Vizita.si
Rumeni zobje

Zdravi zobje

Zakaj pride do razbarvanja zob?

N.R.A.
19. 09. 2024 04.04
0

Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Vzroki za razbarvanje zob

Vzroki so lahko zunanji, kar pomeni, da razbarvanje povzroči nekaj, kar pride v stik z vašimi zobmi. Vzrok pa je lahko tudi intrinzični, kar pomeni, da razbarvanje povzroča nekaj znotraj vaših zob ali telesa. Navsezadnje pa webmd kot vzrok navaja tudi starost; gre torej za razbarvanje zob, ki se normalno in običajno pojavi tekom staranja.

Kako nevarno je beljenje zob?
Preberi še
Kako nevarno je beljenje zob?

Obstaja še več konkretnih vzrokov za razbarvanje zob, vključno z:

Hrana/pijača. Kava, čaj, kola, vina ter določeno sadje in zelenjava (na primer jabolka in krompir) lahko obarvajo vaše zobe.

Uporaba tobaka. Kajenje ali žvečenje tobaka lahko obarva zobe.

Slaba zobna higiena. Premalo ščetkanja, nitkanja in izpiranja, da bi odstranili zobne obloge in snovi, ki povzročajo madeže.

Rumeni zobje zaradi kajenja
Rumeni zobje zaradi kajenjaFOTO: Shutterstock

Bolezen. Številne bolezni, ki prizadenejo sklenino (trdo površino zob) in dentin (spodnji material pod sklenino), lahko povzročijo razbarvanje zob. Zdravljenje določenih stanj lahko vpliva tudi na barvo zob.

Zdravila. Nekatera zdravila, denimo antihistaminiki, sredstva za izpiranje in izpiranje ust, antipsihotiki in zdravila za visok krvni tlak lahko povzročajo razbarvanje zob.

Genetika. Nekateri ljudje imajo naravno svetlejšo ali debelejšo sklenino kot drugi.

Kaj so dentigerne ciste?
Preberi še
Kaj so dentigerne ciste?

Okolje. Prekomerni fluorid iz okoljskih virov (naravno visoke ravni fluorida v vodi) ali zaradi prekomerne uporabe (nanosi fluorida, izpiranje, zobna pasta in dodatki fluorida, zaužiti v ustih) lahko povzroči razbarvanje zob.

Travma. Na primer, poškodba zaradi padca lahko moti tvorbo sklenine pri majhnih otrocih, katerih zobje se še razvijajo. Poškodba lahko povzroči tudi razbarvanje odraslih zob.

Zdravi zobje
Zdravi zobjeFOTO: Profimedia

Razbarvanje zob je odvisno od barve

Sprememba barve vaših zob lahko pomaga ugotoviti vzrok;

Rumena. S staranjem se lahko bela sklenina vaših zob obrabi. Rumena sredica vaših zob postane bolj vidna.

Rjava. Tobak, temne pijače, kot sta čaj ali kava, in slabe navade ščetkanja, ki povzročajo karies, lahko povzročijo, da zobje postanejo rjavi.

Zakaj in kako pride do zobne erozije?
Preberi še
Zakaj in kako pride do zobne erozije?

Bela. Ko se mladi zobje razvijajo, lahko preveč fluorida povzroči bele lise. To se imenuje fluoroza in se zgodi, ko zobje pridejo v stik s preveč fluorida iz pitne vode ali prekomerne uporabe fluoridnih izpiranj ali zobnih past.

Črna. Zobna gniloba ali nekroza zobne pulpe lahko obarvata vaše zobe sivkasto ali črno. Žvečenje betelovih orehov lahko tudi počrni zobe. Izpostavljenost mineralom, kot so železo, mangan ali srebro v industrijskih okoljih ali kakršnim koli dodatkom, lahko povzroči črno črto na vaših zobeh.

Vijolična. Rdeče vino lahko obarva sklenino vaših zob v barvo vaše pijače.

Zobje
ZobjeFOTO: iStock

Preprečevanje razbarvanja zob

Če so na vaših zobeh madeži, ki ovirajo lep nasmeh, se borite. Imate veliko načinov, kako jih osvetliti in preprečiti, da bi lesk izginil. Stvari, ki jih jeste ali pijete in lahko pustijo sledi na vaših rokah ali oblačilih, lahko tudi umažejo vaše zobe. Zato je dobro, da si po tem, ko jih zaužijete, ščetkate ali splaknete usta.

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni

Nekaj drugih sprememb življenjskega sloga lahko pomaga preprečiti razbarvanje zob:

- Če pijete kavo ali kadite, razmislite o zmanjšanju ali opustitvi.

- Izboljšajte svojo zobno higieno s ščetkanjem, nitkanjem in vsakodnevno uporabo antibakterijske ustne vodice. Vse tri vam lahko pomagajo v boju proti zobnim oblogam, belim, trdim snovem, ki se tvorijo na vaših zobeh. Naredi jih lepljive in madežem daje nekaj, na kar se lahko oprimejo.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Preberi še
Zakaj pride do občutljivosti zob?

- Vsakih 6 mesecev naj zobe očisti zobni higienik. Ohranil bo vaša usta zdrava in vam dal svetlejši nasmeh.

- Če se barva vaših zob spremeni brez vnaprejšnje razlage in so prisotni tudi drugi simptomi, se dogovorite za pregled pri zobozdravniku.

Vir: webmd

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587