Citrusi
Sadje je seveda zdravo za nas, saj je bogat vir vitaminov, mineralov in vlaknin. A če vsak dan pijete vodo z limono, pomarančo ali grenivko, to ni nujno najbolje za zdravje vaših zob.
''Pomaranče in drugi citrusi, kot sta limona ali grenivka, vsebujejo visok nivo citrične kisline, ki lahko vodi do povečanega tveganja za erozijo sklenine in občutljivost zob,'' je dr. Chuang povedal za revijo Woman's Health. Prav zato svetuje, da s citrusi ne pretiravamo, a si privoščimo tudi drugo sadje, kot so jabolka in banane, ki vsebujejo manj sadnih kislin.
Testenine s paradižnikovo omako
Imate radi pašto? Če si jo privoščite vsake toliko časa, ni razloga za skrb. Če si jo privoščite redno, in to predvsem tisto, ki ima omako iz paradižnika, pa je treba biti previden. Paradižniki vsebujejo veliko kislin, zato nekaterim povzročajo tudi zgago. Še posebej veliko kislin vsebujejo omake iz paradižnika, ki jih kupimo v pločevinki. Tako kombinirajte omako za testenine in si vsake toliko privoščite paradižnikovo omako, drugič pa preprosto omako iz olivnega olja.
Kokice
Skrbeti nas ne bi smela samo kisla živila. A tudi trda in hrustljava hrana, ki poveča pritisk na naše zobe in tveganje, da zob poči. To velja tudi za kokice, ki pogosto vsebujejo še nepočena zrna – ta lahko počijo vaš zob, pravi zobozdravnik, ki se je s temi primeri že večkrat srečal. ''Namesto kokic si lahko v kinu privoščite tudi kaj drugega – nachos na primer,'' je dejal zobozdravnik.
Led
Tako kot vam lahko zobe fizično uničijo kokice, enako velja za led, če ga radi žvečite. Izogibajte se žvečenju ledu, še posebno če veste, da imate kakšne večje zaplombirane luknje, saj so tam zobje bolj občutljivi za to, da počijo.
Vložena živila
Čeprav so fermentirana živila zdrava za vašo prebavo, niso nujno najboljša za vaše zobe. Vložene kumarice, olive, kislo zelje, repa ... Vas kdaj po teh živilih zaskelijo zobje? To je znak, da kislina slabo vpliva na vašo sklenino in zobe. Prav zato z njimi ni treba pretiravati.
Med živila, ki še lahko uničujejo našo sklenino, je zobozdravnik uvrstil še sladke gazirane pijače, alkohol, sladkarije, sladke žvečilne gumije, črno kavo, pomarančni sok, pivo, vino, vodo z mehurčki in brusnični sok.
Nižji kot ima napitek pH, manj je možnosti za razkroj sklenine. PH vode je okoli 7, pH želodčne kisline pa okoli 2. Sklenina se začne razkrajati pri okoli pH 5,5.
- Sladka gazirana pijača: pH 2,7
- Pomarančni sok: pH 3,4
- Voda z mehurčki: pH 3,7
- Vino: pH 2,3–3,8
- Pivo: pH 4–5
- Črna kava: pH 2,4–3,3
- Brusnični sok: pH 2,3–2,5
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV