Vizita.si
Paradontoza

Zdravi zobje

Načini zdravljenja paradontalne bolezni

Vizita.si
25. 09. 2024 04.46
0

Parodontalna bolezen, znana tudi kot bolezen dlesni, je ena najpogostejših težav v zobozdravstvu in vpliva na zdravje dlesni ter podpornih tkiv, ki držijo zobe na svojem mestu. Če je ne zdravimo pravočasno, lahko napreduje do točke, ko povzroči izgubo zob ali vpliva na splošno zdravje.

Kaj je parodontalna bolezen?

Parodontalna bolezen je okužba dlesni in kosti, ki podpirajo zobe. Povzročajo jo bakterije, ki se nabirajo na zobeh v obliki zobnih oblog. Če se te obloge ne odstranijo s pravilno ustno higieno, se strdijo v zobni kamen, kar vodi v draženje in vnetje dlesni. Obstajata dve glavni fazi parodontalne bolezni:

Gingivitis: Gre za zgodnjo, blažjo obliko bolezni, pri kateri so dlesni vnete, rdeče in lahko krvavijo. Gingivitis je še vedno reverzibilen, če se pravočasno zdravi s pravilno higieno in rednimi obiski pri zobozdravniku.

Kako nevarno je beljenje zob?
Preberi še
Kako nevarno je beljenje zob?

Parodontoza (parodontitis): Če se gingivitis ne zdravi, lahko napreduje v parodontozo, pri kateri pride do uničenja tkiv in kosti, ki podpirajo zobe. Z napredovanjem bolezni lahko zobje postanejo majavi ali celo izpadejo. Parodontoza ni reverzibilna, vendar jo je mogoče z ustreznim zdravljenjem nadzorovati in upočasniti njen napredek.

Paradontoza
ParadontozaFOTO: iStock

Načini zdravljenja parodontalne bolezni

Zdravljenje parodontalne bolezni je odvisno od resnosti bolezni. Cilj zdravljenja je ustaviti napredovanje bolezni, zmanjšati vnetje, odstraniti bakterije in obnoviti zdravje dlesni. Zdravljenje se lahko razdeli na konzervativne metode (brez kirurških posegov) in kirurške metode.  

Zakaj in kako pride do zobne erozije?
Preberi še
Zakaj in kako pride do zobne erozije?

1. Konzervativno zdravljenje

Konzervativno zdravljenje je prvi korak pri blažjih oblikah bolezni in vključuje neinvazivne metode za čiščenje zob in dlesni ter preprečevanje nadaljnjega širjenja okužbe.

Med rutinskimi obiski zobozdravnika se zobne obloge in zobni kamen odstranijo s površine zob, še posebej v predelih, kjer z običajnim ščetkanjem težko dosežemo. Ta postopek pomaga preprečiti napredovanje gingivitisa v parodontozo.

Umivanje zob
Umivanje zobFOTO: AdobeStock

Luščenje in glajenje korenin (skaliranje in glajenje korenin) vključuje temeljito odstranjevanje zobnih oblog in kamna pod dlesnijo (v parodontalnih žepih) ter glajenje površin korenin, da se odstrani bakterije. Glajenje korenin zmanjša možnost nadaljnje okužbe in spodbuja celjenje tkiv. Postopek je zelo učinkovit pri zgodnji parodontozi in pogosto prvi korak pred morebitnim kirurškim zdravljenjem.

Pri hujših okužbah lahko zobozdravnik predpiše antibiotike v obliki ustne vodice, gelov, ki se nanesejo na prizadeta območja, ali tablet, da bi zmanjšal bakterijsko okužbo in pospešil celjenje.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Preberi še
Zakaj pride do občutljivosti zob?

 2. Kirurško zdravljenje

Če konzervativno zdravljenje ne zadošča ali če je bolezen napredovala, je potrebno kirurško zdravljenje za odstranjevanje okuženih tkiv in regeneracijo poškodovanih tkiv ter kosti.

Če so se parodontalni žepi, ki nastanejo med zobmi in dlesnimi, preveč poglobili, zobozdravnik priporoči kirurški poseg. Med postopkom se dlesni privzdignejo, da lahko zobozdravnik odstrani zobni kamen in bakterije iz globokih žepov ter zmanjša njihovo globino. Zmanjšanje globine žepov olajša vzdrževanje higiene in preprečuje ponovitev okužbe.

Paradontoza
ParadontozaFOTO: Thinkstock

Pri napredovani parodontozi, ko pride do umikanja dlesni in izpostavitve zobnih korenin, je morda potrebna presaditev tkiva. Med tem postopkom se odvzame zdravo tkivo z drugega dela ust in presadi na prizadeto območje, da se pokrijejo izpostavljene korenine in obnovi izgubljeno tkivo.

Pri napredovani parodontozi, ko pride do izgube kosti, lahko zobozdravniki uporabijo regenerativne postopke za spodbujanje rasti nove kosti in vezivnega tkiva. Uporabljajo se različni materiali, kot so kostni nadomestki ali membrane, ki pomagajo regenerirati poškodovana področja.

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo
Preberi še
Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo

Parodontalna bolezen je resna zdravstvena težava, ki zahteva takojšnjo pozornost. Nezdravljena parodontoza lahko povzroči izgubo zob, vpliva na samozavest in povzroči resne zdravstvene zaplete. Zgodnje prepoznavanje in pravočasno zdravljenje sta ključna za preprečitev napredovanja bolezni. 

Glede na stopnjo bolezni vam lahko zobozdravnik priporoči konzervativno zdravljenje ali kirurške posege za obnovo zdravja dlesni in ustne votline. Preventiva, kot so redni zobozdravstveni pregledi, ustrezna higiena in pravočasno zdravljenje, je najboljša strategija za ohranjanje zdravih dlesni in zob skozi vse življenje.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 596