Zakaj spanec zmanjšuje tveganje za raka dojk? Odgovor se skriva v delovanju hormona melatonina, ki se proizvaja v možganih in je povezan z uravnavanjem cikla spanja. Ko je melatonina več, postanemo utrujeni, začne se nam spati. A zanimivo - če ne spimo dovolj, se v telesu dramatično zmanjša raven melatonina. To pa poveča tveganje za raka dojk.
Zakaj?
Delovanje melatonina so raziskovali na univerzi Michigan. V laboratoriju so gojili tumorje. In sicer s hormonom estrogenom ter kemikalijo BPA, ki jo najdemo v plastičnih embalažah. Ko so uporabili hormon melatonin, sta se število tumorjev in njihova velikost v primerjavi s kontrolno skupino občutno zmanjšala. Ko so hkrati uporabljali estrogen in BPA ter melatonin, je bil rezultat še boljši.
"Tu gre pravzaprav za isto delovanje, kot poteka v telesu," pojasnjuje Juliana Lopes, vodja študije. "Kar se dogaja v telesu, regulirajo hormoni." Zato določen hormon v telesu tveganje za pojav raka poveča, drug pa to isto tveganje izpodbije. Da bi bili zdravi, morata dobro delovati oba hormona. Če dovolj spimo, imamo dovolj melatonina in ta opravlja svojo funkcijo - torej to, da zmanjšuje tveganje, ki ga povzroča estrogen.
Melatonin tudi v bananah in češnjah
Možgani melatonin proizvajajo, ko se zvečeri. S tem regulirajo cikel spanja. Zato zvečer postanemo utrujeni, ko se zdani, pa se zbudimo. Nekaj melatonina je celo v hrani – v češnjah in bananah, zato jih je primerno jesti zvečer. Pozimi, ko je manj ur dnevne svetlobe, možgani proizvedejo več melatonina, zato se nam včasih zdi, da smo pozimi bolj utrujeni in da več spimo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV