Kavitete so luknje ali področja zobne gnilobe, ki nastanejo na površini vaših zob. Vzroki vključujejo nabiranje zobnih oblog, uživanje veliko sladkih prigrizkov in slabo ustno higieno. Zdravljenje vključuje zobne plombe, zdravljenje koreninskih kanalov in/ali puljenje zoba. Prej ko zdravite karies, večja je vaša možnost za predvidljiv izid in optimalno ustno zdravje, piše my.clevelandclinic. Drugo ime za kavitete je zobni karies.
Vrste kavitet
Karies se lahko začne na kateri koli površini zoba. Tukaj so pogoste vrste kavitet in kje se pojavljajo:
Gladka površina: ta počasi rastoča votlina raztaplja zobno sklenino. Lahko ga preprečite in včasih zaustavite – z ustrezno ustno higieno. Ljudje v svojih 20-ih pogosto razvijejo to obliko zobne gnilobe med zobmi.
Karies v jamicah in razpokah: na zgornjem delu žvečilne površine zoba nastanejo votline. Karies lahko prizadene tudi sprednjo stran zadnjih zob. Razpadanje jamic in razpok se običajno začne v najstniških letih in hitro napreduje.
Razpad korenin: Odrasli, ki imajo umaknjene dlesni, so bolj nagnjeni k razpadu korenin. Recesija dlesni izpostavi zobne korenine zobnim oblogam in kislini. Propadanje korenin je težko preprečiti in zdraviti. Če ste nagnjeni k recesiji dlesni, vprašajte svojega zobozdravnika, če bi se morali dogovoriti za sestanek pri parodontologu.
Karies je ena najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene ljudi vseh starosti. Zobna gniloba se lahko pojavi v kateri koli starosti, čeprav je karies pogostejši pri otrocih. To je zato, ker si mnogi otroci ne ščetkajo pravilno ali dovolj redno in ponavadi uživajo več sladke hrane in pijače.
Mnogi odrasli dobijo tudi karies. Včasih se na robovih votlin, zdravljenih v otroštvu, razvije nov karies. Pri odraslih je tudi večja verjetnost, da se bodo dlesni umaknile. To stanje izpostavlja zobne korenine zobnim oblogam, kar lahko povzroči karies.
Kakšni so znaki kavitete?
Zobna gniloba na zunanji površini sklenine običajno ne povzroča bolečine ali simptomov. Verjetneje je, da boste občutili simptome, ko gniloba sega čez sklenino v dentin in pulpo. Simptomi kavitet vključujejo:
- Slab zadah ali slab okus v ustih.
- Krvavitve dlesni ali drugi znaki bolezni dlesni.
- Otekanje obraza.
- Zobobol ali bolečina v ustih.
- Občutljivost zob na vročo ali hladno hrano ali pijačo.
Faze zobne gnilobe
Karies lahko prizadene vse plasti vašega zoba. Obstaja pet glavnih stopenj zobne gnilobe:
Demineralizacija: V tej prvi fazi boste morda opazili majhne, bele, kredaste lise na zobu. To je posledica razgradnje mineralov v vaši zobni sklenini.
Gniloba sklenine: če zobne gnilobe ne zdravimo, napreduje in še naprej razgrajuje vašo sklenino. Na tej točki lahko postanejo opazne votline (luknje). Bele lise se lahko spremenijo v svetlo rjavkasto barvo.
Razpad dentina: Dentin je plast tik pod vašo zobno sklenino. Je veliko mehkejši od vaše sklenine. Torej, ko zobne obloge in bakterije dosežejo to plast, se karies tvori hitreje. Na tej stopnji lahko opazite občutljivost zob. Pege na zobeh se lahko obarvajo tudi v temnejšo rjavo barvo.
Poškodba pulpe: Zobna pulpa je najbolj notranja plast vašega zoba. Vsebuje živce in krvne žile, ki prenašajo hranila in ohranjajo vaš zob pri življenju. Ko karies doseže vašo pulpo, lahko občutite bolečino. Morda boste začeli opažati tudi rdečino in oteklino dlesni okoli zoba. Pike na zobu lahko postanejo temnejše rjave ali črne.
Zob z abscesom: Če globoka votlina ni zdravljena, lahko povzroči okužbo. Posledica tega je gnojni žep, ki se oblikuje na konici zobne korenine (periapikalni absces). Simptomi lahko vključujejo bolečino, ki seva v čeljust ali obraz. Lahko se pojavi tudi otekanje obraza in otekle bezgavke na vratu. Na tej točki se lahko zobni absces razširi na okoliška tkiva in druge dele telesa. V redkih primerih se lahko okužba razširi celo na možgane ali krvni obtok (sepsa).
Kaj povzroča kavitete?
Bakterije v ustih se hranijo s sladko, škrobno hrano in pijačo (sadje, sladkarije, kruh, kosmiči, gazirane pijače, sokovi in mleko). Bakterije pretvorijo te ogljikove hidrate v kisline. Bakterije, kislina, hrana in slina se mešajo in tvorijo zobne obloge. Ta lepljiva snov prekriva vaše zobe. Brez ustreznega ščetkanja in nitkanja kisline v zobnih oblogah raztopijo zobno sklenino, kar povzroči votline ali luknje na površini sklenine.
Zdravljenje zobne gnilobe je odvisno od resnosti vašega stanja
Zdravljenje kavitet vključuje:
- Fluorid.
- Zalivke.
- Terapija koreninskih kanalov.
- Puljenje zoba.
Zobne plombe
Ko v zobu nastane luknja, zobozdravnik izvrta razpadlo tkivo in luknjo zapolni. Zobne zalivke so sestavljene iz kompozitne smole (material v barvi zob), srebrnega amalgama ali zlata.
Vaš zobozdravnik vas bo poučil o nasvetih za ščetkanje in nitkanje, s katerimi se boste lahko izognili novim kariesom in ohranili nasmeh v prihodnjih letih. Z rednimi pregledi pri zobozdravniku lahko poskrbite za optimalno zdravje in higieno vaših zob.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV