Vizita.si
Vzroki za povečano vsebnost holesterola v krvi so različni: prirojene motnje v presnovi maščob, bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice) in nekatera zdravila. Poleg tega še nezdrave življenjske navade.

Zdravo zame

Tihi morilec holesterol

Zdravozame.si
07. 02. 2013 13.24
0

Holesterol je maščobi podobna snov, ki nastaja predvsem v jetrih, v telo pa ga vnašamo tudi s hrano živalskega izvora. Telo holesterol nujno potrebuje, saj je pomemben sestavni del celičnih membran, sodeluje pri sintezi nekaterih hormonov in tudi vitamina D.

Vzroki za povečano vsebnost holesterola v krvi so različni: prirojene motnje v presnovi maščob, bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice) in nekatera zdravila. Poleg tega še nezdrave življenjske navade.
Vzroki za povečano vsebnost holesterola v krvi so različni: prirojene motnje v presnovi maščob, bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice) in nekatera zdravila. Poleg tega še nezdrave življenjske navade.FOTO: iStockphoto
Holesterol je v vodi netopen, zato se po krvi prenaša vezan v spojine, imenovane lipoproteini. Lipoproteine z majhno gostoto (LDL) imenujemo tudi škodljivi holesterol, saj se lahko kopiči v žilni steni, lipoproteine z veliko gostoto (HDL) pa velja za koristni holesterol, saj iz žilnih sten odstranjuje škodljivi holesterol. Cilj je, da bi bilo škodljivega holesterola LDL v krvi čim manj, koristnega holesterola HDL pa čim več.

Zakaj je povečana vsebnost holesterola v krvi nevarna?

Vzroki za povečano vsebnost holesterola v krvi (hiperholesterolemijo) so različni: prirojene motnje v presnovi maščob, bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice) in nekatera zdravila. Največkrat poleg dedne nagnjenosti na pojav povečane vsebnosti holesterola v krvi vplivajo nezdrave življenjske navade. Hiperholesterolemija je eden od najbolj ogrožajočih dejavnikov za nastanek in napredovanje ateroskleroze. Ateroskleroza je počasi napredujoč proces kopičenja holesterola iz krvi v stenah arterij, ki povzroči, da se njen premer zmanjša, arterije se lahko celo popolnoma zamašijo. Ateroskleroza se lahko razvije kjer koli v telesu, najbolj pogosta pa je v koronarnih žilah, kjer lahko povzroči srčni infarkt, v možganskih arterijah, kjer lahko povzroči možgansko kap, ter v arterijah nog.

Kaj lahko storimo sami, da zmanjšamo vsebnost holesterola v krvi?

Povečane vsebnosti holesterola v krvi in s tem tveganje za nastanek in razvoj ateroskleroze in
posledičnih bolezni srca in ožilja lahko uspešno zmanjšamo z zdravim načinom življenja. Predvsem je pomembna zdrava prehrana, zmanjšanje prevelike telesne teže, redna telesna dejavnost, opustitev kajenja in omejeno pitje alkohola.

Pomagamo pa si lahko tudi z uživanjem prehranskih dopolnil, zelo dobre rezultate se doseže z uživanjem rastlinskih sterolov. Ti imajo podobno kemično strukturo kot holesterol, imajo pa lastnost, da se hitreje kot holesterol razporedijo v mešane micele, preko katerih prehajajo maščobne kisline in v maščobah topne snovi v plazmo. Ker so v tem procesu hitrejši kot holesterol, ga praktično izrinejo iz micel in na ta način preprečijo, da bi holesterol iz hrane prehajal v telo in povečeval količino LDL holesterola in skupnega holesterola v krvi. Raziskave so pokazale, da uživanje vsaj 800 mg rastlinskih sterolov na dan, zmanjša koncentracijo celotnega holesterola v krvi do 20 %.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650