Kava je najbolj poznana po tem, da nas zjutraj dobro prebudi, saj ima stimulativni učinek na naše telo. Pravi krivec za to je kofein v kavi. Po podatkih zdravnikov Klinike Mayo vsebuje ena skodelica običajne kave od 95 do 165 mg kofeina. En espreso pa od 47 do 64 mg kofeina. Kava je napitek, ki ima malo kalorij, še posebej, če ji ne dodajamo sladkorja, smetane ali drugih dodatkov. Vsebuje pa veliko drugih dobrih snovi. Po podaktih ameriškega oddelka za agrikulturo, lahko že z dvema skodelicama kave zaužijemo 22% priporočenega dnevnega vnosa riboflavina in vitamine skupine B. Kava vsebuje tudi sledi kalcija, železa, magnezija, kalija in cinka. Bogata pa je antioksidanti. Raziskovalci menijo, da je eden najmočnejših antioksidantov v kavi kofeinska kislina. Prav tako pražena zrna kave povečujejo raven aminokisline fenilalanin, ki ima visoko antioksidativno aktivnost.
A pojdimo nazaj na dolgoživost, ki jo prinaša kava. V strokovni reviji Annals of Internal Medicine so objavili dve veliki študiji, ki sta bili izvedeni leta 2017 in sta odkrili povezavo med pitjem kave in zmanjšanjem umrljivosti. Obe študiji sta vključevali veliko število udeležencev in sta trajali več kot 16 let. V prvi študiji so strokovnjaki odkrili, da imajo ljudje, ki spijejo od dve do štiri skodelice kave na dan manjše tveganje za smrt v primerjavi s tistimi, ki kave ne pijejo. Pokazalo se je, da pitje večje količine kave zmanjšuje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni, bolezni ledvic in raka. Druga študija je pokazala, da imajo tisti, ki pijejo več kave, manjše tveganje za smrt v času trajanja študije kot tisti, ki je ne pijejo. Obe študiji sta torej prišli do podobnih rezultatov.
Pravilo zmernost zmanjšuje negativne stranske učinke
Kava je torej okusni napitek, ki je k sreči še dober za nas. Zmerno pitje kave je dobro za nas, saj je kava bogata z antioksidanti, hkrati pa povečuje našo pozornost, nivo energije in izboljšuje kognitivne funkcije. Kot kažejo raziskave, zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja in blaži simptome sladkorne bolezni. Pomaga nam tudi pri izgubi odvečnih kilogramov, stimulativni učinek kofeina pa deluje tudi kot blag antidepresiv.
A pri kavi še posebej velja pravilo zmernosti. Čeprav je študija objavljena v strokovni reviji JAMA Internal Medicine pokazala, da več kave kot spijemo, dlje živimo, ima lahko kofein tudi nekatere slabe stranske učinke, ki se jim lahko izognemo, če smo pri pitju kave zmerni. Vsi smo že kdaj izkusili simptome razdraženosti, tresavice ali slabega počutja, če smo bili utrujeni in utrujenost nadomeščali s prevelikimi količinami kave. Če spijete več kot štiri kave na dan, lahko kava tudi razdraži vaš prebavni sistem in povzroči prebavne težave. Ker kofein deluje kot stimulant na naše možgane, pitje preveč kave lahko negativno vpliva tudi na naš spanec. Raziskava objavljena v strokovni reviji Journal of Clinical Sleep Medicine je pokazala, da poživljajoči učinki kofeina (400 mg) na naše telo lahko trajajo tudi 6 ur po tem, ko smo pili kavo. Kava lahko povzroča tudi odvisnost, zaradi česar je težko zmanjšati količino popite kave.
Koliko kave spiti?
Zdravniki Klinike Mayo svetujejo, da odrasli ne zaužijemo več kot 400 mg kofeina na dan. Odvisno je tudi od tipa kave in načina priprave. A varno je, če spijete od 2 do 4 skodelice kave na dan. Koliko kave lahko spijete je odvisno tudi od drugih poživilnih napitkov, ki jih zaužijete in vsebujejo kofein, kot so zeleni čaj, črni čaj, gazirane pijače ... Vsekakor pa kave ne smejo piti otroci, pitje kave morajo omejiti tudi nosečnice.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV