Kot nevrofizioterapevtka obravnava le dojenčke in otroke z ugotovljeno motnjo gibanja in drže. Obravnava je v obdobju dojenčka usmerjena predvsem v učenje otroka in njegovih staršev za pravilno izvajanje vsakodnevnih aktivnosti (oblačenje, slačenje, previjanje, nošenje, pestovanje, hranjenje, umivanje, gibanje, igra), ko to obvladajo, dobijo navodila in nalogo za izvajanje domačega terapevtskega programa. Z učenjem in večkratnim ponavljanjem ustreznih gibalnih veščin tako ponudimo otroku možnost, da se kljub gibalni motnji pravilneje prilagodi na okolje. Z zgodnjo obravnavo bistveno povečamo možnost, da otrok gibalno motnjo minimalizira ali odpravi, s čimer mu ponudimo možnost normalnega spontanega učenja v okviru njegovih zmožnosti. "Zgodnje obdobje dojenčka je tisti čas v razvoju, ko lahko kot terapevtka posežem v kvaliteto gibalnega razvoja in marsikomu prihranim kasnejšo motnjo v razvoju in posledično oviranost ali prizadetost. Večina naših malih pacientov se kljub težkemu startu z našo pomočjo v življenje poda lažje, z boljšimi sposobnostmi in z boljšo samopodobo ter nato živijo popolnoma normalno življenje," pravi.
V svoje delo je naravnost zaljubljena. Pravi, da jo izpolnjuje in osrečuje, saj delo vedno poteka znotraj interdisciplinarnega tima, v katerem vsak po svoje doprinese k otrokovemu napredku. Sodeluje tudi v kolonijah za starše z dojenčki, ki imajo motnjo v razvoju, občasno pa tudi v kolonijah za tovrstne mladostnike, ki jih organizira Gorenjsko društvo za cerebralno paralizo v Kranju. Kot podiplomsko izobraževanje je opravila tudi tečaj in pridobila licenco za opravljanje hipoterapije (fizioterapije na konju in s pomočjo konja). Najbolj ponosna je na svoja sinova, ki sta v njej spodbudila še neko drugo dimenzijo razvoja in dozorevanja v vlogi mame.
Strokovna znanja:
– Poznavanje normalnega gibalnega razvoja otroka
– Poznavanje celostnega razvoja otroka
– Poznavanje rizičnih dejavnikov za normalen razvoj
– Poznavanje abnormnega razvoja
–Svetovanje glede sodelovanja z dojenčkom v dnevnih aktivnostih (spanje, hranjenje, oblačenje, slačenje, nošenje, previjanje, kopanje – handling)
– Svetovanje glede obleke, obutve, opreme in pripomočkov za dojenčke (posteljica, voziček, avtosedež, stajica, hojca, stol za hranjenje, kenguru, ruta, štorklja, nahrbtnik, igrače …)
– Izvajanje nevrofizioterapije oz. fizioterapevtske razvojno-nevrološke obravnave po konceptu Bobath
– Poznavanje dela ostalih strokovnih članov razvojnega tima (delovnega terapevta, zdravnika, govornega terapevta, specialnega pedagoga)
– Poznavanje nekaterih društev, ki delujejo in povezujejo starše in otroke z motnjami razvoja
– Poznavanje terapevtskih pripomočkov
– Poznavanje nekaterih drugih terapij (Vojta koncept, PNF, konduktivna metoda, hipoterapija, Halliwickova metoda plavanja)
– Poučevanje staršev in strokovnih sodelavcev na mojem področju dela
– Svetovanje glede telesne aktivnosti v nosečnosti in nekaterih drugih pogostih težav, ki se pojavljajo med nosečnostjo ali po porodu
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV