/moteče) fakture: naključni zlomi se zgodijo, ko se vaša vretenca nenadoma odmaknejo drug od drugega. So skoraj kot nasprotje razpočnega zloma.
Naključni zlomi v primerjavi z razpočnimi zlomi
Naključni zlomi in razpočni zlomi so obe vrsti zlomov hrbtenice. Razlika je v tem, kaj jih povzroča. Močna sila, ki nenadoma stisne vašo hrbtenico skupaj, povzroči razpočne zlome. Ta skrajni pritisk na vaša vretenca jih lahko zlomi na več mestih hkrati. Padec z velike višine in pristanek pokonci na noge je pogost vzrok za razpočne zlome. Možni zlomi so posledica močne sile, ki vleče vaša vretenca drug od drugega.
Stabilni proti nestabilnim zlomom hrbtenice
Stabilni zlom v primerjavi z nestabilnim je še en način, kako bo ponudnik razvrstil vaš zlom hrbtenice. Če imate stabilen zlom, poškodba, ki je zlomila vaša vretenca, ni potisnila ali potegnila z njihovega običajnega mesta v hrbtenici. Še vedno potrebujete zdravljenje, vendar je manj verjetno, da boste potrebovali operacijo.
Nestabilni zlomi hrbtenice se zgodijo, ko poškodba premakne vaša vretenca iz njihove običajne poravnave. So hujše poškodbe kot stabilni zlomi. Obstaja veliko večja možnost, da boste potrebovali operacijo za popravilo zlomljenih vretenc, poleg tega boste imeli večje tveganje za nevarne zaplete, ki lahko prizadenejo vašo hrbtenjačo.
Verjetno boste morali nositi opornico, ki drži vaš hrbet na mestu, medtem ko se zlom celi (še posebej, če potrebujete operacijo). Medtem ko nosite opornico, se boste težko gibali tako svobodno, kot ste vajeni. Morda bo neprijetno, vendar je pomembno, da svojim vretencem daste dovolj časa, da se zacelijo.
Hudi zlomi, zlasti nestabilni zlomi, lahko poškodujejo vašo hrbtenjačo in vplivajo na vašo sposobnost, da stojite ali hodite. Ta škoda je lahko trajna in nepopravljiva.
Ali lahko normalno hodite z zlomljenim hrbtom?
Glede na to, kaj je povzročilo vaš zlom hrbtenice, in kakšno vrsto zloma imate, boste še vedno lahko hodili z zlomljenim hrbtom. Morda bo boleče (ali bo vašo bolečino hoja poslabšala), a če vašega zloma ni povzročila nenadna travma, se boste verjetno še vedno lahko premikali. Ne boste mogli hoditi, če je zlom hrbtenjače toliko poškodoval, da boste paralizirani.
Tudi če imate manjše simptome, obiščite svojega zdravnika, če imate bolečine v hrbtu, ki se poslabšajo ali ne izginejo v nekaj dneh – še posebej, če jih spremlja otekanje ali vpliva na vašo držo. Pojdite na urgenco, če ste doživeli travmo.
Kakšni so simptomi zloma hrbtenice?
Mnogi ljudje nikoli ne opazijo, da imajo kompresijski zlom. To še posebej velja, če do zlomljenega vretenca pride sčasoma zaradi osteoporoze in ne po travmi. Morda ne boste občutili nobene bolečine in boste izvedeli, da ste imeli kompresijski zlom šele med slikovnimi testi, da bi prepoznali ali diagnosticirali druga stanja v prihodnosti.
Poškodbe običajno povzročijo razpočne zlome. Če doživite travmo, kot je padec ali prometna nesreča, bo vaš zlomljen hrbet diagnosticiran med zdravljenjem vaših poškodb. Morda ne boste opazili specifičnih simptomov samega zloma, zlasti če se zdravite na urgenci.
Bolečina v hrbtu: ostra, intenzivna bolečina v hrbtu. Bolečina se lahko sčasoma tudi poslabša, zlasti ko hodite ali se premikate.
Oteklina ali občutljivost: predel okoli zlomljenih vretenc je lahko otekel in boleč na dotik.
Spremembe vaše drže: nova upadljivost ali sklon hrbtenice, ki povzroči, da se nagnete naprej, kot se prej niste.
Mravljinčenje ali otrplost: mravljinčenje ali otrplost v hrbtu, ki lahko teče po rokah ali nogah.
Izguba višine: Sčasoma lahko postanete opazno nižji.
Inkontinenca: nova izguba sposobnosti nadzora mehurja ali črevesja.
Operacija zlomov hrbtenice
Če obstaja nevarnost, da zlom hrbtenjače poškoduje vašo hrbtenjačo, ali če se vaša bolečina ne izboljša nekaj mesecev po nekirurškem zdravljenju, boste morda potrebovali operacijo. Najpogostejši operaciji za popravilo zlomov sta vertebroplastika in kifoplastika.
Vertebroplastika: Vaš kirurg vbrizga tekoči cement v vaša zlomljena vretenca, da jih okrepi.
Kifoplastika: Kifoplastika je podobna vertebroplastiki, vendar preden vaš kirurg vbrizga tekoči cement v vaša vretenca, vanje vstavi majhen balon. Ko napihnejo balon, vaše kosti potisne nazaj na pravo mesto in ponovno ustvari prostor, ki je bil prvotno tam pred vašim zlomom.
Oba sta običajno ambulantna posega, zato bi lahko odšli domov še isti dan. V postelji boste morali počivati do 24 ur, preden se vrnete v običajno rutino. Izogibajte se dvigovanju uteži ali intenzivni vadbi do šest tednov po operaciji.
Hrbtenico si je nedavno poškodoval tudi naš vrhunski športnik, Primož Roglič, ki trenutno okreva zaradi zdrobljenega vretenca:
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV