Fluorid je dodan številnim javnim vodovodom, v Sloveniji pa je njegova prisotnost relativno nizka. Dodana količina se razlikuje glede na območje in vsa območja ne dodajajo nujno fluorida. Dodajajo ga tudi zobni pasti in zalogam vode, ker lahko fluorid pomaga:
– preprečiti karies,
– okrepiti oslabljeno zobno sklenino,
– odpraviti zgodnjo zobno gnilobo,
– omejiti rast bakterij v ustih,
– upočasniti izgubo mineralov iz zobne sklenine.
Zobna pasta s fluoridom vsebuje višjo koncentracijo fluorida kot voda s fluoridom in ni namenjena zaužitju. Obstaja nekaj razprav o varnosti fluorida, vključno z zobno pasto s fluoridom, vendar ga Ameriško zobozdravstveno združenje še vedno priporoča. Ključno je, da ga pravilno uporabite.
Ali je zobna pasta s fluoridom varna za dojenčke in malčke?
Dobro ustno zdravje je pomembno že od samega začetka. Preden dojenčku zrastejo zobje, lahko pomagate odstraniti bakterije tako, da jim obrišete usta z mehko krpo.
Ameriška akademija za pediatrijo priporoča prehod na zobno ščetko in zobno pasto s fluoridom takoj, ko jim začnejo rasti zobje. Toda dojenčki potrebujejo zelo majhno količino zobne paste – ne več kot velikost riževega zrna. Nekateri viri flourid za dojenčke in malčke še vedno odsvetujejo oz. se priporoča uporaba zobne paste brez fluorida, dokler otroci ne dopolnijo dveh let.
Ali je zobna pasta s fluoridom varna za mlajše otroke?
Otroci razvijejo sposobnost pljuvanja približno pri 3 letih. To pomeni, da lahko povečate količino zobne paste s fluoridi, ki jo nanesete na njihovo zobno ščetko. Ameriška akademija za pediatrijo priporoča uporabo zobne paste s fluoridi v velikosti graha za otroke, stare od 3 do 6 let.
Pri tej starosti mora biti ščetkanje vedno timsko delo. Nikoli ne dovolite, da vaš otrok sam nanaša zobno pasto ali ščetka brez nadzora. Če vaš otrok občasno pogoltne več kot grahovo zrno zobne paste, ima lahko želodčne težave. Če se to zgodi, National Capital Poison Center priporoča, da jim daste mleko ali druge mlečne izdelke, ker se kalcij veže na fluor v želodcu.
Ali je zobna pasta s fluoridom varna za starejše otroke in odrasle?
Zobna pasta s fluoridom je varna za starejše otroke s popolnoma razvitimi refleksi pljuvanja in požiranja ter odrasle. Ne pozabite, da zobna pasta ni zasnovana za požiranje. Normalno je, da vam nekateri delčki občasno zdrsnejo v grlo ali da jih po nesreči pogoltnete. Dokler se to zgodi le občasno, ne bi smelo povzročati težav. Toda dolgotrajna izpostavljenost prekomernim količinam fluorida lahko povzroči zdravstvene težave, vključno s povečanim tveganjem za zlome kosti.
Kaj pa zobna pasta z visoko vsebnostjo fluora?
Zobozdravniki včasih predpišejo zobno pasto z visoko vsebnostjo fluora ljudem s hudo zobno gnilobo ali visokim tveganjem za nastanek kariesa. Te zobne paste imajo višjo koncentracijo fluorida kot vse, kar lahko kupite v prosti prodaji v lokalni lekarni.
Kot vsa druga zdravila na recept tudi zobne paste z visoko vsebnostjo fluora ne delite z drugimi družinskimi člani. Če se uporablja po navodilih, je zobna pasta z visoko vsebnostjo fluora varna za odrasle. Otroci ne smejo uporabljati zobne paste z visoko vsebnostjo fluora.
Ali obstajajo alternative zobni pasti s fluoridom?
Če vas skrbi fluorid, so na voljo zobne paste brez fluorida. Zobna pasta brez fluorida bo pomagala pri čiščenju zob, vendar jih ne ščiti pred kariesom tako kot zobna pasta s fluoridom.
Če se odločite za uporabo zobne paste brez fluorida, poskrbite za redno ščetkanje in redno čiščenje zob. To bo pomagalo zgodaj ujeti morebitne votline ali znake gnilobe. Če želite izkoristiti prednosti fluorida, poiščite zobne paste, ki imajo žig odobritve Ameriškega zobozdravstvenega združenja.
Zobna pasta s fluoridom je na splošno varna in priporočljiva za otroke in odrasle. Vendar je pomembno, da jo pravilno uporabljate, zlasti pri dojenčkih in majhnih otrocih. Če vas skrbi, je na voljo veliko možnosti brez fluorida.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV