Vizita.si
Zobni absces

Zdravi zobje

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?

dr. Tea Malnar Turnšek
18. 05. 2023 14.09
0

Zobni absces je vnetje, ki se pojavi v predelu kostnine, ki objema zobno korenino in vodi v nastanek otekline.

Nastane zaradi bakterijske okužbe, ki se največkrat začne v notranjem delu zoba oziroma zobni pulpi in se nato razširi v okoliško tkivo. Bakterije običajno v pulpo vstopijo skozi predel zoba, kjer se je razvila zobna gniloba oziroma karies, lahko pa je vzrok tudi poškodba zoba ali pa vnetje dlesni oziroma parodontalna bolezen.

Zobni absces
Zobni absces FOTO: AdobeStock

Kako nastane zobni absces?

Vdor bakterij v zobno pulpo je največkrat posledica nezdravljenega kariesa na površini zoba. Bakterije v pulpi izzovejo vnetni proces, ki, če se ne zazdravi sam, vodi v nadaljnji propad tkiva pulpe ter širjenje vnetja navzdol po koreninskem kanalu. Tak proces lahko poteka brez posebnih simptomov, lahko pa je prisotna topa, nejasno lokalizirana bolečina, ki po prenehanju dražljaja (hladno, toplo) vztraja dlje časa. 

Ob napredovanju vnetja preko odprtine korenine preide vnetje v področje kosti, kjer se lahko zaradi močnega odziva imunskega sistema kopičijo bakterije, njihovi produkti ter vnetne celice, ki skupaj tvorijo gnojno vsebino. V kolikor telo ne uspe zamejiti in umiriti tega vnetja, se lahko gnojna vsebina količinsko povečuje ter preko kosti doseže mehka tkiva. V takem primeru se v ustih opazi lokalna oteklina ob zobu vzročniku, lahko pa oteklina zajema tudi del obraza.

Zobni absces
Zobni abscesFOTO: AdobeStock

Kakšni so simptomi in znaki abscesa zoba?

V fazi močnega vnetja zobnega živca in začetnega razvoja abscesa pacient največkrat čuti močno, utripajočo bolečino, ki ne pojenja, slab zadah, zob pa je občutljiv na dotik oziroma na žvečenje. Zob je lahko tudi majav. Analgetiki v tej fazi ne pomagajo ali pa je njihov učinek kratkotrajen. Bolečina je posledica pritiska gnojne vsebine v zobni korenini preko njene odprtine ter pritiska na periost, to je tanka membrana, ki obdaja zunanjo površino kosti. Ko gnojna vsebina prodre preko periosta in se razlije v mehka tkiva, se pojavi oteklina, ki je lahko vidna le v ustih ali pa je vidna na obrazu ali vratu. V tej stopnji bolečina nekoliko popusti, a pacient navadno poišče pomoč zaradi vidne otekline, prisotno pa je lahko tudi splošno slabo počutje s povišano telesno temperaturo.

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Preberi še
Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola

Kakšna je prva pomoč?

V okviru prve pomoči je potrebno absces odpreti in zagotoviti zadostno drenažo gnojne vsebine. To pomeni, da v kronski del zoba napravimo odprtino ter s posebnimi kanalskimi inštrumenti očistimo koreninske kanale zoba ter na tak način odpremo pot gnojni vsebini. Včasih je ob večjih abscesih ali pa ko ni zagotovljeno zadostno dreniranje preko odprtine v zobu, še incizija abscesa, torej prerez površine abscesa. V primeru, da ima pacient tudi povišano temperaturo ter pridruženo slabo počutje, se odločimo tudi za podporno antibiotično zdravljenje. V kolikor je prisotna oteklina že zelo obsežna, zajema vrat, pa je na mestu napotitev na obravnavo v terciarno ustanovo, ker je potrebna tudi krajša hospitalizacija med sanacijo otekline. 

V primeru otekline v ustih ali na predelu obraza ne čakamo!
V primeru otekline v ustih ali na predelu obraza ne čakamo!FOTO: AdobeStock

Kaj pa potem?

V naslednjih sejah se nato izvede koreninsko zdravljenje zoba, kjer po posebnem protokolu mehansko in kemično očistimo zobne kanale in te nato hermetično zapremo ter zob oskrbimo z zalivko ali ustreznim protetičnim izdelkom. 

Kaj pa če je zob vzročnik že čisto propadel?

Oteklina se lahko zgodi tudi ob zobu, katerega krona je že skoraj v celoti uničena in so od njega ostale le še korenine. V takem primeru se lahko v okviru prve pomoči odločimo tudi za odstranitev tega zoba, čeprav je v tem primeru lokalna anestezija zaradi prisotne otekline nekoliko manj učinkovita. Zato se dostikrat odločimo raje za drenažo abscesa ter potencialno antibiotično zdravljenje in odstranitev zoba izvedemo čez nekaj dni, ko klinična slika ni več tako burna in je možen neboleč poseg. 

Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?
Preberi še
Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?

Ali moram nujno k zobozdravniku?

Seveda. Zobni absces, ki se ne zdravi, lahko vodi v vnetje sosednjih tkiv, kot so kosti čeljusti ter tudi drugih zob. V resnejših primerih lahko pride do razvoja otekline vratu, ki lahko vodi v življenjsko ogroženost zaradi zožane dihalne poti. Možen je tudi razvoj sepse oziroma razsoja bakterij po krvnem obtoku, ki je ravno tako življenjsko ogrožujoče stanje. 

V primeru otekline v ustih ali na predelu obraza ne čakamo!

Oteklina spada med nujna stanja v zobozdravstvu, poleg poškodbe, krvavitve, ki se ne ustavi in hude bolečine, ki ne pojenja, kljub analgetiku. Zato ne čakamo in si poiščemo pomoč v ambulanti izbranega zobozdravnika ali pa poiščemo pomoč v kateri od drugih ambulant, v kolikor je naš terapevt odsoten. Zaradi nujnosti stanja vas je namreč dolžan sprejeti katerikoli zobozdravnik in vam nuditi prvo pomoč za preprečevanje resnejših posledic.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
Preberi še
Ortodont – kdaj, zakaj in kako?

Kot vedno, je najpomembnejša preventiva. 

Največ lahko naredimo doma z natančno in ustrezno ustno higieno, ki vključuje uporabo zobne ščetke, ustrezne paste ter zobne nitke ali medzobne ščetke.  Za preprečevanje resnejših težav z zobmi in obzobnimi tkivi pa so nujni tudi redni pregledi, ki so pri odraslih na 1 leto, pri otrocih pa na 6 mesecev. Na pregledu se tako lahko opazi že začetne kariozne spremembe in na tak način prepreči akutne zaplete, kot je absces in s tem povečanimi večjimi stroški sanacije težav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662