Magnezij vpliva na uravnoteženo prehajanje kalcijevih, natrijevih in kalijevih ionov skozi celične membrane, igra pomembno vlogo pri pretvorbi ogljikovih hidratov v energijo ter sodeluje pri prenašanju informacij med mišicami in živčnim sistemom. Uravnava živčne funkcije in tudi mišično krčenje. Raziskave so pokazale, da imajo ljudje s pogostimi krči v nogah, nizko raven magnezija v telesu.
Pomanjkanje magnezija v telesu povzroči mišične krče. slabost, glavobol, nemir, utrujenost, poleg tega pa lahko pridetudi do motenj delovanja srca, nespečnosti, pomanjkanja teka ali lomljenja nohtov.
Dnevna potreba
Dnevna potreba telesa po magneziju znaša od 300 do 500 mg. A strokovnjaki z raziskavami ugotavljajo, da danes zaradi neustrezne prehrane vnašamo v telo premalo tega pomembnega minerala.
Najpogostejši vzrok za premalo magnezija v telesu so slabe prehranske navade, na primer hujšanje z enostransko prehrano ali uživanje hrane, ki vsebuje preveč maščob. Med vzroke sodi tudi način priprave hrane, saj s kuhanjem izgubimo od 38 do 67odstotkov, pri zamrzovanju do 38 odstotkov, pri rafiniranju pa do 99 odstotkov magnezija.
Kje vse se magnezij nahaja?
Telo ni sposobno samo proizvesti magnezija, zato ga moramo nujno vnašati s prehrano ali prehranskimi dopolnili. Večino magnezija dobimo s prehrano iz zelene listnate zelenjave, saj je magnezij sestavina klorofila. Naravni viri so še soja, sir, arašidi, orehi, oves, krompir v lupini, banane, avokado, rjavi riž in posušene marelice. Precej ga je tudi v nekaterih mineralnih vodah. Ker ga s hrano ponavadi dobimo premalo, so prehranska dopolnila z magnezijem zelo priporočljiva.
V lekarnah je na voljo magnezij v različnih oblikah, na primer v obliki šumečih tablet, žvečljivih tablet, ali v kombinaciji z drugimi vitamini in minerali. Če trpite za pomanjkanjem magnezija, bodite pozorni na to, da boste izbrali izdelek z visoko vsebnostjo magnezija.
Magnezij še posebej priporočamo:
• športnikom, ki utegnejo izgubiti večje količine magnezija med potenjem po povečani potrebi zaradi nevtralizacije odvečnih kislin,
• diabetikom, ki izločajo večje količine magnezija z urinom,
• starejšim ljudem, ki zaužijejo premalo vode in tekočin ter se pomanjkljivo prehranjujejo,
• ljudem, ki uživajo diuretike in antibiotike
• pacientom s srčnimi obolenji, ki imajo večje potrebe po magneziju.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na