Vizita.si
Granulom

Zdravi zobje

Najpogostejši vzrok granuloma

N.R.A.
24. 09. 2024 04.05
0

Kaj je zobni granulom? Zakaj pride do njega? Kakšne so rešitve in če obstaja, kakšna je preventiva?

Zobni granulom je omejeno vnetje obzobnika. Gre za majhno okroglo tvorbo, ki se nahaja v predelu zobne korenine. Zobni granulom ima lahko različno lokacijo v zobni korenini, najpogosteje pa se granulomi pojavijo v vrhu zobne korenine. Kljub svoji majhnosti lahko postane vir številnih resnih zapletov.

Diagnoza zobnega granuloma se izvaja predvsem z radiografskim slikanjem prizadetega območja ali na podlagi vizualizacije. Terapevtske taktike so lahko konzervativne in operativne. Izbira metode zdravljenja je odvisna od velikosti granuloma, stopnje uničenja korenine in prisotnosti zapletov.

Kaj so dentigerne ciste?
Preberi še
Kaj so dentigerne ciste?

Vzroki zobnega granuloma

Največkrat je vzrok zobnega granuloma zaplet pulpitisa in je posledica širjenja infekcijskega procesa iz vnetega živca, ki poteka skozi korenino zoba. Drugi vzrok zobnega granuloma je lahko vnetje okoliških tkiv zoba – periodontitis

Zlom zoba in druge poškodbe so vir okužbe in lahko povzročijo tudi nastanek zobnega granuloma. Vzrok okužbe je lahko neupoštevanje pravil asepse in antiseptikov pri odstranjevanju zobne pulpe ali zdravljenju živčnih kanalov.

Granulom
GranulomFOTO: AdobeStock

Dejavniki, ki izzovejo razvoj akutnega kliničnega videza zobnega granuloma, vključujejo hipotermijo, prehlad, stresne situacije, ostre podnebne spremembe, fizični stres in pritisk.

Simptomi zobnega granuloma

Pri zobnem granulomu gre za omejena vnetna tvorba s tanko steno. V predelu granuloma je intenzivna rast granulacijskega tkiva, ki nadomešča odmrle celice kot posledico vnetnega procesa. Ta rast povzroči postopno povečanje velikosti granuloma. 

Kaj je priraščen jeziček?
Preberi še
Kaj je priraščen jeziček?

Medtem ko zobni granulom ne doseže bistvenih dimenzij, njegov obstoj morda ni opazen pacientu in je celo nem zobozdravniku. Pogosto se granulomi odkrijejo le z rentgenskim slikanjem zoba ali ortopantomogramom. Ko se granulom poveča, se pojavi bolečina in otekanje dlesni.

Možna je supuracija zobnega granuloma. V takšnih primerih se pojavi akuten zobobol, oteklina in pordelost dlesni. Pride lahko do zatemnitve zoba. Med zobom in dlesnijo je možen pojav gnojnega izcedka. Možno je, da se telesna temperatura dvigne in bolnikovo splošno stanje je moteno. Pri tem se pojavijo simptomi kot so glavobol, slabo počutje in podobno.

Granulom
GranulomFOTO: AdobeStock

Zapleti zobnega granuloma

Rast zobnega granuloma lahko spremlja destrukcija zobne korenine v predelu njenega vrha, kar lahko vodi do izgube zoba. Širjenje vnetnega procesa iz granuloma v okoliška mehka tkiva lahko povzroči nastanek omejenega abscesa. Vpletenost kosti v proces vodi do osteomielitisa čeljusti.

Ker je zobni granulom kronično žarišče okužbe, je možno, da zapleti daleč presegajo meje zobozdravstva. Širjenje povzročiteljev okužb s hematogeno potjo lahko povzroči razvoj sinusitisa, pielonefritisa, infekcijskega miokarditisa in celo sepse.

Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?
Preberi še
Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?

Zdravljenje in preprečevanje zobnega granuloma

Kljub dejstvu, da danes obstaja več učinkovitih načinov za zdravljenje zobnega granuloma; zoba ni vedno mogoče rešiti. Izbira med konzervativnimi in operativnimi metodami zdravljenja poteka na podlagi ocene velikosti zobnega granuloma, stanja zobnih tkiv, prisotnosti/odsotnosti zapletov, obstoječega načrta protetike ali implantacije.

Granulom
GranulomFOTO: AdobeStock

Konzervativne metode zdravljenja zobnega granuloma so polnjenje njegove votline z različnimi polnilnimi materiali, ki se vnesejo skozi koreninski kanal. Za odpravo okužbe se izvaja antibiotična terapija.

Kirurško zdravljenje zobnega granuloma je do nedavnega obsegalo le odstranitev zoba. Danes je mogoče izvajati bolj skrbne operacije, ki jih sestavljajo resekcija vrha korenine ali hemisekcija zoba. Z razvojem odontogenega periostitisa ali perimaksilarnega abscesa se odpre in izsuši.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Preberi še
Zakaj pride do občutljivosti zob?

Rešitev zoba ni mogoča v primerih, ko zobni granulom spremlja navpična koreninska razpoka, obstrukcija koreninskih kanalov, večkratne koreninske perforacije velike velikosti, vidna destrukcija zoba, kar je prognostično neugodno za njegovo obnovo.

Preventiva zobnega granuloma je sestavljena iz rednih preventivnih pregledov in strokovne higiene ustne votline.

Vir: villagedentalmedicine

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602