Da lapuh pomaga pri boleznih dihal, nam izda že njegovo botanično ime, saj latinsko tussis v prevodu pomeni kašelj. Uporabljamo ga, če želimo odpraviti odvečno sluz iz žrela, odličen pa je tudi v borbi zoper hripavost, bronhitis, težave z astmo in pljučnico. Ima moč ustaviti vnetja in jih zdraviti, ko se že enkrat pojavijo. V listih je za osem odstotkov več sluzi kot v cvetovih, sicer pa so v rastlini čreslovina, flavonski glikozidi, galusova kislina, fitosterin in rudninske snovi: kalij, natrij, kalcij, magnezij in solitri. Med drugim vsebuje tudi rastlinske sluzi, eterična olja, rutin, karoten, tanine, inulin, sitosterol ter cink, ki je odlično sredstvo proti različnim vnetjem. Ravno tako pa učinkovito deluje tudi pri čiščenju krvi in težavah s prebavo, kot so trebušni krči.
Iz svežih listov lahko pripravimo tudi obkladke za kožna vnetja, izpuščaje, ture, abscese in gnojne kožne čire. Deluje kot krepčilo, diuretik, antitusik, demulcent, emolient. Za prehladna obolenja in pljučne bolezni pa dve žlički zdrobljenih cvetov ali listov lapuha prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati deset minut. Vsebino nato precedimo in na dan spijemo dve skodelici sveže pripravljenega čaja, sladkanega z medom, po požirkih. Čaj lahko pijemo le teden do dva, nato naredimo premor za obdobje treh mesecev. Ravno tako učinkovit pa je tudi sirup iz lapuha, ki je odlično zdravilo pri boleznih pljuč, kot sta pljučnica in astma. Uživamo ga po potrebi, po eno čajno žličko večkrat na dan.
Lapuhov čaj občutno lajša izkašljevanje, zdravi hripavost, mehča sluzi v bronhijih in blaži simptome kroničnega bronhitisa, pljučnega emfizma in ostale simptome bolezni pljuč pri tistih, ki imajo zaradi določenih poklicnih obolenj pljuča obložena s prašnimi delci.
**Opozorilo:
Lapuha ne smemo uporabljati v prevelikih količinah, saj je lahko zaradi alkaloidov, ki jih vsebuje, toksičen. Pa tudi ga ne smemo uporabljati daljše obdobje, to je več kot od štiri do šest tednov na leto, sicer pa ni pričakovati nezaželenih stranskih učinkov. Raje kot samega, ga uporabljamo v čajnih mešanicah. Uporaba te rastline pa se odsvetuje nosečnicam in doječim materam ter otrokom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV