V popolnem svetu bi vsi uživali zdravo hrano, se dovolj gibali in pili zadostne količine vode. Ampak vemo, da ne živimo v popolnem svetu, kajne? Vse obveznosti in zadolžitve, ki jih ima večina od nas čez dan, preprosto povzročijo, da včasih ali redno uživamo nezdravo hrano, ne najdemo časa za rekreacijo, velikokrat in dovolj pogosto pa ne pijemo zadostne količine vode.
Ko pa ne pijemo dovolj, da bi nadomestili izgubljeno tekočino, ki jo izgubljamo z uriniranjem, potenjem in celo dihanjem, začnemo vstopati v stanje dehidracije. Dehidracija ne prinaša le občutka žeje – lahko ima tudi velik vpliv na delovanje celotnega telesa.
Koliko vode naj bi popili čez dan?
Verjetno ste že slišali pravilo, da morate spiti osem kozarcev vode na dan, vendar se velikokrat izkaže, da je količina vode, ki je priporočljiva drugačne od osebe do osebe. Otroci in starejši odrasli potrebujejo več vode, da ostanejo hidrirani, pravi dr. Smith, klinični izredni profesor na Oddelku za ortopedijo in rehabilitacijo Univerze na Floridi. Ljudje denimo, ki jemljejo določena zdravila, imajo srčno-žilne bolezni ali so pred kratkim imeli virusno bolezen, bi morali zaužiti več vode.
Oseba, ki tehta približno 68 kilogramov, ima približno pet litrov celotne telesne vode, pravi dr. Smith. Nič nenavadnega ni, da zelo aktivna oseba med treningom izgubi do dva od teh petih litrov znoja. Da bi preprečili dehidracijo, je treba izgubljeno tekočino nadomeščati. Najboljši način za to je, da poslušate svoje telo in pijete vodo, ko ste žejni. Prav tako morate piti vodo pred, med in po kateri koli telesni aktivnosti.
Ko v telesu nimate dovolj vode, bo sledila dehidracija, zato bodite pozorni na te znake:
Žeja
Ko začutimo žejo, smo navadno že dehidrirani. Če ne poslušate signalov svojega telesa, boste počasi postajali vse bolj dehidrirani, še posebej, če se ukvarjate s telesno aktivnostjo.
Suha usta
Najbolj očiten znak žeje se kaže v suhosti ustnic, jezika in ustne votline.
Suha koža
Koža je naš največji organ in za pravilno delovanje potrebuje veliko vode. Suha in razdražena koža je eden prvih znakov popolne dehidracije, ki lahko nato povzroči resne posledice za telo.
Suhe oči
Pomanjkanje vode se kaže tudi skozi suhe oči, ki lahko postanejo rdeče.
Bolečine v sklepih
Diski hrustanca in hrbta vsebujejo kar 80 odstotkov vode. Če želite preprečiti neprijetno trenje kosti pri vsakem koraku, skakanju, telovadbi in teku, morate piti ustrezno količino vode.
Temni ali čajno obarvan urin
Čim več telesne vode imate, tem jasnejši bo urin. Če je temnejše barve, je to znak, da morate piti več vode.
Občutek utrujenosti
Zaspanost, utrujenost in letargija so dodatni simptomi pomanjkanja vode v telesu. Ko spijete neprimerno količino vode, si jo telo 'sposodi' od drugih razpoložljivih organov, zaradi česar se človek slabo počuti in počasneje okreva po bolezni.
Napadi lakote
Dehidracija zavaja 'možgane', zato telesu pošilja signale, da je lačno. Napadi lakote se pojavijo kadar koli podnevi in ponoči, celo med spanjem.
Slaba prebava
Zgaga je le eden od signalov prekomerne želodčne kisline zaradi pomanjkanja vode. Voda vlaži prebavni sistem, ustrezne količine pa preprečujejo težave s črevesjem in zaprtje.
Zmanjšana potreba po uriniranju
Pomanjkanje vode v telesu vpliva tudi na potrebo po uriniranju. Če ne hodite na stranišče vsaj štiri do sedemkrat čez dan, popijete premalo vode. Temnejša barva urina kaže tudi na slabo hidracijo telesa.
Ne pozabite: ne deluje samo ledvični sistem, odvisen od vode, ampak skoraj vsak večji sistem v vašem telesu, vključno s srcem, možgani in pljuči, pravi dr. Smith.
Vizita e-novice
Vir: miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV