Vizita.si
Zobje

Zdravi zobje

'Zdrave' navade, ki pravzaprav škodujejo našim zobem

N.R.A.
29. 09. 2020 08.10
0

Ste med tistimi, ki si ščetkajo zobe po vsakem obroku? Skrbno negujete ustno higieno, morda celo preveč? V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj 'zdravih' navad, ki pravzaprav niso zdrave in se tičejo ustne higiene.

Dlesni
Dlesni FOTO: Dreamstime

Zobje so izjemno pomemben del telesa, ki lahko, v primeru, da zanje ne skrbimo ali pa jih zanemarjamo, povzročijo ne malo težav v in s telesom. Nekateri na žalost ustni higieni ne posvečajo dovolj pozornosti, a na drugi strani imamo tudi takšne posameznike, ki v veri, da si delajo dobro, za svoje zobe skrbijo še preveč. Kot pri vseh stvareh v življenju, tudi tukaj ni dobro, da pretiravamo. Poglejmo si, s katerimi navadami škodujemo svojim zobem. 

Močno ščetkanje 

"To je zelo tipičen, če ne kar najbolj tipičen primer, kako škodujemo zobem," pravi predstojnik Canadian Dental Association dr. Euan Swan. "Pacient je ponosen na to, da si tako močno ščetka zobe, vendar si s tem ne poškoduje le zob, temveč celotno dlesen!"  Izbira napačne krtačke za ščetkanje zob, dodatno pa preveč močno ščetkanje, v veri, da bomo 'očistili vso hrano', ni ne pametno, še manj pa zdravo. 

Zobje
ZobjeFOTO: Profimedia

Ščetkanje po vsaki jedi

Omenjeni zobozdravnik opozarja, da ni nič narobe s ščetkanjem po vsaki jedi, a le to moramo izvajati pravilno in tudi ne ravno vedno! Ko namreč zaužijemo kaj kislega, denimo pomaranče, paradižnik in ostalo, se sklenina začasno zmehča in postane dovzetna za abrazivno obrabo. Če si umivate zobe, še posebej na silo, lahko odstranite sklenino, zaradi česar bodo vaši zobje občutljivi. S starostjo se omenjeno stanje še slabša, saj se dlesni navadno začnejo umikati in razkrivajo več koreninske površine. Dr. Swan svetuje, da po obroku počakamo vsaj pol ure, preden začnemo ščetkati zobe, enako pa naj bi veljalo za spiranje. 

Si nitkate zobe?
Si nitkate zobe? FOTO: Thinkstock

Žvečenje ledu

Led je seveda brez kalorij in sladkorja, v vročih dneh nas morda res ohladi, toda morda ni ravno pametna izbira za 'posladek'. Mnogo ljudi se poslužuje grizenja in uživanja ledenih kock, predvsem v poletnem času in tudi sicer, saj ga priporočajo različne diete kot alternativo hrani. Nekateri trdijo, da je takšno ravnanje naravnost neumno, drugi vidijo veliko prednosti, posebej če se lotevamo diet, stroka pa pri tem opozarja predvsem na slabosti tovrstnega ravnanja. "Led je zelo trd," pravi Hendrike van Drie, parodontolog in predsednik delovne skupine za oralno zdravje pri Svetu evropskih zobozdravnikov. ''Žvečenje ledu poškoduje zobe, saj povzroči razpoke in zlome sklenine.'' 

Ali bi nas črne plombe morale skrbeti?
Preberi še
Ali bi nas črne plombe morale skrbeti?

Skrb za ustrezno zobno higieno

Če imamo na eni strani 'zdrave' navade, ki v bistvu škodujejo našim zobem, imamo na drugi strani tudi zanemarjanja zdravje ustne higiene. Morda se zdijo zobje nepomemben del našega telesa, a je resnica daleč od tega. Poskrbeti bi morali za ustrezno ustno higieno, si ščetkati zobe najmanj dvakrat na dan, dodatno pa redno obiskovati zobozdravnika! 

Povzeto po TheHealthy 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662