Nova analiza izpodbija misel, da je nizka raven pitja alkohola morda boljša za zdravje, kot da sploh ne pijete. Raziskava spodbuja strokovnjake, naj razmišljajo skozi lečo zmanjševanja škode. Ženske, ki so pile celo razmeroma zmerne količine, so imele tudi večje tveganje za prezgodnjo smrt.
Nova analiza, ki jo je objavil Journal of the American Medical Association (JAMA) Trusted Source, je pokazala, da pitje majhnih količin alkohola nima zdravstvenih koristi. Njihovo delo, ki je vključevalo podatke iz 107 študij in več kot 4,8 milijona udeležencev, je obravnavalo umrljivost zaradi vseh vzrokov, splošno metriko, in ne smrti, ki jih povzroči določena vrsta bolezni.
Dr. Paul Linde, medicinski direktor psihiatrije in skupne oskrbe, pravi, da tovrstne raziskave pomagajo tistim, ki delajo na področju zasvojenosti, da imajo dragocene pogovore o uživanju alkohola in ovržejo idejo, da je pitje v majhnih količinah boljše, kot da ljudje sploh ne pijejo. Linde ni bil del študije.
''Čutim, da tovrstne raziskave postavljajo zdravnika v idealen položaj, da pacientom svetuje glede njihovega pitja,'' je dejal Linde. ''Potem bi se morda pogovorili o tem, kakšni so načini za zmanjšanje pitja, če je to nekaj, kar pacienta zanima.''
Zakaj je bilo do sedaj zmerno pitje povezano z zdravim načinom življenja?
V preteklosti so številne študije prišle na naslovnice, potem ko so ugotovile, da so ljudje, ki so pili zmerno količino alkohola, pogosto imeli bolj zdrave rezultate kot ljudje, ki so se popolnoma vzdržali alkohola.
Healthline navaja študije, ki so zmerno pitje pogosto opredeljevale kot do eno pijačo na dan za ženske ali dve pijači ali manj za moške.
Te pretekle raziskave vključujejo študijo, ki je pokazala, da imajo ljudje, ki so zmerno pili, počasnejši kognitivni upad. Druga študija je pokazala, da so imeli zmerni pivci manjše tveganje za srčne dogodke, kot sta srčni infarkt ali možganska kap, v primerjavi z ljudmi, ki nikoli niso pili ali so pili veliko.
Kot rezultat te raziskave se je občasno uživanje alkohola pogosto štelo za združljivo z zdravim načinom življenja.
Alkohol ne more več veljati za zdravo izbiro
Zdaj pa je ta nova metaanaliza izzvala javno dojemanje nizkega uživanja alkohola kot zdrave izbire.
Študija je pokazala, da pitje relativno majhnih količin ni pomenilo manjšega tveganja smrtnosti kot pri tistih, ki so se vzdržali alkohola.
Dr. Eric Collins, glavni zdravnik pri izobraževanju o zlorabi substanc Recovery Education, je dejal, da so prejšnje raziskave o pitju, ki so pokazale, da bi lahko imelo splošne koristi za zdravje, izšle iz napačne analize podatkov.
Po njegovem mnenju se je ideja o alkoholu kot zdravi izbiri pojavila, ker je v prejšnjih študijah definicija popolnih abstinentov, uporabljena v študijah, verjetno vključevala ljudi, ki so že občutili posledice visokega uživanja alkohola.
''Največje vprašanje je bilo, ali so bili tako imenovani abstinenti v življenju dejansko ljudje, ki so bili prej pivci, morda hudi pivci, ki so zaradi svojega predhodnega pitja že imeli znatna zdravstvena tveganja.''
Raziskovalna skupina je poudarila, da bi morale prihodnje študije preučiti, koliko alkohola so ljudje zaužili v življenju, da bi bolje razumeli tveganja in koristi. Raziskovalci so tudi potrdili, da so ženske izpostavljene večjemu tveganju umrljivosti zaradi uživanja alkohola kot moški.
Po mnenju avtorjev je ena od omejitev analize ta, da podatki temeljijo na lastni presoji – udeleženec sam navede količino alkohola, ki ga je zaužil v danem trenutku – ponavadi je ta nižji od realnosti in večina študij te podatke zajema le v omejenih intervalih. Linde pravi, da je to nekaj, kar pogosto vidi v svoji praksi.''Med strokovnjaki že desetletja obstaja nekakšna 'resnica', da karkoli vam pacient poroča o številu popitih pijač, pomnožite z dva.''
Za Collinsa je glavna vrednost študije ta, da ljudem pomaga pri njihovi lastni odgovornosti.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV