Vizita.si
Že res, da mnogi ob besedi povišan holesterol najprej pomislijo na debelost in mastno hrano, a s povišanimi vrednostmi holesterola v krvi se lahko spopadajo tudi vitki ljudje.

Zdravo zame

Kako znižati zdravju nevaren holesterol?

Vizita.si
20. 12. 2011 10.54
0

Statistike kažejo, da je povišan holesterol težava skoraj 70 odstotkov Slovencev. A ker večje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven.

Že res, da mnogi ob besedi povišan holesterol najprej pomislijo na debelost in mastno hrano, a s povišanimi vrednostmi holesterola v krvi se lahko spopadajo tudi vitki ljudje.
Že res, da mnogi ob besedi povišan holesterol najprej pomislijo na debelost in mastno hrano, a s povišanimi vrednostmi holesterola v krvi se lahko spopadajo tudi vitki ljudje.FOTO: iStockphoto
S povišanim holesterolom se lahko spopadajo tako debelejši kakor tudi vitki ljudje. Z zdravim življenjskim slogom ga je mogoče odpraviti ali vsaj znižati, pri tem pa si lahko pomagate tudi s Holestopom, ki s pomočjo rastlinskih sterolov, ki jih vsebuje, izpodriva holesterol in preprečuje njegovo prehajanje iz hrane v telo.

Ločimo med dobrim in slabim holesterolom

Holesterol je maščobi podobna snov, ki nastaja v naših jetrih in igra ključno vlogo pri nastajanju nekaterih hormonov, vitaminov, žolčnih kislin ter nekaterih drugih snovi v našem telesu. Ločimo dve vrsti holesterola – LDL in HDL holesterol ali povedano poenostavljeno, slab in dober holesterol. Za naš organizem in zdravje je škodljiv prav LDL holesterol, ki se lahko začne kopičiti na stenah žil in posledično vodi v njihovo poapnenje ter predstavlja nevarnost za nastanek bolezni srca in ožilja, kot so angina pektoris, srčna ali možganska kap. Druga vrsta holesterola pa se imenuje HDL holesterol – gre za koristen holesterol, saj je njegova naloga pravzaprav odstranjevanje slabega holesterola iz žil.

Glavni krivec za povišane vrednosti slabega holesterola v krvi je predvsem neustrezna prehrana, ki temelji na prevelikih količinah nasičenih maščobnih kislin, lahko pa so za povišan holesterol krive tudi nekatere bolezni, kot na primer bolezni in okvare ščitnice ter sladkorna bolezen. Holesterol je sicer lahko tudi posledica nekaterih prirojenih presnovnih bolezni in okvar ali celo kakšnih zdravil.

Ločimo dve vrsti holesterola – LDL in HDL holesterol ali povedano poenostavljeno, slab in dober holesterol. Prav slab holesterol je tisti, ki lahko začne mašiti žile in posledično predstavlja nevarnost za nastanek bolezni srca in ožilja.
Ločimo dve vrsti holesterola – LDL in HDL holesterol ali povedano poenostavljeno, slab in dober holesterol. Prav slab holesterol je tisti, ki lahko začne mašiti žile in posledično predstavlja nevarnost za nastanek bolezni srca in ožilja. FOTO: iStockphoto

Za nižje vrednosti holesterola lahko veliko naredimo sami

Zdrava prehrana

V prvi vrsti je treba poskrbeti za ustrezno prehrano. Ta naj vsebuje čim manj nasičenih maščobnih kislin, ki jih najdemo v mesu in mesnih izdelkih, polnomastnih sirih in polnomastnem mleku ter transnenasičenih maščobnih kislin, ki se nahajajo na primer v margarini, ocvrti hrani, slanih prigrizkih. Te slabe maščobe raje nadomestite z dobrimi, nenasičenimi maščobnimi kislinami, ki jih najdemo v olivah in oljčnem olju, oreščkih, ribah (na primer lososu in skuši), lanenem semenu …

Redna telesna aktivnost

Kot učinkovit preventivni ukrep strokovnjaki svetujejo tudi redno telesno aktivnost. Nedavne raziskave namreč kažejo, da telovadba po eni strani zmanjšuje vrednosti slabega holesterola v krvi, po drugi strani pa pripomore tudi k dovolj visokim vrednostim dobrega holesterola. Koristno se je gibati vsaj pol ure dnevno, če vam ne uspe vsak dan, bo dovolj tudi vsak drugi dan. A nič ne skrbite, če do sedaj niste bili zagrizeni športnik in vam telovadba ni ravno blizu. Za začetek boste zase veliko naredili, že če se boste popoldne za pol ure odpravili na sprehod ter če se boste do stanovanja po stopnicah odpravili peš, namesto da bi se odpeljali z dvigalom.

Opustitev slabih navad

Seveda k dobremu počutju in zdravju pripomore tudi zdrav življenjski slog na sploh, kar pomeni, da se je treba odpovedati škodljivim razvadam, kot sta prekomerno uživanje alkohola in kajenje. Seveda lahko k težavam doprinese tudi dolgotrajnejše izpostavljanje stresu, zato se mu poskušajte izogibati ali pa najdite kakšno tehniko sproščanja.

Zelišča in čaji

Po nekaterih študijah sodeč, lahko pri zniževanju vrednosti slabega holesterola v krvi pomagajo tudi naravne učinkovine, na primer česen, cvetovi in plodovi belega gloga, soja, zeleni čaj.

Zdravila

Nekaterim z vsemi omenjenimi ukrepi holesterola ne uspe obdržati oziroma spraviti v meje sprejemljivega, zato morajo začeti z jemanjem zdravil za zniževanje holesterola in maščob v krvi. V grobem ločimo štiri skupine zdravil za nižanje holesterola, in sicer fibrate, statine, zaviralce absorpcije holesterola in ionske izmenjevalce. Ta zdravila je treba jemati redno in praviloma do konca življenja, kajti študije kažejo, da zdravljenje ni uspešno, če bolnik zdravila jemlje le krajši čas ali le občasno. Seveda pa morajo tudi tisti, ki jemljejo zdravila za zniževanje holesterola v krvi, upoštevati pravila zdravega prehranjevanja ter poskrbeti za redno telesno aktivnost in opustiti ožilju ter srcu škodljive navade.

Prehranska dopolnila

Na prodajnih policah je mogoče dobiti tudi izdelke, ki na naraven način znižujejo raven holesterola v krvi. Eden takšnih je tudi Holestop, ki vsebuje rastlinske sterole (torej sterole, pridobljene iz rastlinskih olj), ti pa izpodrivajo holesterol in s tem preprečijo, da bi ta iz hrane prehajal v telo. Rastlinski steroli se v prebavnem traktu ne morejo absorbirati v telo, zato jih človek izloči. Imajo pa tudi to lastnost, da se hitreje kot holesterol absorbirajo iz prebavnega trakta v kri, zato holesterol izpodrinejo in preprečijo, da bi ta iz hrane prehajal v telo in povečeval količino prosto krožečega LDL holesterola in skupnega holesterola v krvi. Povsem preprost je tudi način uporabe.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643