Iz korenine regrata in iz cveta si lahko pripravite čaj za zniževanje krvnega pritiska, za blaženje sladkorne bolezni, za hitrejši prehod urina, boljše delovanje jeter in za čiščenje krvi. Pripravite si lahko več vrst regratovih napitkov. Čaj iz pražene korenine regrata je lahko odličen nadomestek kavi, lahko pa pijete čaj iz regrata, ki je naravni diuretik. Korenina regrata je namreč bogata z antioksidanti in ima diuretični učinek, kar pomeni, da pomaga preprečevati zastajanje vode oziroma bolj preprosto povedano, povzroči pogostejše uriniranje. Na ta način se lahko naravno znebite odvečne vode v telesu. Diuretike pa včasih uporabljajo tudi za zdravljenje visokega pritiska. Zdravniki Klinike Mayo pravijo, da diuretiki pomagajo izprati sol in odvečno vodo iz telesa, zaradi česar imajo pozitiven učinek na naš krvni pritisk.
Z regratom nad sladkorno bolezen tipa 2
Vsi deli regrata pozitivno vplivajo tudi v primeru, če se spopadate s sladkorno boleznijo tipa 2. V resnici je regrat izjemno dober za uravnavanje simptomov diabetesa, zato mu rečejo tudi protidiabetično zelišče. Korenine regrata imajo protivnetno delovanje in vsebujejo mnogo antioksidantov, kjer imajo nekateri močno antidiabetično delovanje. Pomagajo še ekstrakti regrata, saj uravnavajo sladkor v krvi, inzulin in znižujejo holesterol.
Regratov čaj za zdrava jetra
Eden od razlogov, zakaj lahko čaj iz regratovih korenin in drugih delov regrata varuje zdravje vaših jeter, je, da vsebuje polisaharide, ki pomagajo čistiti in varovati jetra. Regratovo korenino uporabljajo tudi kot funkcionalno hrano, s katero preprečujejo poškodbe jeter in pomagajo pri regeneraciji celic jeter.
Odličen za zdravo kri
Regrat se tradicionalno uporablja za izboljšanje krvi. V strokovni reviji Advances in Hematology je objavljena študija, kjer se je pokazalo, da lahko ekstrakti regrata pri miših izboljšajo krvne označevalce. Raziskovalci so opazili povišanje rdečih krvnih celic, belih krvnih celic in hemoglobina.
Za boljšo prebavo
Pitje čaja iz korenin regrata lahko izboljša našo prebavo, saj deluje kot prebiotik v našem črevesju. V strokovni reviji Fitoterapija so zapisali, da čaj pomaga pri prebavi, ker prebiotiki v črevesju spodbujajo razrast zdravih bakterij, imenovanih probiotiki. Naravno prisotni sladkorji v korenini regrata so odlična hrana za bifidobakterije, ki jih naše telo potrebuje za zdravo prebavo.
Kako pripraviti regratov čaj ali čaj iz regratovih korenin?
Čaj iz regratovih listov lahko pripravite tako, da narežete šest svežih listov regrata na majhne kose in jih položite v skodelico ter jih polijete vročo vodo. Pustite stati 10 minut in čaj precedite. Čaj iz korenine regrata lahko pripravite tako, da narežete korenino regrata in jo pustite v vroči vodi 20 minut. Nato precedite in spijete. Regratov čaj lahko pijete tudi iz posušenih regratovih listov, ki jih v vroči vodi prav tako pustite stati 10 minut.
Priprava regratove kave je nekoliko bolj zapletena. Pri tem morate posušiti regratovo korenino, jo prepražiti in jo streti v prah. Na ta način boste dobili napitek, ki ima podoben okus kot kava, le da je brez kofeina.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV