Resorpcija je izraz za običajno vrsto zobne poškodbe ali draženja, ki povzroči izgubo dela ali delov zoba. Resorpcija lahko prizadene številne dele zoba, vključno s cementom, ki prekriva korenino, dentinom, ki je drugo najtrše tkivo pod sklenino in korenino. Stanje se pogosto začne na zunanji strani zoba in se pomika navznoter.
Poleg izgube dela ali delov zoba lahko opazite otekanje dlesni ter rožnate ali temne lise na zobeh. Vendar simptomov resorpcije ni vedno lahko opaziti. Resorpcija zob lahko povzroči okužbe, krive zobe, izgubo zob in druge težave z zobmi, ki lahko povzročijo trajne poškodbe vaših zob, dlesni in čeljusti. Če sumite, da imate to težavo, je pomembno, da obiščete svojega zobozdravnika.
Kakšne vrste resorpcije poznamo?
Resorpcijo zob delimo na notranjo in zunanjo, odvisno od tega, kje pride do izgube zoba. Zunanjo resorpcijo je pogosto lažje videti kot notranjo, ker se običajno pojavi na zunanji površini zoba.
Notranja resorpcija
Notranja resorpcija vpliva na notranjost zoba. Je veliko manj pogosta kot zunanja resorpcija in najpogosteje prizadene moške. Prav tako je pogostejša pri ljudeh, ki imajo zobe po obsežni oralni operaciji, kot je presaditev zoba.
Mnogi ljudje se ne zavedajo, da imajo notranjo resorpcijo, ker prizadene le tkiva v notranjosti zoba. Namesto tega zobozdravnik ali zobni higienik najpogosteje zazna notranjo resorpcijo na rentgenskih slikah, posnetih med rutinskim zobozdravstvenim pregledom.
Zunanja resorpcija
Zunanja resorpcija je veliko pogostejša od notranje resorpcije. Prizadene lahko katerikoli zunanji del zoba, od korenin do cementa na zunanji strani.
Na zunanji strani zob je lahko zunanja resorpcija videti kot globoke luknje ali ostružki. Resorpcijo, ki prizadene korenine zoba, lahko na rentgenskih slikah vidimo kot skrajšanje dolžine korenin in sploščitev koreninskih vršičkov.
Kaj je normalna resorpcija zob?
Resorpcija lahko povzroči dolgotrajne poškodbe stalnih zob. Toda pri primarnih zobeh ali mlečnih zobeh je resorpcija normalen del procesa razvoja zob. Ko otrok raste, pride v koreninah njegovih mlečnih zob do resorpcije, da naredijo prostor za stalne zobe.
Resorpcija mlečnih zob se razlikuje od gnitja stekleničke, stanja, ki se lahko pojavi, ko se otrokovi zobje prekrijejo s sladkorjem iz sladkanih tekočin. Najpogosteje se to zgodi, ko starši čez noč pustijo dojenčke s stekleničko formule ali mleka.
Kaj povzroča resorpcijo?
Več stvari lahko povzroči, da se zob začne resorbirati. Zunanjo resorpcijo pogosto povzročijo poškodbe ust in zob, ki povzročijo otekanje in izgubo kosti in tkiva na in okoli zoba.
Do takšnih poškodb lahko pride zaradi dolgotrajne uporabe ortodontskih pripomočkov, kot so zobni aparati, ali zaradi brušenja ali beljenja zob.
Najpogosteje notranjo resorpcijo povzroči fizična poškodba zoba ali oteklina notranjosti zoba, ki jo povzroči nezdravljena votlina. Vendar pa natančni vzroki za resorpcijo zob niso dobro razumljeni.
Kakšni so simptomi resorpcije zob?
Resorpcija zoba ne predstavlja vedno jasnih simptomov. V mnogih primerih lahko oseba več let ne opazi resorpcije zoba. Ko pa se resorpcija poslabša, so simptomi pogosto:
- bolečina, ki izhaja iz korenine, krone ali notranjosti zoba,
- temno ali rožnato obarvanje,
- otekanje in pordelost dlesni,
- nenavaden razmik med zobmi,
- zobje, ki so krhki in se zlahka okrušijo,
- luknje v zobeh, podobne votlini.
Kakšno je zdravljenje resorpcije zob?
Vrsta zdravljenja, ki se priporoča v primeru resorpcije zoba, je odvisna od tega, kateri del zoba je prizadet in obsega poškodbe. Zdravljenje resorpcije zoba je osredotočeno na ohranitev vseh preostalih delov zoba, ki so se začeli izgubljati. To običajno vključuje odstranitev poškodovanih delov zob, da se prepreči nadaljnja resorpcija. Zdravi se koreninski kanal, krona, pride do operacije dlesni ali odstranitev zoba.
Resorpcija pogosto vpliva na videz zob. Nekateri ljudje uporabljajo vsadke ali luske za zamenjavo zob, ki so jih odstranili, da bi njihov nasmeh dobil bolj naraven videz.
Resorpcijo zob je najbolje preprečiti z rednimi obiski zobozdravnika na čiščenje in preglede. Verjetno bodo zaznali najzgodnejše znake tega stanja in lahko s pravilnim zdravljenjem preprečijo poslabšanje.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV