Ena zadnjih večjih študij, ki jo je izvedla Univerza John Hopkins, je pokazala, da povečana telesna aktivnost lahko zmanjša tveganje za pojav raka pljuč za kar 77 odstotkov. Pri tistih, ki se že spopadajo z rakom debelega črevesa, pa redna telesna aktivnost zmanjša tveganje za smrt za neverjetnih 89 odstotkov, pišejo raziskovalci v žurnalu Cancer. Pokazalo se je, da redna telesna aktivnost izboljša zdravje našega srca, pljuč, imunskega sistema in zmanjša tveganje za razvoj katerekoli oblike raka. Dobra fizična pripravljenost zmanjša tveganje tako za to, da sploh zbolimo za rakom, kot tudi za to, da umremo za posledicami raka, je pokazala raziskava. Vodja raziskave dr. Catherine Handy Marshal, profesorica onkologije, je dejala: ''Naša odkritja so ena prvih in največjih v smislu povezave fizične pripravljenosti in izzida raka. Testiranje kondicije pri ljudeh se danes že pogosto izvaja pri njihovih zdravnikih. Številni ljudje že lahko imajo svoje rezultate in jih sedaj lahko obvestimo tudi o povezavi njihove fizične pripravljenosti in tveganja za razvoj raka, hkrati tudi, kaj njihova fizična pripravljenost pomeni za druga stanja, kot so bolezni srca in ožilja.''
Kaj je vzrok za tako obetavne rezultate?
Pokazalo se je, da vadba lahko izboljša prehod hrane skozi prebavni trakt. To zmanjša čas prisotnosti škodljivih snovi v telesu, ki so v blatu. Na ta način so te snovi tudi krajši čas v prebavnem traktu in se hitreje izločijo z odvajanjem. To pa zmanjšuje tveganje za razvoj raka debelega črevesa. Prav tako telesna aktivnost zmanjšuje vnetja v telesu, ki sicer povzročajo, da se celice pogosteje in nekontrolirano delijo, to pa vodi v razvoj tumorjev. Kljub pozitivnim učinkom vadbe, le dva od petih odraslih v povprečju po podatkih britanske NHS telovadi priporočeni dve in pol uri na teden. Ena od šestih smrti pa je po podatkih Javnega zdravja Anglija povezanih z neaktivnostjo.
Kako je potekala raziskava?
Da bi odkrili, kako telovadba vpliva na tveganje za razvoj raka, so strokovnjaki analizirali 49 143 ljudi, ki so bili v povprečju stari 54 let. Udeleženci raziskave so med leti 1991 in 2009 prestali teste vzdržljivosti in fizične pripravljenosti, v povprečju pa so raziskovalci enemu od udeležencev sledili sedem let. Od začetka do konca študije je 388 udeležencev razvilo raka pljuč, 220 jih je dobilo tumor črevesa. Od teh je 282 pacientov z rakom pljuč in 89 pacientov z rakom debelega črevesa umrlo. Rezultati, ki so bili objavljeni v žurnalu Cancer, so pokazali, da je najbolj fizično pripravljena petina udeležencev imela za 77 odstotkov manjše tveganje za razvoj raka pljuč in 61 odstotkov manjše tveganje za razvoj raka debelega črevesa.
Pri tistih, ki so že zboleli za boleznijo, je imela najbolj fit petina udeležencev za 44 odstotkov manj možnosti, da bodo umrli za posledicami raka pljuč, medtem ko so imeli najbolj aktivni pacienti, ki so zboleli za rakom debelega črevesa, kar 89 odstotkov manjše tveganje, da bodo umrli zaradi bolezni. Raziskovalci sedaj upajo, da bodo v prihodnosti lahko opravili še nadaljnje študije, kjer bodo raziskovali, kako izboljšanje naše fizične pripravljenosti vpliva na tveganje za razvoj raka in za umrljivost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV