1. Hujšanje po Montignacu
Eno izmed glavnih načel prehranjevanja po Montignacu je: "Jejte, da boste shujšali“. S prehranjevanjem ob dietah, ki omejujejo, namreč padete v začaran krog, iz katerega se ne rešite zlahka. Montignac to utemeljuje s t. i. jojo učinkom čudežnih diet, s katerimi sicer lahko hitro shujšate, a se v kratkem času kilogrami vrnejo. Ključ do uspeha je pravilna izbira in kombinacija živil (ne mešati beljakovin in ogljikovih hidratov), tradicionalna priprava hrane ter uživanje vsaj treh obrokov na dan. Takšen način prehranjevanja vas bo hkrati zavaroval pred mnogimi obolenji.
Če se boste odločili za prehranjevanje po Montignacu, boste morali upoštevati pravila glikemičnega indeksa ter z jedilnika črtati vsa živila, ki vsebujejo veliko sladkorja in maščob.
2. Kislo-bazično hujšanje
Ta dieta pravi, da je naš organizem zaradi energetsko prazne hrane zakisan in zastrupljen. Rešitev, ki jo predlaga avtor dr. Grosgogeat, je, da telo razstrupite in ponovno uravnovesite. To storite tako, da uravnotežite svoj Ph v telesu. Izbrati morate pravilno kombinacijo živil z bazičnim učinkom (70 odstotkov živil) in kislinskim učinkom (30 odstotkov živil). Živila z bazičnim učinkom je večina zelenjave, sadja, zelišč in nekateri ogljikovi hidrati, s kislim učinkom pa večina beljakovin.
3. Atkinsonova dieta
Osnovno načelo Atkinsonove diete je, da jeste veliko beljakovin ter izjemno malo ogljikovih hidratov. Avtor diete Atkins je namreč prepričan, da debelost praviloma ni povezana s prenajedanjem, ampak z motnjo presnove ogljikovih hidratov. Med dieto naj bi zato uživali meso in maščobe v neomejenih količinah in ob tem tudi hujšali.
Če ste mesojedi, potem vas bo dieta navdušila, nasprotniki pa trdijo, da na takšen način telo prikrajšate za pomembne hranilne snovi. In ne pozabite: uživanje visoko energijske in mastne hrane lahko poveča možnosti za bolezni srca in ožilja.
4. Dieta South Beach
Ta dieta temelji na hrani z nizkim glikemičnim indeksom, predpisuje tri zdrave glavne obroke na dan z lahkimi malicami po želji. Prehranjevalni načrt je razdeljen na tri stopnje. Ogljikovi hidrati in maščobe so v prvi fazi prepovedani, pozneje pa jih na jedilnik lahko vnašate postopno in v zmernih količinah, nikakor pa se jim ne smete popolnoma odpovedati.
Če se boste odločili za to dieto, je dobro vedeti, da ji mnogi nasprotujejo zaradi prehitre izgube kilogramov na prvi stopnji. Malce bolj tolerantni sta druga in tretja stopnja, ker sta osredotočeni na spoznavanje zdravih navad prehranjevanja.
5. Sonoma dieta
Osnovno načelo diete pravi, da ob hrani uživajte. Zasnovana je na konceptu plate and bowl. To pomeni, da je količina hrane na obrok odvisna od velikosti krožnika, ki ga izberete za obrok. Hrano sorazmerno porazdelite in omejite. Dieta ima 3 stopnje. V prvi uživanje hrane malenkost omejimo, v drugi stopnji izbor razširimo, tretja pa predstavlja območje idealne teže, ki jo v nadaljevanju le še vzdržujemo. Čas trajanja stopenj si izračunate po občutku.
6. Dieta petih faktorjev
Dieta predvideva pet načel, ki se jih je treba strogo držati. To pomeni pet obrokov dnevno, pet kriterijev prehranjevanja, pet rekreativnih dni v tednu, vsak je sestavljen iz petih faz po pet minut. Avtor diete Harleyja Pasternaka pravi, da mora biti na jedilniku vse, beljakovine, ogljikovi hidrati, napitki brez sladkorja, zdravi prigrizki in začimbe. Vsak dan, pri vsakem obroku.
7. Mediteranska dieta
Osnova mediteranske diete je zdrava in naravna hrana, redna telesna vadba in aktivnost. Z jedilnika morate črtati vso 'umetno' hrano. Občasno si lahko privoščite kakšno poslastico, vendar v zmernih količinah in pod pogojem občasno. Pomembno je, da imate dva glavna obroka in dva manjša, ob tem pa je pomembno tudi redno gibanje. Na jedilniku kraljujejo sadje, zelenjava, ogljikovi hidrati, ribe in olivno olje.
8. Conska dieta
Dieta temelji na prepričanju, da lahko shujšate, če uživate idealno razmerje ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob. To je razmerje 40-30-30. Takšno razmerje omogoča telesnim hormonom, da ostanejo uravnovešeni na pravem nivoju , v pravi 'coni'. Vendar pa je na dieto tudi mnogo kritike. Znanstveniki trdijo, da je premalo dokazov, da razmerje res pripomore k topljenju maščob.
9. Scarsdale dieta
Osnova diete Scardale je izogibanje ogljikovih hidratov, nizek vnos kalorij in pitje ogromne količine vode. Voda namreč pomaga očistiti telo, s tem pa pripomore k hitrejšemu izgubljanju kilogramov. Jedilnik je sestavljen iz sadja in zelenjave. Vsak obrok mora vsebovati tudi živila, bogata s proteini. Ogljikovi hidrati so dovoljeni v manjših količinah. Izogibati pa se je treba rižu, bananam, belemu kruhu itd. Dieto ni priporočljivo izvajati več kot 14 dni.
10. Brez diete
Rajši, kot da preizkušate različne diete, poskusite prisluhniti svojemu telesu. Ta vam vedno sporoča, kaj potrebuje. Organizem hrepeni po sadju in zelenjavi ter drugi hrani, ki vašemu telesu daje moč. Prav tako vam vedno pove, kdaj je dovolj. Na seznamu hrane, ki bi telesu dajala moč, pa žal ni tortic, čipsa, hamburgerjev, kokakole in podobnih škodljivih jedi.
Odgovore, zakaj se redite, lahko poskusite poiskati tudi v članku 10 razlogov, zakaj se redite!
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV